KOMUNÁLNÍ VOLBY 2018, DÍL III: S ČÍM JDE DO VOLEB ODS?

1

Další stranou, která oficiálně zahájila v Turnově kampaň před podzimními komunálními volbami, je ODS. Ta si novináře pozvala v pátek 22. června na tiskovou konferenci do areálu zahradní restaurace BB v Žižkově ulici. Podle předsedy místního sdružení Tomáše Špinky chce strana navázat na úspěchy v minulých obdobích a po čtyřech letech v opozici se chce opět vrátit na radnici. Občanští demokraté přicházejí s tématy, která jsou v Turnově daná, jako je doprava a problémy kolem ní – parkování, parkovací domy, obchvat města, rozvoj bydlení, ve svém programu budou ale mít i témata nová.

„Ve školství chceme dosáhnout toho, aby v Turnově II u nádraží vznikla plnohodnotná základní škola, což bude částečně eliminovat dopravu v centru města, současně chceme zachovat i malou školu v Mašově. Co se týká sportu a jeho rozvoje, sledujeme současnou situaci kolem sportovní komise města, jejíž závěry nejsou brány u současného vedení města moc vážně, díky čemuž nebyla mj. řádně schválena koncepce sportu, narovnat se také musí některé majetkové vztahy a vazby, které rozvoj sportu zbytečně zatěžují,“ řekl Špinka. Podle něho jsou ostudou města polorozpadlé brownfieldy, jako třeba areál bývalých uhelných skladů u nádraží. To je třeba řešit a stavby, které městu dělají ostudu, buď zbourat, nebo smysluplně využít. „Co mě zaráží, je skutečnost, že současné vedení města neumí pracovat s dotacemi, prakticky všechny stávající investice jsou pořizovány z rozpočtu města, přitom je dostatek možností, jak o dotace požádat,“ uvedl Tomáš Špinka.

Z první pětice kandidátů z kandidátní listiny se dále představili:
* David Pokorný, který si jako téma do diskuze vybral rozvoj bydlení a budoucnost VHS, kde ODS přichází s tématem vlastního spravování vodohospodářské infrastruktury.
* Rostislav Polášek, primář kardiologie liberecké nemocnice, má jako hlavní téma zdravotnictví. Podílel se jako odborník i na fúzi liberecké a turnovské nemocnice, což považuje za krok pro turnovskou nemocnici nezbytný, aby nedopadla jako nemocnice v Semilech a Frýdlantu. Zaměřit se chce na rozvoj zejména interního oddělení v Turnově.
* Jan Budina si vybral jako hlavní téma dopravu. Zde ODS přichází s požadavkem na rekonstrukci městské hromadné dopravy a senior taxi, které úspěšně funguje i v jiných městech a umožňuje za mírný poplatek seniorům třeba odvoz k lékaři.
* Lídr kandidátky Lukáš Bělohradský připomněl svá někdejší studia Obchodní akademie a Hotelové školy a své současné působení v čele Spolku absolventů a přátel školy, resp. své snahy opět tuto školu vrátit mezi prestižní, jako tomu bylo dříve. „V otázce školství je třeba i zásadních kroků. Všichni víme, že u nádraží musí vzniknout z mnoha důvodů plnohodnotná základní škola. Jen to nemůže být čtvrtá velká základka, je třeba učinit nepopulární, ale nutné rozhodnutí, která škola se z města k nádraží přesune. Podpořit chceme také stavbu nové sportovní haly u nádraží,“ zdůraznil Bělohradský. Co se týká městské autobusové dopravy, je tristní, že městská linka místo aby jela městem, jede po průtahu. ODS přichází s ambiciózní myšlenkou zásadní změny MHD – zastávky v Palackého ulici, zajíždění do okrajových čtvrtí, větší četnost, to vše s cílem přesvědčit místní, aby svá auta nechali doma. ODS se chce také zasadit o vybudování rekreační zóny v nivě Jizery od autobusového nádraží do Dolánek, podílet se na rozvoji turistického ruchu, pomáhat více živnostníkům („ne je jen kasírovat…“). „Vyváženě a zodpovědně se chceme postavit k budoucnosti provozování vodohospodářského majetku, podle našeho názoru je otázkou, jestli by nebylo lepší, aby VHS tento majetek sama spravovala,“ dodal Bělohradský.

ODS představila také svého kandidáta do podzimních senátních voleb, kterým je primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati, lékař, ředitel nemocnice a nyní primátor již v třetím funkčním období. Podle něho má senát velmi významnou funkci jako pojistka demokracie, což je velmi zásadní právě v současném období. On sám se chce zasadit o zjednodušení legislativy. Zákony a nařízení, které lidem pouze ztrpčují život, by měly zmizet. Současně chce pomáhat starostům ve správním obvodu Mladoboleslavska a Turnovska s žádostmi o dotace na různé projekty (za posledních osm let v Mladé Boleslavi investovali z dotačních titulů 1,5 miliardy korun!). V případě Turnova Nwelati jako oprávněnou vnímá snahu města o vznik okresu.

Současní zástupci ODS v Turnově se hlásí k odkazu prvního polistopadového starosty města Václava Šolce. „Z nedávné historie města si velmi vážím dvou lidí, Václava Šolce a Bohuslava Jana Horáčka, kterého jsem měl tu čest osobně poznat ve svém působení ve funkci ředitele Hotelu Korunní princ, kde býval častým hostem. Myslím, že poděkování formou ne příliš vydařeného díla před Střelnicí je opravdu hodně málo. Těmto lidem hodně dlužíme a my připravujeme projekt, jak oběma pánům opravdu důstojně poděkovat,“ uzavřel Lukáš Bělohradský.

Kromě představené první pětice jsou na kandidátce ODS do podzimních voleb současní zastupitelé Jaromír Frič (7.) a Otakar Špetlík (10.), najdete tam i bývalého místostarostu Jaromíra Pekaře (11.). Zastoupeny jsou všechny generace i profesní a sociální skupiny.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.