KOMUNÁLNÍ VOLBY 2018, DÍL XI: NOVÝ STAROSTA, SENÁT, JAK VOLIT…

0

Je zde poslední předvolební díl našeho seriálu před letošními komunálními a senátními volbami. Na titulním snímku představujeme osmičku lídrů volebních stran v Turnově. Mezi nimi je pravděpodobně i nový starosta Turnova pro funkční období 2018–2022. Na titulním snímku jsou (zleva): Oldřich Tomášek (KSČM), Vilém Zahrádka (Turnovská koalice), Lukáš Bělohradský (ODS), Zbyněk Miklík (Česká pirátská strana), Jiří Mikula (PROTO), Jaroslav Knížek (ANO 2011), Milan Vašák (ČSSD) a Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

SENÁTNÍ VOLBY 2018
V našem volebním obvodu – Mladoboleslavsko a Turnovsko – probíhají společně s komunálními i volby senátní. Mandát dosavadního senátora Jaromíra Jermáře (ČSSD) končí. Nahradit ho mohou tito kandidáti: Ladislav Horák – ČSSD, Josef Jermář – KSČM, Jiří Müller – ANO 2011, Josef Nos – SPD, Raduan Nwelati – ODS, Miroslav Plch – TOP 09 a Daniela Weissová – Piráti.
První kolo senátních voleb se koná současně s volbami komunálními, občané do svých schránek dostali lístky jednotlivých kandidátů. Vybrat lze pouze jedno jméno, které potom volič vloží ve volební místnosti do připravené obálky. Případné druhé kolo se koná o týden později, tedy 12. a 13. října. Volební lístky, v tomto případě dvou kandidátů, kteří uspěli v kole prvním, voliči obdrží ve volební místnosti.

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O VOLBÁCH
Komunální volby budou v České republice v pátek 5. a v sobotu 6. října. Letos v Turnově kandiduje osm subjektů (ve volbách 2014 jich bylo jedenáct). Podle vedoucího správního odboru MěÚ Turnov Zdeňka Hovorky by lidé měli volební lístky ve svých poštovních schránkách najít nejdéle tři dny před termínem voleb. „Pokud se tak nestane, měli by kontaktovat příslušný úřad, jestli jsou uvedeni ve voličských seznamech. Volební lístek lze obdržet i přímo ve volební místnosti,“ upozorňuje Hovorka.

Volební místnosti se otevřou v pátek 5. října ve 14.00 hodin a uzavřou se ve 22.00 hodin. V sobotu 6. října budete moci jít volit v době od 8.00 do 14.00 hodin. Na Turnovsku nedošlo k žádné změně v počtu volebních okrsků. Pouze v Tatobitech se budou volby konat v náhradním termínu, protože nebyla včas podána kandidátní listina.

Výsledky voleb včetně jmenných seznamů zvolených zastupitelů v Turnově i spádových obcích by měly být známé v sobotu večer (je možné je průběžně sledovat na www.volby.cz).
Podle mnohých jsou právě komunální volby volbami nejspravedlivějšími. Nemusíte nutně volit jednotlivé strany, ale své zastupitele si vyberete sami. Všechny strany jsou na jednom hlasovacím lístku na jedné jeho straně. V Turnově máme 27 členů městského zastupitelstva.

Jak postupovat při samotné volbě?
Volič může volit nejvýše tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva obce má být zvoleno.
Na hlasovacím lístku může volič označit:
* v rámečku před jménem kandidáta křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to v kterémkoliv ze sloupců, v nichž jsou uvedeni kandidáti jednotlivých volebních stran,
* křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce s kandidáty volební strany nejvýše jednu volební stranu,
* křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce s kandidáty volební strany nejvýše jednu volební stranu a zároveň může označit v rámečku před jménem kandidáta křížkem další kandidáty, pro které hlasuje, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany.

V rámci města Turnova tedy volič může na hlasovacím lístku, na kterém bude uvedeno osm volebních stran současně, buď:
* označit křížkem pouze jednu z kandidátek bez preferenčních hlasů a tím dát hlas všem kandidátům na této kandidátce v pořadí, v jakém jsou kandidáti na volebním lístku uvedeni,
* označit křížkem jednotlivé kandidáty z libovolné kandidátky v počtu volených zastupitelů, tedy až 27; volič tedy může označit např. 4 kandidáty z jedné a 2 kandidáty z druhé kandidátky, 1 kandidáta ze třetí kandidátky atd.,
* označit křížkem jednotlivé kandidáty z libovolné kandidátky v počtu nižším, než je počet volených zastupitelů, tedy méně než 27, a zároveň označit jednu z kandidátek, ze které budou doplněni zastupitelé do počtu 27 v pořadí, v jakém jsou na kandidátce; volič tedy může označit např. čtyři kandidáty z jedné kandidátky a poté označit celou kandidátku druhou, čímž bude prvních 23 kandidátů z této kandidátky doplněno do požadovaného počtu 27 volených zastupitelů.

* POZOR! Budou-li křížkem označeny dvě nebo tři celé kandidátky, hlasovací lístek je neplatný! Bude-li označeno více kandidátů, než je počet volených zastupitelů, tedy 27, hlasovací lístek je neplatný! Při označení jednotlivých kandidátů v celkovém počtu 27 již neoznačujte žádnou z kandidátek jako celek, protože již není koho z této kandidátky doplňovat.

TVA PŘIPRAVUJE K VOLBÁM ON-LINE VYSÍLÁNÍ
Jako z každé důležité události poslední doby připravuje i tentokrát TvA on-line reportáž z volebního dne s přehledem konečných výsledků voleb a komentářů zástupců jednotlivých subjektů. On-line vysílání TvA na internetu na www.turnovskovakci.cz bude zahájeno v sobotu 6. října po 14. hodině.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.