ŘÍJNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

První podzimní měsíc nabízí tradičně divadelní představení ochotníků i renomovaných souborů, u Ábelova mlýna v Dolánkách bude podzimní jarmark, cestovatelé se se zájemci podělí o své prázdninové zážitky, bude módní přehlídka, několik akcí knihovny včetně setkání s jedním ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana. Závěr měsíce je jako vždy věnován oslavám svátku 28. října a tedy české státnosti…

* CENTRUM PRO RODINU NÁRUČ, z. s., Skálova 540, Turnov; www.naruc.cz, naruc.turnov@seznam.cz, tel. 775 964 314775 964 314.
Vybíráme to nejzajímavější z říjnové nabídky:
* Pondělí 10. – pátek 14. října: PODZIMNÍ BAZÁREK A SBÍRKA. Tradiční podzimní bazárek spojený se sbírkou oblečení, obuvi, hraček a dalších potřeb pro děti i dospělé pro dětský domov  a kojenecký ústav.
* Pátek 14. října od 18.00 hodin: PŘÍRODA PLNÁ TAJEMSTVÍ. Co dítě zažívá při pobytu venku a k čemu ho příroda vychovává. Beseda s waldorfskou pedagožkou Hankou Hajnovou
* Čtvrtek 20. října od 18.00 hodin: SETKÁNÍ CELIAKŮ.
* Pátek 21. října od 9.00 hodin: PODZIMNÍ TVOŘENÍ. Výroba podzimních dekorací z přírodnin. Tvoření rodičů s dětmi.

Program na jednotlivé dny:

Sobota 1. října
n201609292231_vakci_226_2016_lego* MĚSTEČKO Z LEGA.
Od středy 28. září probíhá stavba městečka z legendární stavebnice Lego ve Žluté ponorce. Jak se stavba podařila, se můžete přijít podívat na vernisáž v sobotu 1. října od 10.00 hodin. Více na www.zlutaponorka.turnov.cz/legoprojekt. K dispozici bude přes 500 kg lega (zhruba 220 stavebnic).
* HRUBOSKALSKÉ SLAVNOSTI. Začátek ve 13.00 hodin v Doubravici u Libuňky. Program: 13.00 slavnostní zahájení
13.15 vystoupení dětí ZŠ a MŠ Hrubá Skála, 13.30 představení hasičských jednotek SDH Hrubá Skála a SDH Hnanice, 14.00 soutěžní odpoledne a doprovodný program (jízda na koni, střelba z kuše, světelná show).
K tanci a poslechu zahraje hudební skupiny WALKER‘S SHORT FINGERS. Po celý den můžete ochutnávat místní speciality, lahůdky na grilu, pivo, víno, limonády. Současně proběhne Den otevřených dveří od 10.00 do 13.00 hodin v Řezníčkově vile, hasičské zbrojnici, ZŠ a MŠ. Soutěž: Hruboskalský MASTER CHEF. Soutěž skřítka Skaláčka o nejlepší koláč či dort. Pečte a odevzdejte porotě do 16.00 hodin.
* SVATOVÁCLAVSKÁ MŠE v kostelíku sv. Václava na Bukovině. Mši slouží vikář Václav Vlasák, který požehná
Pražskému Jezulátku zakoupenému z veřejné sbírky občanů. Hudební doprovod Josef Uchytil. Začátek v 15.00 hodin.

Pondělí 3. října
* ČÍNA S BATOHEM NEJEN PO SEČUÁNSKU.
Cestopisná přednáška pro všechny milovníky exotického putování po nejlidnatější zemi světa. S cestovateli Pavlem Chlumem a Petrem Kvardou se podíváme do dvanácti nejlidnatějších provincií Číny. Knihovna A. Marka od 18.00 hodin.

Úterý 4. října
* POHÁDKOVÝ PODVEČER
. Chameleon Leon a další pohádky v podání loutkového divadla jednoho herce Kordula Liberec. Knihovna A. Marka od 16.00 hodin.
* JAROSLAV JEŽEK. Komponovaný pořad k 110. výročí narození významného českého hudebního skladatele, dirigenta, dramaturga a klavíristy Jaroslava Ježka. Průvodní slovo Vlastislav Hnízdo, hudební doprovod Martin Hybler a další hudebníci. Koncertní sál ZUŠ Turnov od 18.00 hodin.

Středa 5. října
* PARTIČKA.
Na turnovském jevišti spolu znovu vystoupí Richard Genzer, Michal Suchánek, Igor Chmela, Ondřej Sokol a Daniel Dangl! KC Střelnice od 20.00 hodin.

Čtvrtek 6. října
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ,
kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstup volný.

