KOMUNÁLNÍ VOLBY 2018, DÍL V: VOLBIÉRA A PŘEHLED PODANÝCH KANDIDÁTEK V TURNOVĚ

0

Blížící se volby budoucích turnovských zastupitelů dávají občanům města možnost podstatně ovlivnit chod a styl práce městské samosprávy. Účast v komunálních volbách indikuje stupeň zájmu obyvatel o kvalitu života v jejich obci. Neúčast při volbách do zastupitelstva znamená vlastně pohrdnout jedním ze základních občanských práv – ten, kdo nejde k volbám, tak ztrácí morální právo mluvit do záležitostí fungování města. V předchozích komunálních volbách byla účast turnovských voličů pod celostátní účastí a mírně i pod průměrem volební účasti v Libereckém kraji, zatímco většina obcí ze správního obvodu ORP Turnov dosáhla podstatně vyšší volební účasti.

Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny kandidovalo 31 volebních subjektů a do skrutinia postoupilo 9 stran, kterým trvalo značně dlouho, než utvořily funkční orgány. V Turnově se počet registrovaných kandidátek volebních stran oproti komunálním volbám v roce 2014 snížil z 11 na 8, což by mohlo při řádné volbě zkvalitnit složení i fungování zastupitelstva.

Ve snaze zvýšit volební účast a zkvalitnit volební výsledky se kacanovský spolek RADOSTI rozhodl uspořádat předvolební veřejnou prezentaci všech registrovaných turnovských volebních stran. Obyvatelům Turnova tak nabídne objektivní a nezaujaté informace o volebních stranách, jejich kandidátech i záměrech.

Tato prezentace, pro niž byl zvolen název TURNOVSKÁ VOLBIÉRA, se bude konat ve velkém sále KC Střelnice v úterý 18. září, tedy s dostatečným předstihem před samotným konáním voleb. V programu prezentace nejprve lídři představí své volební strany, budou postupně odpovídat na otázky týkající se života a fungování Turnova. Nakonec budou odpovídat i na dotazy z publika, které se budou týkat zásadních otázek rozvoje města. Ve snaze rozšířit počet informovaných a zainteresovaných voličů se uskuteční přímý videopřenos z prezentace (podobný těm z veřejných zasedání zastupitelů). Adresu, na níž zájemci přenos budou moci vidět, přineseme v příštím vydání TvA spolu s adresou, na níž bude možno napsat dotazy lídrům. Pořadatelé tak chtějí umožnit turnovským voličům zvolit si svou samosprávu nejen podle názvů volebních stran nebo jména kandidujícího, ale i podle jejich cílů a názorů.

Dozvíte se také více o způsobu, jak volit v komunálních volbách. Tři možné způsoby volby – volba volební strany, volba jednotlivých kandidátů a kombinace těchto způsobů – nejsou všem voličům dostatečně jasné, a zejména vybočení z ustanovení volebního zákona pak může vést k politováníhodné neplatnosti volebního lístku.
Účast na TURNOVSKÉ VOLBIÉŘE již přislíbili oslovení lídři sedmi turnovských volebních stran, pouze lídra KSČM se dosud pořadatelům nepodařilo kontaktovat.

TURNOVSKÁ VOLBIÉRA, úterý 18. září od 17.00 hodin, KC Střelnice. Pořádá spolek Radosti.

Přehled podaných kandidátek do podzimních komunálních voleb najdete ZDE.

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.