KOMUNÁLNÍ VOLBY 2018, DÍL X: TISKOVÁ KONFERENCE PIRÁTŮ

1

Jako poslední před komunálními volbami uspořádali v Panorama café v Jiráskově ulici tiskovou konferenci Piráti. Před čtyřmi lety jim účast v turnovském zastupitelstvu těsně unikla. Za tu dobu ale tato strana prošla poměrně velkým posunem, její zástupci zasedají v parlamentu a ani turnovští Piráti se netají ambicemi se v novém volebním období více podílet na chodu města.

Transparentnost veřejných zakázek, doprava, životní prostředí a s tím související reforma odpadového hospodářství. To jsou hlavní body, se kterými chtějí ve volbách uspět. Na prvním místě kandidátky najdete Ing. Zbyňka Miklíka, který se 15 let zabývá veřejnými zakázkami a jejich elektronizací. Druhé místo na kandidátce patří Daniele Weissové, která zároveň kandiduje v obvodu Mladoboleslavsko-Turnovsko do senátu. Třetí místo má David Schindler, garant za program životního prostředí, odpadů a dopravy.

Piráti by mj. rádi rozeběhli diskuzi s majitelem Koňského trhu. „Město v tomto nebylo vůbec aktivní. Přitom je to plocha o jedenácti tisících metrech čtverečních přímo napojená na průtah městem. Mohl by zde stát parkovací dům a několik bytových domů s komerčními prostory. S malým parkem by zde vzniklo druhé centrum města, o mnoho klidnější. Tím vším by se vyřešilo hned několik zásadních problému Turnova,“ zdůrazňuje David Schindler. „Podobný případ je i objekt bývalých uhelných skladů u Billy,“ dodává Zbyněk Miklík.

Velkým tématem Pirátů je důraz na životní prostředí. „Odpadová reforma se měla řešit již dávno. Do roku 2021 má poplatek za skládkování komunálního odpadu vzrůst až čtyřnásobně. Za tříděný odpad naopak město dostává zaplaceno. Od roku 2024 nebude možné skládkování vůbec a Turnov se na to musí připravit, aby občané navýšení pocítili co nejméně,“ vysvětluje jednu z pirátských priorit Schindler.

Piráti by dále rádi zavedli praxi, kdy i sebemenší veřejné zakázky (projekční práce apod.) budou zadávány transparentně a bude ve větší míře užíváno elektronických aukcí. Společně s pirátskými poslanci by chtěli prosadit vznik okresu Turnov. Častý postesk nad osudem Dolánek by chtěli vyřešit koupacím biotopem a budou zásadně pro nákup stroje na likvidaci plevele horkou vodou. Zavedení parkování na 30 minut zdarma berou jako samozřejmost.

Piráti chválí současné vedení města za obrovský skok, který město udělalo v sociální oblasti, a chtěli by dále pokračovat v modernizaci městských bytů a jejich spravedlivějším rozdělování a dalších investicích.
„Turnov je město sportu. Rádi bychom vrátili vážnost sportovní komisi, aby názory odborníků byly pro město závazné. Financování musí probíhat spravedlivě,“ zmiňuje Zbyněk Miklík.
Z oblasti kultury Piráti podporují výstavbu moderního objektu pro knihovnu, Žlutou ponorku a přístavbu městského divadla, se kterou ale podle Zbyňka Miklíka souvisí problematika parkování. „Turnov potřebuje komplexní dopravní analýzu, ze které vyplynou řešení složité situace ve městě a optimalizace MHD. Město zároveň musí být otevřené a bezpečné pro cyklisty,“ dodává Miklík.

DANIELA WEISSOVÁ: JEDINÝ KANDIDÁT DO SENÁTU Z TURNOVA!
Dramaturgyně Kulturního centra Turnov, divadelnice a zdravotní klaun Daniela Weissová kandiduje v obvodu č. 38 – Mladoboleslavsko pod pirátskou vlajkou. Kromě kultury, kde je Daniela odbornice na slovo vzatá, se chce prosadit i v sociální problematice a školství. „Problém spatřuji v tom, že lidem je nalháváno, že země bohatne a přitom jsou tu mezi námi statisíce lidí, kteří musí vystačit s minimem. Na ty se zapomíná. S tím souvisí i velké zadlužení jedinců i rodin, kteří jsou v pasti. Pro mnoho lidí je situace bezvýchodná a stát jim musí umět pomoci, ne si lhát do kapsy,“ říká Daniela Weissová. Ta by ráda také prosazovala změny ve školství a podporu alternativní výuky. „Školství je zkostnatělé a na úrovni Rakouska-Uherska, děti dnes výuku končí před vznikem Československa a třeba o komunismu se neučí vůbec,“ dodává Weissová.

Podrobný program a více informací najdete na www.turnov.pirati.cz nebo facebooku: Piráti Turnov a www.danielaweissova.cz.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

1 komentář

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.