KOMUNÁLNÍ VOLBY 2018, DÍL VI: TURNOVSKÁ VOLBIÉRA – PŘÍLEŽITOST PRO VOLIČE

0

Minule jsme přinesli základní informaci o veřejné předvolební debatě, kterou pro město Turnov připravuje kacanovský spolek RADOSTI. Základní ideou je pomoci zvýšit zájem o volby a potažmo zvýšit i samotnou účast při letošních komunálních volbách.

„Podobnou ideu měl spolek RADOSTI už při loňských parlamentních volbách, ale bohužel velké celostátní strany neměly o lokální prezentaci dostatečný zájem. Ale letos, před komunálními volbami, projevili lídři turnovských volebních stran o možnost své veřejné prezentace opravdový zájem,“ vysvětlil jeden z iniciátorů projektu Slavomír Říman.
„Bez nesnází jsme uzavřeli dohody o spolupráci na této prezentaci se všemi osmi lídry kandidujících volebních stran. Ti souhlasili s navrženými pravidly prezentace a zavázali se i k poměrné úhradě nákladů na tuto akci. To se ještě vylepšilo tím, že stávající zastupitelstvo města schválilo úhradu nákladů – mimochodem zcela nízkých – z rozpočtu města formou přímé dotace. RADOSTI tedy mohou bez obav uzavřít smlouvu o nájmu velkého sálu Střelnice, mohou zadat tisk plakátů, které jsou stejně výjimečné, jako i tato naše akce,“ doplňuje Říman.

„Naše akce přicházejí na svět velmi spontánně. Stejně jako nápady s nimi spojené. Název vymyslely chytré hlavy z našeho spolku, mně byl svěřen nápad na výtvarné pojetí připravovaného plakátu. Slovo VOLBIÉRA se stalo základem pro jeho tvorbu. Volně poletující ptáci snad navodí pocit prostoru, kde si můžeme svobodně vybírat. A fotografie Střelnice s turnovským chrámem v pozadí představují místo konání. Plakát vznikl za spolupráce s naším dvorním designérem a kamarádem Jirkou Ištvánkem. Z výsledku mám radost, snad se bude plakát lidem líbit a zaujme je,“ uvádí Blanka Randáková.

Jako pořadatel akce slibují RADOSTI zajistit objektivní a nezaujaté podmínky pro předání informací o volebních stranách, jejich kandidátech i záměrech. Jak to hodlá spolek zajistit, vysvětlila Gabriela Holbová: „Lídři musí dostat stejnou šanci, aby turnovské voliče mohli oslovit za rovných podmínek. Představí se v pořadí vylosovaných čísel svých kandidátek a pak dostanou vždy stejný čas k odpovědím na otázky, které jim bude pokládat moderátor. I v odpovědích se budou střídat podle náhodného pořadí. Taková diskuze potřebuje opravdu zkušeného moderátora, který by ale neměl být nijak politicky angažovaný. Nakonec jsme takového našli dokonce přímo v Turnově. Můžete se těšit!“

Máte nějaký konkrétní dotaz, týkající se současnosti či budoucnosti Turnova? Můžete ho poslat do 16. září na e-mail: info@turnovskovakci.cz.

TURNOVSKÁ VOLBIÉRA, úterý 18. září od 17.00 hodin, KC Střelnice. Pořádá spolek Radosti.
Mělo by být také možné diskuzi sledovat on-line, jako je tomu například při veřejném zasedání zastupitelstva města, případně poté ze záznamu.

DO TURNOVSKÉHO ZASTUPITELSTVA KANDIDUJE CELKEM OSM SUBJEKTŮ
Kandidátní listiny do komunálních voleb 2018 v Turnově podalo celkem osm subjektů. Jsou to (v abecedním pořadí):

* ANO 2011. Kandidátku vede současný radní a prezident FK Turnov Jaroslav Knížek, je na ní i místostarostka Jana Svobodová či radní Michal Kříž a zastupitel Arnošt Černý, novými jmény jsou Jaroslav Men, Miroslav Reichl či Tomáš Roubíček.

* ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA. Kandidátku vede Zbyněk Miklík, najdete na ní i Danielu Weissovou, trojkou na kandidátce je David Schindler.

* ČESKÁ STRANA SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÁ. Lídrem je Milan Vašák, na kandidátce jsou i současní zastupitelé Tomáš Hudec a Šárka Červinková, na kandidátce je i Jana Königová, která v minulosti působila na Libereckém kraji.

* KOMUNISTICKÁ STRANA ČECH A MORAVY. Kandidátku vede Oldřich Tomášek, dvojkou a trojkou jsou bývalí zastupitelé Alena Svobodová a Miroslav Beran. Tato jediná kandidátka nemá plný počet uchazečů o zastupitelský mandát. Je na ní jen 22 jmen, což je při konečném přepočtu hlasů nevýhodné. Na listině najdete i nejstaršího kandidáta – 94letého Zdeňka Bečku.

* NEZÁVISLÝ BLOK. Lídrem je starosta Tomáš Hocke, dvojkou je místostarostka Petra Houšková, na kandidátce najdete osvědčené tváře Evu Kordovou, Hanu Maierovou či Martina Hrubého.

* OBČANSKÁ DEMOKRATICKÁ STRANA. Jedničkou je Lukáš Bělohradský, dvojkou manažer Maškovy zahrady Tomáš Špinka, trojkou Jan Budina, na čtvrtém místě je primář kardiologie KNL Rostislav Polášek.

* PROTO. Lídrem je Jiří Mikula, na kandidátce najdete současné zastupitele Michala Loukotu, Josefa Uchytila či Ivana Kunetku.

* TURNOVSKÁ KOALICE (koalice politické strany Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová a politické strany Strana soukromníků České republiky). Jedničkou je Vilém Zahrádka, dvojkou bývalý zastupitel a radní Otto Jarolímek, na dalších místech najdete mj. dřívější zastupitele Jiřího Maška a Břetislava Jansu.

Přehled podaných kandidátek do podzimních komunálních voleb najdete ZDE.

Která kandidátka strany či hnutí turnovských komunálních voleb 2018 je vám sympatická?

 • PROTO (26%, 273 Hlasy)
 • OBČANSKÁ DEMOKRATICKÁ STRANA (25%, 269 Hlasy)
 • ČESKÁ STRANA SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÁ (10%, 109 Hlasy)
 • NEZÁVISLÝ BLOK (10%, 107 Hlasy)
 • TURNOVSKÁ KOALICE (10%, 106 Hlasy)
 • ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA (5%, 58 Hlasy)
 • KOMUNISTICKÁ STRANA ČECH A MORAVY (4%, 46 Hlasy)
 • ANO 2011 (4%, 44 Hlasy)
 • K volbám se nechystám (1%, 15 Hlasy)
 • Nevím (1%, 13 Hlasy)
 • Jiná odpověď (1%, 9 Hlasy)
 • Téma mě nezajímá (1%, 9 Hlasy)

Počet hlasujících: 1 058

Nahrávání ... Nahrávání ...

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.