VOLBY 2018, DÍL XVI: PROHLÁŠENÍ HNUTÍ ANO A NEZÁVISLÉHO BLOKU

0

(Aktualizace) Jednání o koalici na turnovské radnici stále probíhá, pravděpodobně nejblíže je dohoda vítězného Nezávislého bloku, sdružení PROTO a Pirátů. K nim by se mohla připojit stávající místostarostka Jana Svobodová, která opustila Hnutí ANO. Hnutí Ano i Nezávislý blok dnes vydaly tisková prohlášení:

PO PODRAZU ODCHÁZÍ V TURNOVĚ HNUTÍ ANO DO OPOZICE
Jako neférové jednání od vítěze voleb a starosty Turnova Tomáše Hockeho hodnotí Hnutí ANO v Turnově výsledek povolebního vyjednávání. „Vítězný Nezávislý blok přetáhl hned po volbách dvojku naší kandidátky Janu Svobodovou do svých řad. Je to rána pod pás. Samozřejmě to vypovídá také o morálním profilu naší bývalé kolegyně. Přesto odcházíme se vztyčenou hlavou. Budeme spravedlivou opozicí, která nebude torpédovat dobré nápady, ale tvrdě bude hlídat každý krok vedení města,“ komentoval výsledek voleb lídr kandidátky Jaroslav Knížek.
Hnutí ANO získalo v komunálních volbách v Turnově pět zastupitelských křesel. V povolebním vyjednávání se nabízelo pokračování úspěšné koalice z uplynulého volebního období. Místo řešení programu se ale začalo „handlovat“ o personálním obsazení. Koalice dokonce řeší zavedení třetího místostarosty.
„I přes náš odmítavý postoj jsme nakonec navrhli Janu Svobodovou jako našeho kandidáta na místostarostku s určitými podmínkami, které by musela plnit. Ta ale raději zahodila veškeré principy a zásady a přešla do tábora vítěze voleb,“ vysvětluje trojka kandidátky Michal Kříž.
Informaci o ukončení vyjednávání o koalici a přestupu Jany Svobodové do vítězného tábora oznámil Hnutí ANO stávající starosta Tomáš Hocke v úterý 9. října večer. „Argumentem ukončení vyjednávání o společné koalici byla třeba i podpora vlády komunisty na vládní úrovni. Považujeme to za zástupný argument už jen proto, že pro naši dlouholetou členku Janu Svobodovou, která teď převlékla triko, to neplatí,“ vysvětluje Jaroslav Knížek.
Hnutí ANO v Turnově je připraveno na opoziční práci. Stále mu zůstávají čtyři zastupitelské posty, které obsadí Jaroslav Knížek, Tomáš Roubiček, Miroslav Reichl a Michal Kříž. „Jde nám o rozvoj Turnova, který se nesmí zastavit kvůli několika ambiciózním jedincům. Takže budeme konstruktivní opozicí. Budeme ale také pečlivě analyzovat všechny kroky vedení města,“ uzavírá Jaroslav Knížek.
Hnutí ANO skončilo při jeho historicky prvních komunálních volbách v Turnově v roce 2014 druhé se ziskem 14,13 % hlasů. Ve dvoučlenné koalici, která stabilně vedla město celé funkční období, mělo pět zastupitelů. Celé období se při vysokých investicích do rozvoje podařilo díky nízkým úrokovým sazbám udržet zadlužení města na podobné úrovni jako v roce 2014. Za poslední čtyři roky s předpokladem roku 2018 se do městské infrastruktury v Turnově investovalo celkem 510 milionů korun a Turnov se v celorepublikovém žebříčku stal letos 10. nejlepším místem k životu v Česku a nejlepším místem k životu v Libereckém kraji.
Jana Hajná, krajská manažerka Hnutí ANO 2011, hajna@anobudelip.cz

