VOLBY 2018, DÍL XVII: PODPIS KOALIČNÍ SMLOUVY

0

V úterý 23. října vpodvečer byla na turnovské radnici podepsána koaliční smlouva na roky 2018-2022. Podepsali ji nově zvolení zastupitelé za Nezávislý blok, PROTO, Pirátů a nezařazená zastupitelka Jana Svobodová. Podle současného a s největší pravděpodobností i nastávajícího starosty Tomáše Hockeho bylo cílem povolebního vyjednávání disponovat v zastupitelstvu více hlasy, než tomu bylo dosud.

V 27členném zastupitelstvu bude mít nová koalice většinu 19 hlasů. „Slibuji si od toho větší stabilitu na další čtyři roky. Pro nás, jako vítězné uskupení, to nebylo úplně jednoduché rozhodnutí, nicméně jsme se rozhodli pro spojení s ve volbách druhým nejúspěšnějším uskupením a s Piráty. Chceme 47 procentům Turnovanů, kteří přišli k volbám, ukázat, že má nejen smysl k volbám chodit, ale že i chceme město dále posouvat,“ uvedl Tomáš Hocke. Jak dodal, více než dohoda o prioritách investic je pro něho důležitější skutečnost, aby nová koalice na radnici dobře fungovala, mezi zastupiteli panovala důvěra a v důležitých rozhodnutích dokázali táhnout za jeden provaz.

Ustavující zasedání nového zastupitelstva se uskuteční v úterý 30. října od 18.00 hodin v sále Střelnice.
Staronovým starostou by se měl stát Tomáš Hocke, místostarostkami Petra Houšková a Jana Svobodová, neuvolněným místostarostou bude Jiří Mikula. Ten by si měl vzít na starosti koncepční řešení budoucnosti Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS), problematiku sportu a Městskou teplárenskou. Rozdělení kompetencí starosty a místostarostky Houškové zůstává v současné podobě – investice, rozpočet, správa majetku, resp. školství, kultura a sociální věci, místostarostka Svobodová má mít nově na starosti městskou policii, ze stávajících kompetencí jí zůstane ještě životní prostředí, doprava a turistický ruch.

Zastoupení v radě města
Nezávislý blok: Tomáš Hocke, Petra Houšková, Hana Maierová, Eva Kordová.
PROTO: Jiří Mikula, Michal Loukota a Josef Uchytil.
Česká pirátská strana: Zbyněk Miklík.
Nezařazená zastupitelka Jana Svobodová.

To vše ale ještě musí potvrdit ustavující zasedání zastupitelů.

„Jsme rádi, že se po čtyřech letech v opozici můžeme podílet na vedení města a snažit se plnit, co jsme voličům slíbili v našem volebním programu. Rádi bychom mj. opustili první desítku regionů s nejvyšší cenou vodného a stočeného v republice,“ uvedl Jiří Mikula. Také Piráti zdůrazňují plnění svého volebního programu. „Do koaliční smlouvy se nám podařilo dostat zásadní věci, se kterými jsme do voleb vstupovali, je to především větší transparentnost veřejných zakázek a důraz na ekologii, na práci v novém zastupitelstvu a radě města se těšíme,“ uvedl Zbyněk Miklík. Nezařazená zastupitelka Jana Svobodová připomněla své rozhodnutí dál pokračovat mimo Hnutí Ano z důvodů, které uvedla ve svém prohlášení (viz ZDE).

„Vždy jsem říkal, že ve vedení města jsou potřeba kromě starosty i dva plnohodnotní místostarostové, kteří budou na radnici k dispozici veřejnosti. V mém pracovním vytížení už není mnoho prostoru, proto velmi vítám, že náročnou problematiku VHS a sportu si vezme na starost třetí místostarosta, který bude ale v pozici neuvolněného. Umožní nám to ve vedení města více koncepčněji pracovat,“ zdůvodnil Tomáš Hocke funkci třetího místostarosty.

