TOMOVY PARKY A ŠŤASTNÁ ZEMĚ, SPOJENÍ, KTERÉ FUNGUJE

0

V současné době jedna z nejagilnějších firem v Libereckém kraji, Tomovy parky s.r.o., byla založena v roce 2004. Tehdy se několik přátel domluvilo a na Turnovsku založilo společnost, která se během několika mála let stala největším výrobcem dětských hřišť v České republice a úspěšně expanduje i do zahraničí. Jaká je historie, současnost a budoucnost Tomových parků a areálu Šťastná země, která s činností této firmy přímo souvisí? Na to jsme se zeptali dvou duchovních otců – spoluzakladatelů firmy Lukáše Bělohradského a Tomáše Tomsy.

„STAVÍME PRVNÍ HŘIŠTĚ V MOSKVĚ, HODNĚ SI OD TAMNÍHO TRHU SLIBUJEME,“ ŘÍKÁ LUKÁŠ BĚLOHRADSKÝ

* Lukáši, můžete stručně popsat začátky firmy?

Začali jsme pracovat ve třech lidech v garáži v centru Turnova. Jestli dnes někdo říká, že je potřeba hodně peněz a stejně je založení firmy v dnešních podmínkách nejisté, má pravdu, já ale dodávám, že nejdůležitější je myšlenka. Prostě jsme všichni, kteří jsme před pár lety byli u toho, věřili, že dětská hřiště z akátového dřeva jsou budoucnost a že naše snaha bude úspěšná. O výrobky firmy byl od samého počátku velký zájem, který nám umožnil velmi záhy se přestěhovat do areálu v Hnanicích pod Troskami, kde výroba dětských hřišť probíhá dodnes. V současné době máme přes sto zaměstnanců a přibližně stejný počet lidí je na chod firmy přímo či nepřímo napojen. V loňském roce jsme dosáhli obratu zhruba 100 milionů korun.

 

* Vaše hřiště dnes stojí po celé republice…

Ano, v různých koutech naší země stojí již přes 1500 hřišť a spoustu jich máme i v zahraničí. Hned na počátku jsme měli velké štěstí i neštěstí zároveň. V roce 2002 jsme pořádali v Radvánovicích u Turnova první Slavnosti slámy a k tomu i sbírku na pražskou ZOO, která byla zasažena povodněmi. Když z Prahy přijela náměstkyně ředitele ZOO pro peníze ze sbírky, domluvili jsme se mimoděk i na instalaci dětského hřiště v prostorách zahrady. Bylo to první hřiště, které vzniklo mimo náš region. Potom přišla žádost z Jilemnice, a protože splňujeme všechny dostupné normy a certifikace Evropské unie, na což jsme dbali od samého počátku, začaly se objednávky hrnout z různých koutů země. Dokonce jsme první firmou ze střední a východní Evropy, která se stala členem Evropské federace výrobců dětských hřišť.

200910190839_zap_458_09_sz

* Najdeme vaše dětská hřiště i v zahraničí?
Ano, stojí v Chorvatsku, Německu, Dánsku, Velké Británii. Na Slovensku máme dokonce dceřinou firmu, která má za sebou už také stovky realizací. V letošním létě jsme prorazili i na ruský trh, stavíme hřiště v Moskvě! Zde si od první realizace dost slibujeme, v Rusku mnoho dětských hřišť nestojí.

 

n200910190838_zap_455_09_sz* V Libereckém kraji jste asi nejznámější svojí Šťastnou zemí v Radvánovicích u Turnova. Jedná se o největší dětské zábavní přírodní hřiště v České republice. Soustředěno je zde přes sto různých atrakcí, od prolézaček a houpaček po dřevěný hrad, v létě se tu konají oblíbené a vyhledávané akce pro rodiny s dětmi. Kde všude v kraji se setkáme s vašimi hřišti?

