POCTU HEJTMANA OBDRŽELO SEDM OSOBNOSTÍ KRAJE, MEZI NIMI I SERGEJ SOLOVJEV Z TURNOVA

1

Sedm osobností dostalo u příležitosti blížícího se výročí Dne vzniku samostatného československého státu od hejtmana Libereckého kraje Martina Půty významné ocenění. Poctu hejtmana v podobě hejtmanského dukátu si v úterý 24. října večer v liberecké Oblastní galerii převzali prof. Dr. Ing. Zdeněk Kůs, JUDr. František Novosad, Vlastimil Pospíchal, Ervín Šolc a MUDr. Vladimír Zikmund, CSc. Hejtman rovněž ocenil Sergeje Solovjeva, který se slavnostní události nemohl zúčastnit, a tak ho Martin Půta příští týden osobně navštíví v Turnově. Poctu in memoriam udělil také Ladislavu Barešovi. V závěru večera na podium pozval Silvii Pálkovou, aby jí a libereckému dětskému sboru Severáček pogratuloval k úspěchům a medailím získaným na mezinárodním festivalu v Itálii.

Hejtman s držiteli ocenění

V letošním roce veřejnost na udělení Pocty hejtmana nominovala celkem 18 kandidátů, finálních sedm osobností vybrala odborná porota. Od roku 2006, kdy byly Pocty hejtmana uděleny poprvé, bylo včetně včerejších již oceněno 73 osobností.

Laureáti Pocty hejtmana Libereckého kraje v roce 2017:

* Ladislav Bareš – in memoriam (* 22. 4. 1918 v Hradci Králové, † 1. 7. 2000). Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti hudby. Dirigent a manažer orchestru s více než 50letou historií, dlouholetý ředitel Parku kultury a oddechu v Liberci.

* Prof. Dr. Ing. Zdeněk Kůs (* 4. 5. 1960 v Sušici). Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. Rektor Technické univerzity v Liberci (TUL).

* JUDr. František Novosad (* 11. 6. 1952 v Novém Boru). Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti zachování tradičního řemesla v regionu. Zachoval sklárnu a vybudoval pivovar, muzeum a pivní lázně v Harrachově, oboru sklářství se věnuje 50 let.

* Vlastimil Pospíchal (* 11. 8. 1921 v Chotovicích). Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti sklářství. Dlouholetý pedagog sklářské školy v Novém Boru, působil ale také ve sklářských ateliérech v kanadském Quebecu nebo Tunisu.

* Sergej Solovjev (* 1. 5. 1924 v Turnově). Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti boje za svobodu. V 50. letech 20. století vězněn, po roce 1989 se zapojil do porevolučního hnutí v Turnově
byl předsedou pobočky Konfederace politických vězňů (KPV) a je členem politické sekce Ústředí KPV.
Ocenění převzal starosta Turnova Tomáš Hocke, hejtman Martin Půta Sergeje Solovjeva osobně navštíví.

* Ervín Šolc (* 24. 7. 1927 v Liberci). Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti česko-německé spolupráce. Spoluzakladatel a dlouholetý prezident Shromáždění Němců v Čechách, na Moravě
a ve Slezsku, pořadatel česko-německých dnů v Liberci a zakladatel Centra setkávání německé menšiny v Liberci.

* MUDr. Vladimír Zikmund, CSc. (* 27. 5. 1925 v Teplicích). Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti vědy, výzkumu a lékařství. Významný lékař a člen světových organizací WHO a UNICEF.

(Zdroj: Markéta Žitná, tisková mluvčí Libereckého kraje, marketa.zitna@kraj-lbc.cz)

Pohled do sálu Oblastní galerie v Liberci

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Na vyhlášení Poct hejtmana byl přítomen ještě jeden Turnovák – Pavel Holas – hned na úvodní fotografii máte možnost vidět jeho obrazy – do 26. listopadu totiž v Oblastní galerii Liberec probíhá výstava jeho obrazů – doporučuju zavítat do Liberce a výstavu shlédnout.
    Výstava je dokonalá a chybí ji jediná – Pavel…

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.