JAK JSEM SE MÁLEM UTOPIL (KOMENTÁŘ)

0

Ani v bazénu, ani ve vaně. Málem jsem se utopil při projednávání průběhu výstavby kulturního domu Střelnice na veřejném zasedání zastupitelstva minulý čtvrtek. A se mnou se asi topili i ti tři občané z řad veřejnosti, protože víc jich tam opravdu nebylo.

A to je zrovna Střelnice mediálním a možná i „hospodským“ tématem současného Turnova. Inu, každé období má svoji kauzu nebo alespoň kauzičku. Vzpomínáte před deseti lety, co to bylo za humbuk kolem výstavby benzínky v Modré Hvězdě? Dnes tam bez problémů jezdíme tankovat a na vzedmuté vášně si už nikdo dávno nevzpomene. Tak to jednou doufám bude i se Střelnicí.

Každý ví, že kulturák přiměřených rozměrů třicetitisícová aglomerace prostě potřebuje. To jsem si opět o víkendu uvědomil při návštěvě maturitního plesu zdravotnické školy. Ať se na mě v Pěnčíně nezlobí, ale já to tam prostě nemám rád, nikdy jsem si na tamní plesy nezvykl a nezvyknu. Proto raději sedím doma, jako ostatně spousta Turnováků.
Ale vraťme se k té avizované koupeli. Zastupitelé stavbu Střelnice probírali téměř dvě hodiny, a že nakonec nepřijali žádné usnesení, mě vůbec nepřekvapilo. Z čeho jsem byl mírně zaskočen, to byla míra osobní antipatie, která byla v sále šperkárny cítit a ze které jsem radost opravdu neměl. Jak má radnice fungovat, když každý z jejích vedoucích pracovníků předloží vlastní pohled, jak by se stavba a hlavně peníze, které se kolem ní točí, měla dále vyvíjet. Ne, nemusí tady znít jeden názor, nežijeme v diktatuře, přece jen bych ale očekával větší míru spolupráce. Na radnici by měl být tým, kde jeden netáhne čehý a druhý hot (to se mi to ale píše, já tam nesedím…).

A k tomu „plavání“. V oficiálním materiálu jsem se mohl dočíst, že vloni město ze svého rozpočtu na stavbu Střelnice věnovalo bez DPH celkem 27,6 milionu korun. Letos je v rozpočtu odsouhlasena částka ve výši 58,7 milionu korun a měl-li by být objekt i zprovozněn a tedy i zařízen, tak v příštím roce by mělo jít o částku 62,9 milionu. Dohromady by měla Střelnice podle oficiálního materiálu vedoucího odboru rozvoje Ing. Kanclíře stát 150 milionů. Druhý materiál, který předložil místostarosta Ing. Pekař, už s kompletním zprovozněním nepočítá a řeší jen stavební část.

A tady pomalu ztrácím přehled, protože se v materiálu píše o nějakých pozastávkách, přesunu plateb faktur, rezervách, o možnosti, že BAK nesplní termín dokončení díla 18. října 2007 a tedy bude platit stotisícové pokuty za jeden den překročení termínu. Jak zaznělo při projednávání na zastupitelstvu, je tu prý také možnost vyjmout ze smlouvy provedení některých dalších prací ad.

Ze vzrušené debaty jsem jako občan pochopil, že Nezávislý blok v čele se starostkou Maierovou chce termín výstavby posunout, splatnost některých faktur přesunout do jara 2008 a na dofinancování přijmout patnáctimilionový úvěr. Zástupci ODS v čele s místostarostou Pekařem chtějí termín dodržet a čekat, jestli se BAKu podaří dodržet termín a případně ho pokutovat. Otevřena je ještě možnost prodejů hal na Vesecku asi za 20 milionů a případně získání státní dotace. Prý by alespoň z Libereckého kraje mohlo přijít pět až deset milionů. Také Ing. Pekař počítá s úvěrem… Opozice, resp. zástupci Volby pro město a Turnovské koalice při diskusi vesměs mlčeli, takže jaký je jejich názor bohužel nemohu zprostředkovat.

Kde hledat hlavní příčiny rozporů? Odvážná myšlenka stavět kulturní dům za své, protože nám nikdo nic nedá a maximálně tak přispěje – exstarosta Hejduk při schvalování hovořil, že nebude problém sehnat na dotacích přes 20 milionů – teď, při pohledu na staveniště, začíná kulhat. Realita je opravdu taková, že nám asi nikdo nic nedá. A jestli ano, tak jen „drobné“. Chápu tedy obavy lidí na radnici, zodpovědných za veřejné finance, a nezávidím jim jejich zodpovědnost. Možná také proto je pro mě financování výstavby poněkud obestřeno mlhou, ve které jsem se málem utopil.

strelZávěr? Do konce roku bude stát jakž takž dokončená stavba kulturního domu. Možná, že ji město od stavební firmy v prosinci převezme, že bychom tam ale šli na Silvestra nebo na ples, na to tedy zapomeňme, maximálně se tam budou vytápět holé prostory. Pořízení vnitřního vybavení bude odsunuto na „až na někdy, resp. až budou peníze“. A jestli se mýlím, tak ať někdo kompetentní napíše…

Každé období v životě města má svoji kauzu a kauzičku, kdy vzduchem létala ostrá slova a někdo si přivodil infarkt. Dnes už jsou dávno zapomenuty. Já doufám, že za pět let už nebude nikdo řešit, jestli kulturák máme nebo nemáme mít a jestli je nebo není potřeba. Prostě bude a bude to dobře. Snad k tomuto faktu klopotně dojdeme, i když to bude bolet a některé další projekty budou muset počkat…

(A úplně závěrem z trochu jiného soudku: Stavba roste, v minulém týdnu si ji mohli prohlédnout zastupitelé a počítá se, že se tu v blízké době uskuteční i den otevřených dveří pro veřejnost. Možná, že už za rok proběhne slavnostní otevření. Proto: Je-li vzrušená diskuse dneška hlavně o tom, jak postavit, mělo by se už nyní také diskutovat o tom, jak provozovat a co třeba bude s budovou kina v Žižkově ulici a tak. Ta diskuse mi tady zatím chybí. Tak jen, aby potom nebylo zbytečně pozdě…)

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.