Konkrétně v Jablonci nad Nisou je podle mého názoru velmi pěkné hřiště u přehrady, další u Rybářské bašty, naše hřiště jsou u mateřských škol, protože jsme byli úspěšní ve výběrovém řízení a díky tzv. Norským fondům mají všechny jablonecké školky hřiště z Tomových parků, stejně jako například hřiště u jabloneckého dětského domova. Kromě toho hřiště Tomových parků najdete u bobové dráhy v Janově, ve Smržovce, v Nové Vsi nad Nisou, v Tanvaldě, Jiřetíně pod Bukovou a spoustě dalších míst. Nově to bude v okolí Pěnčína, kde jsme nedávno vyhráli výběrové řízení. Podporujeme ale i organizace, které se věnují volnému času rodin s dětmi, jako je například občanské sdružení Dětský sen, které vybudovalo malou Šťastnou zemi v Liberci na Františkově, která se jmenuje Smeťák, protože je to na místě bývalého smeťáku. Toto sdružení letos postavilo i další areál v Doksech a v příštím roce se chystá něco obdobného vybudovat na jiném místě Liberce a v Jablonci nad Nisou.

 

* Dětská hřiště v každé obci logicky vybízejí k otázce, jestli nebude za několik let nasycený trh…

Jsou místa v Evropě, kde je dětských hřišť víc, protože na děti a jejich rodiče komunální politici a podnikatelé více mysleli, nedá se ale vůbec mluvit o tom, že by trh byl nasycený. Navíc nejde jen o to, dětské hřiště postavit, hřiště je nutné především udržovat. Do budoucna chceme obcím nabízet kompletní servis, který bude obsahovat veškerou péči o hřiště včetně nátěrů a výměny jednotlivých opotřebených prvků. Právě v komplexní službě je podle našeho názoru budoucnost. Dnes jsme svědky spousty aktivit různých firem, které se nestarají o to, co bude s jejich výrobky za pár let. Jsme česká firma a určitě nechceme přesunout výrobu do východních zemí. Sázíme na tradici a kvalitu. Proto se o naše hřiště chceme starat i v dalších letech.

200910190838_zap_454_09_sz

 

„ŠŤASTNÁ ZEMĚ JE NEJVĚTŠÍM PŘÍRODNÍM HŘIŠTĚM V ČESKÉ REPUBLICE, A TAK BYCHOM CHTĚLI, ABY TO I ZŮSTALO,“ ŘÍKÁ TOMÁŠ TOMSA

V areálu Šťastné země v Radvánovicích u Turnova najdete přes sto různých dětských atrakcí, je tu dětská trpasličí vesnička, množství dřevěných domků pro dětské hry, prolézačky, houpačky, písková rýžoviště s pravými českými granátky, rozšířeno bylo i zázemí pro občerstvení. Hitem Šťastné země jsou dvě vzduchové velkoplošné trampolíny pro děti i dospělé. Nad areálem je k dispozici nová rozhledna, odkud vidíte okolní Český ráj jako na dlani.

 

Před letošní sezonou zde byla otevřena naučná stezka „Prožitkový geopark Český ráj ve Šťastné zemi“. Najdete ji v zalesněné dolní části areálu, kde je v parném létě i blahodárný stín. Je zde umístěno 16 tabulí s informacemi o Českém ráji, přírodě a geologii, příchozí si na místě mohou vyzkoušet, jak se proplavuje písek, názorně uvidí meandrující koryto Jizery, je tu dřevěný hrad na skále i adrenalinové závěsné lávky a přechody bažinou. Stezka byla realizována v rámci projektu „Prožitkový geopark  – nové cesty k dějinám země a vývoji krajiny“ ve spolupráci s Geo-Naturpark Bergstrasse-Odenwald a Muzeem Českého ráje v Turnově. Náklady na její výstavbu činily zhruba dva miliony korun, většinu peněz na ni věnovala DBU – Deutsche Bundesstiftung Umvelt (německá nadace pro životní prostředí).

