UMĚLECKÉ DÍLO UŽ JE ALESPOŇ K VIDĚNÍ

0

V závěru loňského roku jste si na serveru TvA mohli přečíst text, který byl částečným záznamem veřejného zasedání turnovských zastupitelů. Jedním z projednávaných bodů bylo i umělecké dílo, které by mělo být v průčelí nového kulturního domu Střelnice. Jedná se o rozměrnou, asi čtyřicetimetrovou růžovou „housenku“, vinoucí se mezi sloupy spodní části Střelnice. Výtvarné řešení bylo prezentováno tvůrcem podoby Střelnice architektem Šímou, přítomen byl také autor uměleckého díla David Černý, který na modelu přítomné seznámil se svým výtvarným pojetím.

Umělecké dílo symbolizuje „kulturu“, na různých místech z ní trčí umělecké nástroje, obrazovka, ucho ad. Podle architekta Šímy jde o symboliku, kdy stavba kulturního domu znamená určitou monumentálnost a „jistotu“ a umělecké dílo přibližuje účel stavby, a sice dát prostor všem kulturním aktivitám člověka.

K návrhu se posléze vyjádřili samotní zastupitelé, kteří minimální většinou 14 hlasů rozhodli, že souhlasí s umístěním tohoto díla na průčelí budovy Střelnice a vedení města má dále jednat s autorem o realizaci. Až potud tedy vše probíhalo standardně. Na přání, že by bylo dobré umělecké dílo někde vystavit, aby se s ním seznámila veřejnost, reagoval sochař Černý zakázem jakékoli obrazové prezentace s odkazem na svá autorská práva. Jeho žádost jsme se rozhodli respektovat i na TvA.

Jak se dalo očekávat, zákaz obrazově dílo, které přijde na zhruba tři miliony korun, více představit, vzbudil zájem občanů, což se projevilo v diskusi nejen na tomto serveru.

Proto potěší informace jednatele Kulturního centra Turnov Václava Feštra, který uvedl, že po dohodě s autorem je maketa uměleckého díla umístěna v zasedací místnosti nové Střelnice a ve všední dny v době od 8 do 15 hodin se sem může kdokoli přijít podívat a s dílem se seznámit. Stačí se ohlásit v některé z kanceláří KCT. Nebude však dovoleno fotografovat ani jinak zaznamenávat podobu díla.

Jak a kde se umělecké dílo vlastně vzalo? „Se zapojením uměleckého díla do celkové podoby Střelnice přišel autor celého projektu architekt Šíma, a to přímo s návrhem sochaře Davida Černého. Jeho dosavadní tvorba mu asi dobře korespondovala s celkovým pojetím celého projektu,“ vysvětlila pro TvA starostka Turnova Hana Maierová.
Na dotaz, jestli tedy toto umělecké dílo prošlo nějakou výběrovou soutěží starostka upřesnila, že tento záměr neprošel žádnou soutěží, je to návrh architekta, který toto umělecké dílo navrhuje jako organickou součást celé stavby, tedy jako svého autorského díla.

„Současnou diskuzi o uměleckém díle inicioval bývalý starosta Milan Hejduk s myšlenkou získat pro jeho realizaci peníze od sponzorů. Navrhované umělecké dílo samozřejmě vyvolává diskuze. Ale shodou okolností nás o Vánocích navštívili přátelé, kteří 20 let žili v cizině a v rámci své práce hodně cestovali. Když jsme se jim zmínili, že bychom v Turnově mohli mít dílo od pana Černého, ubezpečili nás, že je ve světě velmi známý a uznávaný a že by to bylo výborné, kdybychom od něho něco měli. Mohu říci, že mě takováto reakce i při všech dosavadních informacích v dobrém slova smyslu opravdu překvapila,“ dodala starostka města.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.