TURNOVSKÝ HOKEJ: CESTA Z ARCHÍVŮ DO SOUČASNOSTI

0

Turnovský hokej, to není jen velmi očekávané zahájení provozu zimního stadionu v Maškově zahradě. Poté, co jsme na začátku letošního roku oslovili pamětníky a získali od nich spoustu zajímavých vzpomínek a množství byť většinou neutříděných materiálů, jsme podnikli další etapu bádání. Hlavním zdrojem informací byly výtisky Pojizerských listů z let 1890 až 1948, pamětní knihy města Turnova z let 1918 až 1948 a 1971 až 1976 a album Sportovního klubu Turnov. Rádi bychom postupně zmapovali historii turnovského hokeje od jeho počátků do 70. let, kdy zde organizovaný výkonnostní hokej skončil. V úvodní fázi se zaměřme na úplné počátky a necelé první dvě dekády ledního hokeje v Turnově.

Tradice bruslení, krasobruslení, ale především „bandy“ hokeje (s míčkem na větším hřišti a větším počtem hráčů na ledě) a hokeje kanadského sahá v českých zemích na přelom 19. a 20. století, kdy se tyto sporty v našem městě pěstovaly za předpokladu vhodných klimatických podmínek hned na několika místech – hřiště mezi mosty, sokolské letní cvičiště za sokolovnou, kurty SK Turnov a dokonce i na nádvoří kasáren bývalo kluziště pro důstojníky a jejich rodiny. Hokej, s největší pravděpodobností „bandy“, byl poprvé v Turnově sehrán na konci roku 1901, alespoň tak o tom hovořil dlouholetý sportovní činovník Karel Jappl ve svém referátu, který 24. listopadu 1933 přednesl v klubovně hotelu Slavie na valné hromadě LTC (lawn-tennis club) Turnov. Pojizerské listy v lednu následujícího roku dokonce uvádějí, že je to mimo Prahu zcela unikátní jev a turnovští hokejisté se tak nejspíše řadí mezi první průkopníky tohoto sportu v Čechách.

Samotný hokejový oddíl (myšleno oddíl kanadského hokeje) vznikl v listopadu 1931 jako dílčí odbor LTC Turnov, který měl své zázemí na tehdejších tenisových kurtech mezi mosty, které většina současníků zná jako házenkářské hřiště na Jiskře. Tam také v neděli 31. ledna 1932 odehrál Turnov svá první dvě utkání. Do města zavítali hokejisté „A“ i „B“ týmu zavedeného Bruslařského klubu z Mladé Boleslavi, kteří nejprve mezi sebou před početným obecenstvem sehráli ukázkový zápas kanadského hokeje. Po úvodní exhibici nastoupil domácí tým LTC proti „A“ týmu hostí a prohrál 0:3. Následující střetnutí s boleslavskou rezervou skončilo podobně porážkou Turnova 0:4. (Právě z důvodu odkazu na historii došlo v roce 2014 ke změně klubového názvu z BHK Turnov na HC Turnov 1931.)

201509221325_sport_154_015_hokej

V průběhu 30. a 40. let zde hrávala dvě mužstva mužů, dorostenci a později i žáci. Turnovský oddíl v tomto období nastupoval do soutěží Severočeské hokejové župy, kde se utkával s tradičními soupeři, jako BK Mladá Boleslav, ZK Jičín, SK Bakov nad Jizerou, Dolnobousovský SK, SK Polaban Nymburk a SK Brandýs nad Labem. Později, když se lední hokej stával v našem regionu stále populárnějším, přibývá i SK Rovensko pod Troskami, SKI klub Jilemnice nebo SK Železný Brod. Když byla mistrovská utkání odehrána a počasí to umožňovalo, sehrál tým LTC Turnov také spoustu přátelských utkání s týmy z okolí, namátkou Eislaufverein Liberec, Rapid Růžodol, Gablonzer E. W., Latorica Mnichovo Hradiště atd. Velmi často se ale stávalo, že mistrovství župy nebyla z důvodu oblevy dohrána.

