KAPELA AFD: IMAGINATIVNÍ BRAK BEZ PÓZY

0

Tak trochu jiná muzika, experimentální zvuky, naprosto neschematická stavba písní a těžko zařaditelný styl. Tato směsice prvků bývá často pro svoji formu odmítnuta ještě dřív, než by si jí kdokoliv pozorně poslechl, protože věcí, které si lidé nemohou zařadit, se již od pradávna bojí. Vlastně i ten strach a divné pocity bývají často principem hudby, kterou vytváří turnovská kapela AFD.

Pokud si člověk zadá slovo „brak“ do internetového vyhledávače, zobrazí se mu přibližně toto: Brak je masově vytvářený kulturní produkt, regulovaný společenskou poptávkou a charakterizovaný jednoznačnou a cílevědomou funkčností. S uměním ho spojují pouze podobné vyjadřovací prostředky, na nichž však není podstatněji závislý – nejde tedy o „pokleslou formu“, ale o zcela samostatnou oblast kultury, na kterou je třeba užívat specifická kriteria hodnocení.

Marek Gerlich

Kapela AFD vznikla tak, jak už to většinou bývá. Sejde se parta kamarádů zapálených pro stejnou věc, respektive žánr a zkusí dát něco dohromady. Někdy to vyjde, jindy ne. Dílem náhody bývá i to, zda jsou přátelé i opravdoví muzikanti. Turnov je v tomto ohledu velmi zvláštní. Je tu jen málo těch, kteří na nějaký nástroj nehrají, a ti, kteří to s muzikou myslí opravdu vážně, se většinou dobře znají. I díky tomu jak malé a opravdu specifické srdce Českého ráje je, spatřila tahle formace před pár lety světlo světa.

Je to asi sedm let od doby, kdy se parta All Friends Dead objevila a začala dělat metalovou hudbu. Celkem rychle si kluci získali fanouškovskou základnu, začali vyhrávat různé hudební soutěže a hrát i na větších akcích, například na Basinfire festu nebo Keltské a Benátské noci.

„Začínali jsme v roce 2011 s metalem, protože nás v tý době spojoval. Šlo to rychle nahoru, hrávali jsme i čtyřicet koncertů ročně. Pak ale nastal útlum, chtěli jsme dělat jinou muziku, ale neuměli jsme si s tím poradit. Museli jsme trochu dozrát, abychom dokázali uchopit, co a jak budeme hrát. Na metalu jsme vyrostli, pořád děláme i tvrdou muziku, ale v posledních letech je naše tvorba ovlivněná elektronikou a brakem z osmdesátých let. Většinou se žánrově uvádíme jako rocknroll – electronica, ale žádný hranice si nestavíme. Stejně jako celý naše seskupení. Vlastně ani nemáme striktně daného kapelníka, který by něco jasně organizoval, to by u nás asi nebylo funkční,“ uvádí Marek Gerlich, který se pro dobu našeho povídání stal jakýmsi zástupcem kapely. „Protože se teď prezentujeme čistě českýma textama, přišlo nám stupidní ponechávat původní název, a tak jsme ho prostě jenom zkrátili na AFD,“ osvětlil Marek jméno kapely.

Po celkem rychlém startu zažila kapela tvůrčí pauzu způsobenou již zmíněným vývojem vkusu, na který se nedařilo dostatečně rychle reagovat, ale také rodinnými starostmi jednotlivých členů. Z mladých kluků jsou tátové od rodin, kteří nyní hrají rockovou a současně elektronickou hudbu, přičemž k tomu, aby se docílilo požadovaných zvuků, používá každý člen kapely kromě svého nástroje ještě klávesy, respektive syntezátory, které jsou dominantou tohoto žánru. „Ze zahraničí nám je hodně blízký například Marilyn Manson. Máme rádi laciný, brakový zvuky a elektronickou hudbu z osmdesátejch let. Naprosto otevřeně se hlásíme k tomu, že jde o nízkej až pokleslej žánr, jako filmy od Tarantina,“ říká s lehkou nadsázkou Marek, který v kapele hraje na basu. Dalšími členy jsou zpěvák František Jaroš, kytarista Jan Špeta a bubeník Jakub Mixánek.

AFD

„Když jsme byli mladí, přišlo nám cool dělat metal, teď už nám to přijde spíš legrační. Pořád si ho rádi poslechneme, ale nejsme nijak vyhranění. Baví nás spousta věcí. Johnny Cash, Depeche Mode a Pink Floyd jsou naše srdcovky, ale jedeme třeba i rapový Prago Union nebo mistra Záviše. Když se člověk zavře do jednoho žánru, uzavírá si tím podle mě obzory. Navíc ta póza spojená s ortodoxností nám prostě přijde k smíchu. Jde nám o to, abychom mohli upřímně říct, že naše tvorba jsme my. Tohle se nedá oddělit. Když slyším někoho hrát, chci skrz jeho hudbu poznat jeho osobnost. Mně je jedno, co si o nás lidi myslí, pro nás je na prvním místě to, že se za svoji tvorbu nechceme stydět před sebou samými,“ vysvětluje basák kapely vývoj celého seskupení.

Poslední singl a klip, kterým se kapela loni prezentovala, je píseň Struna kolem srdce. Letos by se snad mělo podařit natočit dlouho slibované EP. Z šesti písní, které na desce zazní, má kapela hotové čtyři a na posledních dvou usilovně pracuje. Pokud se vše podaří, mohlo by se album pokřtít na podzimním koncertu v Magicu, který AFD plánují. Ještě před tím se ale objeví na pár koncertech kapely Insania, v rámci její jarní šňůry SPAM tour, jako hosté. Brněnská Insania je českou crossoverovou špičkou, a proto byl březnový koncert v libereckém Bunkru nebo ten dubnový v Moravské Třebové pro turnovskou partu skvělým startem letošní sezony.
Kromě těchto zastávek se rýsují už i letní koncerty. Kapela AFD zahraje v červnu v rámci Konrádských slavností v Liberci a v srpnu potom na akci ZADARMOFEST 2018 / MÁCHÁČ ROCK FESTIVAL. Letošní rok je ale stále na svém začátku, a tak jistě nepůjde o jediné zastávky této osobité partičky, která má chuť hrát, ale zároveň chce být svá a nechce si na nic hrát.
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Užitečné odkazy:
https://www.facebook.com/allfriendsdead/
http://bandzone.cz/afd
https://www.youtube.com/watch?v=VTyl1ThpmaI

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.