200910190839_zap_456_09_sz

Na otázky na téma budoucnosti Šťastné země odpověděl Tomáš Tomsa.

 

* Tomáši, každým rokem zázemí ve Šťastné zemi zdokonalujete a vylepšujete. Objevují se tu nové herní prvky pro děti, jak vás napadlo udělat zde naučnou stezku?

Při diskusích s Tomášem Řídkošilem, ideovým „motorem“ Geoparku Český ráj, jsem chtěl podpořit celou tuto myšlenku něčím, co by oslovilo velké množství lidí. Něčím, co by geopark lidem přiblížilo. A k tomu je prostředí Šťastné země ideální. Navíc jsme od počátku plánovali zpřístupnění přírodně nejatraktivnější části Šťastné země – rokle „ Ve studeném“. Zde se s trochou kreativity dal vytvořit takový malý Český ráj.

 

* V minulosti jste také sliboval adrenalinovou zábavu, měla by tu vzniknout třeba bobová dráha a další prvky. Jak vidíte budoucnost Šťastné země z tohoto pohledu?

Nedovedu si představit, že by se rozvoj Šťastné země mohl zastavit na půlce cesty. A v této pomyslné polovině (či spíše třetině) se nyní nacházíme. Co se dalo vybudovat takříkajíc za provozu, to už tady máme. I když postupnými kroky se vše bude ještě zdokonalovat a vylepšovat.  Ale nabídku potřebujeme rozšířit i pro další skupiny návštěvníků. A proto bude skutečně nutné vybudovat nové, investičně náročnější atrakce – bobovku, adrenalinové a další prožitkové celky, vodní program atd. Až do letošního léta jsme byli limitováni absencí územního plánu, který jakoukoliv výstavbu a další rozvoj podmiňoval. Teď již tato zásadní překážka padla, byť nutno říci, že i právě schválený plán nám neumožní realizovat některé zásadní aktivity…

 

* Provoz současného areálu musí být velmi nákladný, lze vůbec udržet atraktivní prázdninovou nabídku pro návštěvníky finančně bez toho, abyste provoz dotovali z mateřských Tomových parků?

Otázka peněz je primární. Pravdou je, že bez podpory Tomových parků by až dosud provoz a rozvoj nebyl možný. A budoucí investice jsou logicky za tohoto stavu odvislé od možností firmy. A naší současnou prioritou je vybudovat nový, úspornější, efektivnější a modernější výrobní závod na dohled Šťastné země.


200910190839_zap_457_09_sz


* Stále přibývají nové prolézačky, v různých koutech republiky stojí lodě, hrady, herní prvky roztodivných tvarů. Protože jste tvůrcem většiny těchto unikátních staveb, které dělají radost tisícům dětí a dospělých v celé Evropě, nabízí se otázka: Kam chodíte pro inspiraci?

Každý tvůrce má své postupy. Mě často napadnou zajímavé nápady díky často nicotným podnětům. A nejlépe se mi pak pracuje, když prvotní myšlenku rozpracovávám s kolegy. Podmínkou je, aby mě práce těšila. Kdysi jsem slyšel, že v tomto oboru už bylo vše vymyšleno. Asi s tím nemohu souhlasit, protože u konkurence ze světa vidím skvělé nové nápady, a u té domácí spíše jen kopírování. Hlavou se mi honí spousta nových myšlenek i dosud nerealizovaných nápadů. Ale teď máme před sebou větší priority. Zejména kolega Zakouřil se intenzivně zabývá přípravou výstavby nového areálu, klademe důraz na ekonomiku, která je dnes logicky nejvyšší prioritou, musíme recertifikovat celý výrobní program, protože se změnily normy pro dětská hřiště. Já sám se teď zaměřuji na rozvoj doprovodných služeb – servisy, revize a další. A až zvládneme toto další z hektických období, pak přijde třeba řada i na zhmotnění nových nápadů…

200910190839_zap_459_09_sz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.