TURNOV MÁ SCHVÁLENÝ ROZPOČET

0

Co z něho mj. vyplývá? Na vybavení kulturního domu Střelnice chybí radnici peníze. Ať se je podaří nebo nepodaří sehnat z dotací Evropské unie, přesněji ze společných partnerských projektů s polským Jaworem a německým Niesky, bude kulturní dům letos v září otevřen. „Ano, rozhodli jsme se, že i bez peněz z evropských fondů Střelnici vybavíme a zprovozníme. Neznamená to ale, že bychom peníze přestali shánět, je tu naopak velká pravděpodobnost, že se alespoň část podaří sehnat ze společného projektu s Jaworem,“ řekla starostka Turnova Hana Maierová.

Rozpočet města na rok 2008 schválili zastupitelé na svém veřejném zasedání ve čtvrtek 31. ledna většinou 20 hlasů z celkových 27. Rozpočet počítá s příjmy ve výši 373 929 tisíc Kč, výdaji 394 127 tisíc Kč a s financováním ve výši 20 198 tisíc Kč, krytých z úvěru. Na investice je počítáno se zhruba 120 miliony Kč, nejvíc bude poukázáno na dostavbu a vybavení Střelnice – zhruba 45 milionů, skoro 15 milionů „spolknou“ doplatky Vodohospodářskému sdružení Turnov za již dokončené výstavby kanalizací a rekonstrukce Bezručovy a Palackého ulice a pravidelný roční příspěvek VHS, kterým přispívají všichni členové sdružení. Přes 16 milionů bude stát výměna oken a zateplení ZŠ v ulici 28. října (15 milionů bude čerpáno ze státní dotace). Na víc než 8 milionů přijdou venkovní úpravy kolem Střelnice. Zastupitelé také odsouhlasili výši dlouhodobého zadlužení města, které má být na konci letošního roku ve výši 128 milionů, když vloni to bylo 114 milionů.

Jak se dalo předpokládat, nejvíce času při projednávání rozpočtu turnovští zastupitelé věnovali financování stavby Střelnice. Vždyť také původně kvůli tomu existovaly dva návrhy rozpočtu – jeden předkládal místostarosta Jaromír Pekař a druhý starostka Maierová. Práce na rozpočtu začínají již v září, kdy své požadavky předkládají jednotlivé odbory radnice a městské organizace, konají se pracovní (uzavřená) jednání zastupitelů. Letos to muselo stát hodně úsilí a ústupků obou stran, že nakonec byl ke schválení předložen jediný návrh rozpočtu.

Co některým zastupitelům na návrhu rozpočtu nejvíc vadilo? Josefu Kunetkovi st. se nejvíce nelíbily doplatky VHS, zastupitelka Svobodová chtěla vědět, co z majetku města se případně bude prodávat, nejvíce diskusí bylo nad příspěvkem 700 tisíc Kč, určeným Kulturnímu centru Turnov na objednání známých herců a zpěváků a na další zajímavé akce, které mají na podzim přilákat do nového kulturního domu návštěvníky. Zastupitel Ota Jarolímek dokonce výši částky na rozjezd Střelnice označil až za provokativní a navrhl ji snížit na 200 tisíc Kč. Tomu samozřejmě oponovali zastupitelé z oblasti kultury, kteří při znalosti cen „umělců z Prahy“ zdůrazňovali, že by ze záměru přivést na Střelnici v prvních týdnech provozu co nejvíce lidí, moc nezbylo. Nakonec pro Jarolímkův návrh hlasovalo jen pět opozičních zastupitelů.

Obecně se dá konstatovat, že veřejné projednávání a schvalování  rozpočtu Turnova na rok 2008 proběhlo v porovnání s jinými roky poměrně klidně. Koalice ODS – Nezávislý blok přestála další velkou zkoušku…

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.