Nedílnou součástí každé bruslařské sezony byl oblíbený karneval na ledě, určený především nejmladším bruslařům, jehož pořadatelství také spadá do bohaté činnosti LTC Turnov. V neslavných dobách protektorátních družstvo dorostenců hrávalo soutěž Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Na začátku února 1944 se naši dorostenci poté, co se stali mistry Severočeské hokejové župy, zúčastnili finále Týdne ledních sportů na pražské Štvanici, který opět pořádala výše uvedená nechvalně proslulá propagandistická instituce. Z dvanácti zúčastněných týmů (např. LTC Praha, SK Polička, DSK Třebíč, Ostravská Slávie, HC Písek aj.) rozdělených do dvou skupin skončili turnovští bohužel na posledním 6. místě.

n201509221329_sport_155_015_kosekV množství článků Pojizerských listů z průkopnického období hokeje v Turnově se objevuje více známých jmen turnovských hráčů – namátkou brankář Kosnar, obránci Formánek a Wacht, forvardi Schömmer, Roštejnský a další. U jednoho z nich bych se rád trochu zastavil. 13. července 2015 uplynulo 71 let od úmrtí Ludvíka Koška, jednoho z mladých nadějných hráčů meziválečného turnovského hokejového týmu. Ludvík Košek, věrný své vojenské přísaze, v červenci 1939 emigroval přes Polsko do Francie, kde se přihlásil do cizinecké legie a následně k letectvu. Po pádu Francie odešel do Velké Británie, kde byl přijat do 311. bombardovací perutě RAF. Jeho bombardér Liberator „L“ BZ 717 se při návratu z operačního letu 13. 7. 1944 zřítil a zahynula v něm celá devítičlenná posádka. Ludvík Košek je pohřben na vojenském hřbitově Weston Hill v Plymouthu, jeho symbolická urna je součástí Památníku zahraničních letců v Prostějově, pamětní deska pak na rodinném hrobě na Mariánském hřbitově v Turnově. Koškovo jméno je také uvedeno na památníku regionálním letcům RAF ve vestibulu Muzea Českého ráje ve Skálově ulici. Ludvík Košek čtyřikrát obdržel Československý válečný kříž, dále Československou medaili za chrabrost, navíc je nositelem britského odznaku Good Conduct Badge. V červenci 1946 byl In memoriam povýšen na poručíka letectva v záloze. Od roku 1947 byl na turnovské Jiskře pořádán Koškův hockeyový turnaj jako vyjádření úcty k bývalému hráči LTC Turnov. Prvního ročníku, který mimo jiné proběhl pod záštitou britského velvyslanectví, významných velitelů československých letců ve Velké Británii div. gen. Aloise Vicherka a div. gen. Dr. Karla Janouška a dalších významných osobností a institucí, se 2. února 1947 zúčastnilo i Armádní družstvo – včetně tehdejších reprezentačních hvězd Vladimíra Zábrodského, Stanislava Konopáska a Karla Stibora. Všichni tři pánové se pak o několik dnů později (15. – 23. února) na mistrovství světa v Praze stali mistry Evropy a mistry světa. V roce 1952 se Koškův turnaj konal v Turnově naposledy, důvody jsou celkem nasnadě – britský pilot se do komunistické šablony válečného hrdiny už poněkud nehodil.

V příštím roce si připomeneme 100. výročí narození tohoto pro většinu Turnovanů zapomenutého všestranného sportovce (věnoval se také plavání a lehké atletice, cvičil v místním Sokole) a válečného hrdiny. Výbor HC Turnov 1931 se už na podzim 2014 usnesl, že Memoriál Ludvíka Koška obnoví jako turnaj pro nejmladší hokejisty s mezinárodní účastí. Jméno Ludvíka Koška bude nést i nový zimní stadion.

201509221325_sport_155_015_hokej
 
Na závěr se znovu obracíme na pamětníky, bývalé hráče a jejich rodinné příslušníky, mohou-li nám poskytnout jakékoliv materiály (foto, diplomy, poháry, součástky výzbroje, dresy…), osobní vzpomínky či cokoliv dalšího, co by se, třeba jen okrajově, týkalo turnovského hokeje. Napište nám, prosím, na e-mail: mlejnek@gytu.cz, nebo zavolejte na telefonní číslo 607 905 056. Velice vám děkujeme!

Pavel Mlejnek
Autor děkuje historikovi a archiváři Davidu Markovi z Muzea Českého ráje za nadstandardní spolupráci při vyhledávání archivních materiálů.

Související články (celkem 23)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.