ZASTUPITELÉ TURNOVA SE ROZLOUČILI S ODCHÁZEJÍCÍM ROKEM

0

Úkolem médií je informovat veřejnost o dění kolem nás. Má-li novinář referovat z dění včerejšího posledního letošního zasedání turnovského zastupitelstva, objektivita neobjektivita, musí konstatovat, že to bylo hodně podivné a zvláštní jednání. Přestože program nabízel řadu zajímavostí, asi celkem pochopitelně před Vánoci v sále seděl kromě zastupitelů, vedoucích odborů radnice a pozvaných hostů pouze jediný člověk z veřejnosti. Zbytek osazenstva sálu tvořili tři novináři a jeden občan, který vystoupil v okénku pro veřejnost se svým pohledem na stavbu Střelnice.

A možná je to dobře, protože na vlastní oči vidět a slyšet jak se vrcholní představitelé Turnova názorově (někdy až ostře) rozcházejí ve většině projednávaných bodů, to vzbuzuje spoustu otázek a shrnuto: Do roku 2008 si lze jen přát, aby lidé ve vedení města uměli lépe hledat společnou řeč, aby někteří zastupitelé přestali jen statovat mnohdy podivným výlevům některých svých kolegů, a aby se všichni volení zástupci nás, občanů, více zapojili do rozhodování o svém městě. Turnov by se měl posunovat dopředu a ne stagnovat na tom, že se lidé v jeho vedení (myšleno i v zastupitelstvu) mezi sebou nedokážou dohodnout.

Už první bod programu nabízel hodně zajímavého. Pan architekt Šíma z Prahy, jehož tým realizoval po právu oceňovanou stavbu smuteční síně a posléze i nového kulturního domu Střelnice (však si všimněte, že některé prvky, třeba „velitelský můstek“, jsou si vzájemně podobné), přítomným přiblížil svoji vizi uspořádání prostoru před Střelnicí. Tady mělo sice být hotovo již nyní, ale radní realizaci odsunuli pro nedostatek financí na minimálně příští rok. Před kulturním domem vznikne podle architekta Šímy malé náměstí, které ponese jméno mecenáše Bohuslava Jana Horáčka (to včera zastupitelé odsouhlasili), bude tam dostatek zeleně, lavičky, možná malé hřiště pro děti a také na podstavci busta největšího polistopadového mecenáše. Pěkné. Na samotné budově má být zavěšeno umělecké dílo známého pražského sochaře Davida Černého (například růžový tank ad.). Jedná se o rozměrnou, asi čtyřicetimetrovou „housenku“, vinoucí se mezi sloupy spodní části Střelnice. Umělecké dílo symbolizuje „kulturu“, na různých místech z ní trčí umělecké nástroje, obrazovka, ucho ad. Podle architekta Šímy jde o symboliku, kdy stavba kulturního domu znamená určitou monumentálnost a „jistotu“ a umělecké dílo přibližuje účel stavby, a sice dát prostor všem kulturním aktivitám člověka. „Housenka“ je, jak jinak, navržena do růžové barvy, bude-li realizována, jistě bude provokovat a přitahovat pozornost. Přestože její model byl včera představen na veřejném zasedání zastupitelstva města, její autor si zatím nepřeje jakoukoli obrazovou prezentaci s důrazem na svá autorská práva. Přání autora respektujeme.
K návrhu se posléze vyjádřili samotní zastupitelé, kteří minimální většinou 14 hlasů rozhodli, že souhlasí s umístěním tohoto díla na průčelí budovy Střelnice a vedení města má dále jednat s autorem o realizaci. Dílo je to opravdu zajímavé a bylo by dobré nechat vedení města prostor k jednání. A že jste ho neviděli a tudíž se k němu ani nemůžete vyjádřit?, vaše chyba, měli jste včera přijít do sálu SUPŠ ve Skálově ulici, kde se konají veřejná zasedání zastupitelstva!

Další body jednání už tak zajímavé nebyly, přestože o různé úhly pohledů nebyla nouze.
Při projednávání financování výše zmíněné Střelnice se občan pomalu ztrácí. V minulosti sice zastupitelé odsouhlasili, že stavba nepřijde na víc než 135 milionů, to ale dnes neplatí, protože je to již nějakých 150 milionů. Zastupitelé tedy museli své rozhodnutí o 135 milionech zrušit a do rozpočtu na další rok uložili vedoucí finančního odboru zařadit peníze potřebné na zprovoznění Střelnice v roce 2008. V diskusi také starostka Maierová argumentovala, že letos se radnici podařilo získat dotace na jiné akce, například 15 milionů na potřebnou rekonstrukci Základní školy v ulici 28. října, takže lze tyto peníze, ušetřené z rozpočtu města, podle ní považovat vlastně za finance, které mohou jít na Střelnici ad. (?!) „Měli bychom si zde říct, co se stane, když peníze z Evropské unie potřebné na zprovoznění Střelnice (20-25 milionů – pozn. aut.) nepřijdou. Dáme je z rozpočtu města?“ zeptal se v průběhu jednání zastupitel Ondřej Halama. Částečnou odpovědí bylo, že minimální částka na zprovoznění (ozvučení, osvětlení, část zařízení) je 16 milionů… Dále asi nemá smysl otázkami kolem financování Střelnice jitřit ani zastupitele ani veřejnost. Stavba stojí, zaměstnanci Kulturního centra ji již postupně oživují, co bude dál, to je ve hvězdách. Za půl roku budeme moudřejší! A až bude jednou vše hotovo, jistě se také dočkáme podrobného finančního auditu. Nyní je to nepřehledné i pro mírně zasvěceného.

Jednání kolem Střelnice bylo včerejšímu zasedání turnovských zastupitelů dominující. Ostatní témata již nezabrala tolik času a stručně si o nich přečtete na serveru TvA v příštích dnech v krátkých aktualitách.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.