MEDITACE JE PŘEDEVŠÍM TRÉNINK MYSLI, CHCETE HO VYZKOUŠET V TURNOVSKÉM BUDDHISTICKÉM CENTRU?

0

Buddhové v Českém ráji? Zdá se vám to poněkud nepatřičné a vytržené ze souvislostí, protože střed Evropy je co do náboženství křesťanský? Potom vězte, že již šest let na Turnovsku funguje Centrum buddhismu Diamantové cesty, což je státem registrovaná náboženská společnost. Její sídlo nyní najdete v Markově ulici čp. 9 v bloku domečků nad vysokou kamennou podezdívkou, ke kterým vede úzká ulička přímo z Mariánského náměstí. „Já myslím, že buddhismus do Českého ráje zapadá docela dobře. Přece i tady chtějí být lidé šťastní, ne?“ glosuje Helena Jiránková, která je praktikující buddhistkou a jednou z obyvatelek centra.

Podle ní buddhismus Diamantové cesty přináší autentické učení samotného Buddhy, staré dva a půl tisíce let. „Učení se rozvíjelo v Indii, potom v Tibetu, který je nyní pod nadvládou Číny, a tak se v posledních desetiletích dostává na Západ. Tady jsou ideální podmínky pro rozvoj tohoto učení. Jsme  vzdělaní, umíme číst, máme střechu nad hlavou, máme co jíst. Máme tedy současně i jedinečné podmínky pracovat s myslí.“

n201303261318_zap_122_2013_buddhaMy si ale na svoji současnost hodně stěžujeme, ne?
„Stěžujeme, lamentujeme, protože neumíme hledat a nacházet trvalé štěstí, díváme se jen na líbivé obrázky v katalozích a myslíme si, že štěstí je koupit si co nejvíc věcí a podobně. A stejně nejsme trvale šťastní a nemáme tak ani dost energie být užiteční ostatním. Když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že ten, kdo je strůjcem štěstí, jsme my sami. Minulost už tu byla, budoucnost se teprve stane, ale šťastní můžeme být jen v přítomném okamžiku. Proto se vyplatí naučit se být bdělý a šťastný právě teď – to je jediný okamžik, kdy můžeme měnit naše prožívání,“ vysvětluje Helena Jiránková.

n201303261318_zap_123_2013_buddhaLidí, kteří hledají, v současné době přibývá. Nemusejí se ostýchat nahlédnout i do turnovského buddhistického centra. Třeba zde najdou své štěstí, třeba budou hledat dál… „Po šesti letech práce v úzké skupině lidí jsme si řekli, že je čas dát o sobě víc vědět. Proto vznikl březnový festival Buddhové v Českém ráji, který sestává z přednášek, diskuzí, promítání filmů a třeba i z meditací v našem centru. Na náměstí probíhá také výstava fotografií a textů, kde se můžete seznámit se základními myšlenkami buddhismu Diamantové cesty i s naším učitelem lamou Ole Nydahlem,“ doplňuje Jiránková.

Turnovské centrum je jedním ze zhruba padesáti v České republice. Centrum pořádá pravidelné přednášky, zajít sem za meditací můžete každou středu a neděli od 20.00 hodin (přijít mohou i úplní laici). Dál už je to na každém individuálně. Více se dozvíte na internetových stránkách www.bdc.cz.

Pozvánka:
Poslední akce festivalu Buddhové v Českém ráji se koná dnes, tj. v úterý 26. března. O životě laických praktikujících a buddhistických metodách pohovoří cestující učitelé, kteří se intenzivně věnují tibetskému buddhismu již řadu let. Přednášky doprovodí promítání filmů s následným prostorem pro dotazy. Přednáška „Meditace“ – Karolína Pospíšilová, film „Hledání starého Tibetu“, M. Przyjemska, T. Schmidt (Něm. 2007,76 min.). KC Střelnice, kino Sféra, začátek ve 20.00 hodin, vstupné 70 Kč, studenti 50 Kč.

n201303261319_zap_124_2013_buddhaHelena Jiránková (31) pochází z Jablonce nad Nisou, studovala speciální pedagogiku a psychologii. V Turnově žije druhým rokem. Český ráj považuje za velmi pěkné místo pro život. „Jak jsem se k buddhismu dostala? Po škole jsem si zajela do Irska a tam jednoduše buddhismus potkala. A už to tak zůstalo i po návratu do České republiky…“

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.