VOLBY 2018, DÍL XVIII: MĚSTO TURNOV MÁ NOVÉ VEDENÍ

0

Náš volební seriál je u konce. V jeho osmnácti částech jsme vám přinesli snad dostatečný průřez turnovskou komunální scénou. V úterý 30. října vpodvečer nově zvolení zastupitelé v sále KC Střelnice napsali poslední díl. Nové vedení města na funkční období 2018-2022 bylo potvrzeno. Turnovu bude vládnout koalice Nezávislého bloku, PROTO a Pirátů. K nim se přidala nezařazená zastupitelka Jana Svobodová, která odešla z hnutí ANO. Koalice tak ve 27členném zastupitelstvu disponuje 19 hlasy, opoziční ODS má čtyři hlasy, stejně tak ANO. Tentokrát došlo k celkem významné obměně, v novém zastupitelstvu zasedá 13 nováčků. Nejmladšímu je 24, nejstarší 66 let.

Po složení zastupitelského slibu, ve kterém zastupitelé slibují jednat ve prospěch města a jeho obyvatel, došlo nejprve na volbu starosty a místostarostů. Na starostu byl navržen jediný kandidát – Tomáš Hocke. V tajné volbě ho podpořilo 24 zastupitelů, tedy i část opozičních. Tomáš Hocke, který dosud vede město pět a půl roku, poděkoval přítomným za důvěru, jak uvedl, chce vést město ve spolupráci se všemi zvolenými zastupiteli, tedy i s těmi opozičními.

Vedení města bylo voleno tajnou volbou

Před volbou místostarostů došlo na diskuzi. Opozičním zastupitelům se nelíbilo, že mají být tři, což mj. přinese výrazné navýšení mzdových nákladů. Jak uvedl Tomáš Hocke, nebylo v silách minulého vedení pohnout s dvěma zásadními věcmi – s problematikou vody, přeneseně Vodohospodářského sdružení Turnov, a koncepcí sportu. Proto bude fungovat ještě třetí, neuvolněný místostarosta, který bude mít na starosti tyto dva ožehavé problémy. „Témata vody a sportu byla naše dvě zásadní, se kterými jsme šli do voleb a které chceme vyřešit. Věřím, že se městu vyplatí, aby se tomu věnoval neuvolněný třetí místostarosta,“ uvedl Jiří Mikula.
Zastupitelé za ANO navrhli hlasování o vzdání se mandátu. Požadovali, aby Jana Svobodová, která byla za toto hnutí zvolena a po volbách z hnutí odešla a přidala se ke koalici, uvolnila svůj zastupitelský post náhradníku z hnutí ANO. Pro tento návrh hlasovalo ale pouze osm zastupitelů, devět bylo proti a deset se hlasování zdrželo. Návrh tedy nebyl schválen. Schválen nebyl ani návrh ODS, aby místostarostové zůstali pouze dva (pro bylo devět zastupitelů).

Tomáš Hocke přijímá z rukou Evy Kordové starostenský řetěz

První místostarostkou, která současně v době nepřítomnosti zastupuje starostu, se stala Petra Houšková. Hlas jí dalo 22 zastupitelů. Před volbou druhé místostarostky zastupitelé z ODS navrhli tento post svěřit Evě Kordové, ta to však odmítla. Druhou místostarostkou se tak stala Jana Svobodová (nezařazená), kterou zvolilo 19 koaličních zastupitelů, osm bylo proti. Třetím – neuvolněným místostarostou – je Jiří Mikula (PROTO), kterému dalo svůj hlas 21 zastupitelů.

V devítičlenné radě města zasednou:
Nezávislý blok: Tomáš Hocke, Petra Houšková, Hana Maierová, Eva Kordová.
PROTO: Jiří Mikula, Michal Loukota a Josef Uchytil.
Česká pirátská strana: Zbyněk Miklík.
Nezařazená zastupitelka Jana Svobodová.

Předsedou finančního výboru bude Jaroslav Knížek (ANO), předsedou kontrolního výboru Lukáš Bělohradský (ODS), výbor pro vodohospodářské otázky povede Jiří Mikula, stejně tak nově vytvořený výbor pro sport.
Zastupitelé jmenovali zástupce města v Radě VHS – budou jimi pánové Hocke, Mikula a Hejduk (ten zatím pouze do konce roku). V dozorčí radě VHS zasedne Michal Kříž (ANO). V dozorčí radě Krajské nemocnice Liberec budou město Turnov zastupovat nově Tomáš Hocke a Josef Uchytil.

Nové vedení města, první hlasování…

Zvolení zastupitelé Turnova pro volební období 2018-2022 (podle počtu preferenčních hlasů):
NEZÁVISLÝ BLOK: Ing. Tomáš Hocke, Eva Kordová, Mgr. Petra Houšková, PhDr. Hana Maierová, MUDr. Martin Hrubý, Karel Jiránek, Ing. arch. Václav Hájek, Jiří Kos, Bc. Ondřej Fotr, Ing. Jiří Kovačičin.
ANO 2011: Mgr. Jana Svobodová (nově nezařazená), Ing. Jaroslav Knížek, Ing. Tomáš Roubíček, Miroslav Reichl, Ing. Michal Kříž.
PROTO: Mgr. Michal Loukota, RNDr. Josef Uchytil DiS., Mgr. Pavel Mlejnek, Jiří Mikula, Ivan Kunetka.
ODS: Mgr. Jaromír Frič, Ing. Tomáš Špinka, Mgr. Otakar Špetlík (vzdal se mandátu, nahradil ho Lukáš Bělohradský), MUDr. Rostislav Polášek.
PIRÁTI: Daniela Weissová, Ing. Zbyněk Miklík, David Schindler.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.