MATEŘSKÁ ŠKOLA V OLEŠNICI SLAVÍ 40 LET

1

15. září uplyne 40 let od založení mateřské školy v Olešnici. Ta stále funguje velice dobře, o čemž svědčí i počet dětí, které ji navštěvují. Obec, která čítá v současné době 206 obyvatel, školku drží při životě a ona prosperuje. Celých 40 let funguje pod jednou ředitelkou – Alenou Čechovou.

Školka sídlí v krásné secesní budově na okraji obce. Dlouhých 27 let žádala obec o povolení výstavby národní školy, než dostala od úřadů povolení. Dne 29. října 1906 byla dvoutřídní Národní škola Olešnice slavnostně otevřena. Fungovala zde až do roku 1977. Budova školy pak byla prázdná, ne však na dlouho. Předseda tehdejšího JDZ Český ráj Miroslav Procházka prosadil, že po vzoru závodních školek bude zřízena i školka družstevní. V Olešnici to bylo proto, že zde byla volná budova a pro družstevníky ze Všeně, Podháje, Olešnice, Kacanov a Vyskře to bylo zhruba uprostřed. Začala tedy rekonstrukce budovy a školka 15. září 1980 slavnostně zahájila provoz. V roce 1993 byla převedena pod obec Olešnice.

V roce 1982 bylo do mateřské školy zapsáno 35 dětí, což byl nejsilnější ročník, naopak nejslabší byl v roce 2007, kdy do školky chodilo pouhých 15 dětí. Přesto se školka za podpory obce udržela a od roku 2010 ji navštěvuje v průměru 25 dětí. Školkou prošly nejen děti místních, ale i z širšího okolí, např. i z Turnova.

Mateřskou školu již navštěvují i děti absolventů. Ředitelka školky, Alena Čechová, vyzdvihla vzornou péči obce o školku. V posledních letech prošla budova několika úpravami. Při rekonstrukci v roce 2012 byla vyměněna okna, v šatně dětí byla zhotovena nová podlaha, v chodbě byla položena nová dlažba, ve třídě, ložnici a ředitelně byly vyměněny koberce. Dále byla vymalována celá budova, opravena a natřena střecha. V dalších letech bylo nutné vybudovat na školní zahradě čističku odpadních vod, bylo renovováno pískoviště a postaven prostorný zahradní altán. Letošní jaro byla školní zahrada obohacena o nové dřevěné zahradní hrací prvky. Ve školce najdete pouze dřevěné hračky…
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

1 komentář

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.