HRADY A ZÁMKY VE SPRÁVĚ NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU PŘIVÍTAJÍ PRVNÍ NÁVŠTĚVNÍKY V PONDĚLÍ 25. KVĚTNA

0

V pondělí 25. května se otevřou brány naklizených památek a kasteláni přivítají první návštěvníky. Hrad Trosky, který je přístupný již od 11. května, zpřístupňuje i věž „Babu“, která byla dosud uzavřena z důvodu opravy schodiště.

Územní památková správa na Sychrově obhospodařuje celkem 17 objektů v Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji, z toho 16 jich bude zpřístupněno, ovšem s bezpečnostními opatřeními pro návštěvníky i zaměstnance. „Na všech objektech budeme zpřístupňovat minimálně základní, tedy hlavní prohlídkový okruh, ale snižujeme počty osob ve skupině, menšími místnostmi se bude procházet a výklad bude poskytován tam, kde budou možné rozestupy, návštěvník musí mít zakryté dýchací cesty po celou dobu pobytu v areálu,“ upřesňuje Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově a dodává: „Máme připraveny bezdotykové stojany s dezinfekcí, častěji budeme umývat a dezinfikovat toalety a samozřejmě pokladny, také kliky a podobně. Podle zájmu veřejnosti bychom postupně zpřístupňovali i další prohlídkové okruhy. S velkou částí z nich počítáme na období hlavních prázdnin. Co se týká počtů osob na prohlídce, uvádíme maximální počet na webech jednotlivých objektů a pohybujeme se v řádu od šesti osob – to jsou okruhy typu věž, po maximálně dvacet osob včetně průvodce. Na Hrubém Rohozci to ale bude jedenáct či dvanáct návštěvníků. Vše budeme korigovat dle zájmu veřejnosti a s ohledem na aktuální vývoj pandemie koronaviru.“

Na zámku Sychrov nyní vrcholí práce na projektu „Rehabilitace interiérů 3. NP východního křídla“. Akce by měla být ukončena v průběhu června, zpřístupnění interiérů je plánováno na srpen.
Velká novinka je přichystána na srpen, kdy zde dojde k otevření nového, výběrového okruhu ve 2. patře zámku, které seznámí návštěvníky s hosty knížecí rodiny Rohanů – kdo a kdy z význačných hostů nebo příbuzných Rohanů zámek Sychrov navštívil v průběhu 19. století a jaké byly zvyklosti dané doby. Prostory prošly rozsáhlými restaurátorskými zásahy, aby se jim navrátil vzhled z dochovaných fotografií, z velké většiny byl navrácen i původní mobiliář. Součástí průvodcovského slova bude také vyprávění o osudech členů rodiny i zámku ve 20. století.

(Zdroj: TZ NPÚ)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.