STANOVISKO NEZÁVISLÉHO BLOKU
Krátce bych touto cestou reagoval na tiskovou zprávu Hnutí ANO v Turnově.
V této chvíli nechci a nemohu komentovat probíhající koaliční jednání. Hnutí ANO skončilo v komunálních volbách v Turnově na 3. místě s počtem 5 mandátů. V rámci prvotních vyjednávání o budoucí koalici nebyl nalezen další partner, který by byl ochoten podpořit tento projekt. Domnívám se, že záměrem každého vedení města by mělo být najít silnější podporu pro vedení města než je jeden či dva hlasy nad příslovečnou polovinou. Já se snažím takový projekt nalézt. Historie ukáže, zda bude dobrý. Kromě výše uvedeného mohu potvrdit i své vymezení vůči podpoře Hnutí ANO na vládní úrovni ze strany komunistů. Toto vymezení vnímám nejen ze strany mé osoby, ale i dalších kolegů z Nezávislého bloku. Osobní důvody Jany Svobodové, které ji vedly do řad nezařazených zastupitelů, nebudu komentovat.
Nicméně bych rád poděkoval zastupitelům zvoleným za ANO v roce 2014 za jejich práci v uplynulém volebním období. Povedlo se mnohé a město v rámci našeho společného vedení ušlo velký kus cesty. Bohužel se jim tyto úspěchy nepodařilo proměnit za lepší volební výsledek, pravděpodobně právě s ohledem na atmosféru ve společnosti ovlivněnou vrcholnou politikou. Věřím, že budou konstruktivní opozicí.
Tomáš Hocke

AKTUALIZACE (19. října, 19.45 hod.)

Oznámení Jany Svobodové o vystoupení z klubu Hnutí ANO po komunálních volbách v Turnově.
Obracím se na vás jako kandidátka č. 2 na kandidátní listině ANO 2011 v Turnově v komunálních volbách 2018.
Dovolte mně uvést informace o povolebním vývoji z mého pohledu, věřím, že si budete schopni vytvořit objektivní obraz o dění bezprostředně po komunálních volbách. Mým záměrem není tzv. prát špinavé prádlo, ale jelikož se moji bývalí kolegové z Hnutí ANO opírají o můj morální kredit, nic jiného mně nezbývá.
Ve funkci místostarostky za Hnutí ANO jsem působila čtyři roky, společně se svými kolegy jsem kandidovala i v letošních komunálních volbách. Spolupráce s kolegy z Hnutí ANO byla bezkonfliktní. Když už ke konfrontacím došlo, vždy jsem považovala drobné výměny názorů za dořešené. Následující den po volbách jsem se dozvěděla, že s mou prací nejsou členové místní organizace spokojeni a že pokud bude součástí koaličního vyjednávání i post místostarosty, bude jím lídr kandidátky Jaroslav Knížek. Informace mě překvapila, protože mě nikdo dříve neupozornil, že je již dlouho plánovaná změna. Tato informace byla bezprostředně po volbách jako první sdělena koaličnímu partnerovi – Nezávislému bloku. Já jsem se o této skutečnosti dozvěděla až následující den.
Rozhodnutí o mém nenominování na pozici budoucí místostarostky ze strany místní organizace Hnutí ANO v Turnově je samozřejmě legitimní, nelze proti němu nic namítat. Proti čemu se ale ohrazuji, je úmyslné zamlčení této skutečnosti až do ukončení voleb. Protože jsem s tímto rozhodnutím nebyla před volbami seznámena, došlo k úmyslnému uvedení v omyl a tím k významnému narušení důvěry, což zabraňuje mé další možné spolupráci s místní organizací ANO v Turnově.
Děkuji svým voličům a stejně tak i koaličnímu partnerovi – Nezávislému bloku – za projevenou důvěru a ocenění mé předešlé práce.
A Hnutí ANO přeji více otevřeného jednání se svými zástupci.
Jana Svobodová

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.