Podpis koaliční dohody (zleva): Svobodová, Mikula, Hocke, Miklík)

PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ
Nová koalice se v něm zavazuje k ještě větší otevřenosti a transparentnosti města, v otázce budoucnosti VHS bude usilovat o zachování stávající územní působnosti VHS Turnov, s členy sdružení chce projednat návrh nových stanov zohledňující posílení pozice města vzhledem k majetku a vybrané výši vodného a stočného na území Turnova. Koalice chce zachovat úměrnou zadluženost města i stávající dotační tituly, chce dokončit regenerace sídlišť, připravit nové pozemky pro individuální výstavbu, i hledat lokalitu pro nové obchodní centrum.
Co se týká dopravy, v nadcházejícím období je prioritní dokončení rekonstrukce Nádražní a Přepeřské ulice, zvětšení parkovacích ploch v sídlištích, příprava přeložky silnice na Semily, resp. rychlostní komunikace na Jičín, nájezdy na průtah v Ohrazenicích a ve Fučíkově ulici, mělo by dojít i na zpracování nové dopravní studie. Prvních 30 minut parkování by mělo být na vybraných parkovištích zdarma.
Nová koalice chce více občany motivovat k separování odpadů, zavazuje se k obnově parků a k realizaci projektu přírodního areálu v údolí Jizery.
V oblasti školství se bude pokračovat s opravami objektů (ZŠ Mašov, střecha ZŠ Žižkova ad.), aktualizována bude koncepce vzdělávání, mělo by dojít na rekonstrukci táborové základny v Krčkovicích.
V sociální sféře jsou prioritní výstavba Alzheimer centra a stavba nového zázemí Fokusu, stavba nového domova s pečovatelskou službou v ul. 5. května a posílení denního stacionáře Sluníčko u nádraží.
Město bude dále podporovat tradiční kulturní akce, pracovat by se mělo na novém návštěvnickém centru na náměstí a také na dostavbě divadla, jednat se bude o nové knihovně. V ulicích města by se mělo objevit více uměleckých děl, zajímavá je myšlenka zpřístupnění městských věží pro veřejnost (radnice, „hotelovka“…).
Pokračovat se bude s renovací sportovních hřišť, plánovaná je podpora sportovních aktivit, bude se řešit otázka vzniku nové sportovní haly v Turnově II.
(Plné znění najdete ZDE.)

Krátce po tiskové konferenci jsme zaznamenali ještě tiskové prohlášení PROTO (přinášíme v plném znění):
Vyjádření PRO TURNOV OTEVŘENÝ – sdružení nezávislých kandidátů (PROTO)
Jako nový subjekt na místní politické scéně jsme dosáhli vynikajícího výsledku, získali jsme 16,88 % hlasů a obsadili tak 2. místo, za což ještě jednou našim voličům děkujeme.
Jako jediná strana jsme již před volbami deklarovali, že z principiálních důvodů nepůjdeme s hnutím ANO 2011, nebyly a nejsou v tom důvody osobní. Tento názor zastáváme dlouhodobě a jsme v tom konzistentní.
Těsně po vyhlášení výsledků jsme vítězi voleb NB představili naše priority a podmínky účasti v koalici: zahrnutí našich hlavních programových bodů do koaličního prohlášení (např. důraz na změnu ve vodohospodářské oblasti, rozklikávací rozpočet do faktur, 30 minut parkování zdarma, více strážníků v ulicích), adekvátní personální zastoupení, které je jen na nás, s tím, že stejnou zásadu budeme ctít i směrem k potencionálním koaličním partnerům.
Máme každého pátého zastupitele, každého třetího radního a místostarostu. Dosáhli jsme tak maxima možného.
Rozhodnutí Nezávislého bloku přizvat do koalice Janu Svobodovou (na úkor jednoho místa v radě pro NB) respektujeme. I bez nezařazené zastupitelky by však koalice měla dostatečnou většinu 18 hlasů.
Budeme se snažit co nejlépe zastupovat naše voliče a prosadit co nejvíce z našeho programu. Jsme zvyklí být aktivní a pracovat pro město. V dalších volbách nám budou moci občané vystavit účet.
Zastupitelé za PROTO

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.