Pátek 7. října
n201603222329_vakci_46_016_kralovny* KRÁLOVNY.
Lázeňský pokoj možná nevypadá jako vhodné místo pro komedii, ale opak je pravdou. Tři ženy, které se v pokoji sejdou, byly v nedávné době vystaveny zlomovým životním okamžikům a teď stojí před nelehkým úkolem: naučit se žít své nové životy. Úspěšná divadelní hra v podání ochotnického spolku Jirásek z Olešnice. Městské divadlo od 19.30 hodin.
* P.T.N.S.K.M.D.Č. První trio na světě, které má dva členy. Hrají vlastní písničky ve stylu folk, folk-rock a pár převzatých od kapel, které jim přirostly k srdci. Malá (domácí) scéna. Kavárna KUS na Střelnici od 20.00 hodin.

Sobota 8. října
* PODZIMNÍ JARMARK U ÁBELOVA MLÝNA V DOLÁNKÁCH.
Zhruba tři desítky stánků s různými rukodělnými předměty, dětská dílnička, divadlo. Okolí Ábelova mlýna od 10.00 do 18.00 hodin. Více na www.abeluvmlyn.cz.
* TĚLA – koncert legendární liberecké kapely. KC Střelnice od 20.00 hodin.

Neděle 9. října
* DÝŇOVÁ – HALLOWEENSKÁ VÝTVARNÁ DÍLNA.
Knihovna A. Marka od 10.00 hodin.

Pondělí 10. října
* KRÁSY KRKONOŠ
– přednáška. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP seznámí seniory a další zájemce z veřejnosti s krásami Krkonoš. Přednáší Michal Skalka. Koná se v rámci akcí Říjen – měsíc stromů a Dnů zdraví. Penzion pro seniory Výšinka od 14.00 hodin. Akce bude zopakována ve stejnou dobu 12. října v DD Pohoda a 13. října v penzionu Žižkova.

Úterý 11. října
* OTISKY V PŘÍRODNÍCH BARVÁCH
. Výtvarná tvůrčí dílna pro veřejnost. Přijďte si s námi zaexperimentovat s barvivy, která nám nabízí podzimní příroda (bezinky, červená řepa, petrželka, jeřabiny apod.). Vítáni jsou nadšenci všeho věku. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky od 14.00 do 17.30 hodin.

Středa 12. října
* VÁCLAV UHLÍŘ – VARHANNÍ RECITÁL
. Václav Uhlíř patří mezi významné interprety a znalce varhan v Čechách. Za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi byl v roce 2008 vyznamenán papežem Benediktem XVI. Turnovský hudební večer. Chrám Narození Panny Marie od 19.30 hodin.

Čtvrtek 13. října
* PONORKA SLAVÍ NAROZENINY
. Rodinné setkání ve Žluté ponorce pro vytrvalé příznivce i spřízněné duše. Od 16.30 hodin bude možné prohlédnou si všechny prostory, nechat děti pohrát a vyskákat na nafukovacím hradu, objednat si něco dobrého a zhlédnout fotografie z uplynulého roku. Budova Žluté ponorky v Husově ulici.
* ROMEO A JULIE. Montekové, Kapuleti a Kašpaři! Nejslavnější milostný příběh v jedinečné úpravě pro osm postav. Hrají: Matouš Ruml, Tereza Rumlová, Jan Potměšil, Ilona Svobodová a další. Městské divadlo od 19.30 hodin.

Sobota 15. října
* TURNOVANKA
. Setkání s oblíbenou dechovkou. „Hasičárna“ na Daliměřicích od 16.00 hodin, vstupné 50 Kč. Více informací na www.turnovanka.cz.

Úterý 18. října
* SMOLÍKOVI.
Proslulou maďarskou rodinku, která potěšila už nejméně půl zeměkoule, máte možnost vidět i v divadle, a tedy živě. Abonentní divadelní představení přesunuté z 20. dubna začíná v městském divadle ve 20.00 hodin, přidané představení pro další zájemce začíná v 17.00 hodin.
* VEČER NA SBOŘE – VEČER ČESKÉ STÁTNOSTI. U příležitosti 700. výročí narození vladaře Karla IV. a před státním svátkem vzniku samostatného československého státu se uskuteční přednáška na téma naší státnosti od Přemyslovců až do současnosti. Přednáší Květoslava Hnízdová, citace textů Eva Kordová, hudební doprovod Martin Hybler. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.

Středa 19. října
* KLUB ZAČÍNAJÍCÍCH AUTORŮ
. Klub je určen všem začínajícím básníkům, prozaikům a písničkářům od šestnácti let. Přijďte představit svá nová díla a diskutovat o psaní a literatuře. Klub vede Pavlína Skálová. Společenský sálek knihovny A. Marka od 17.30 hodin.
* KAREL HVÍŽĎALA. Prvním hostem pořadu „O literatuře“ v nové sezoně bude český novinář, spisovatel a dramatik Karel Hvížďala. V letech 1978 až 1990 byl v exilu v Německu, pracoval v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem a spolupracoval jako žurnalista s rozhlasovými stanicemi RFE (Radio Svobodná Evropa), Deutschlandfunk, Deutsche Welle, BBC, psal rozhlasové hry a přispíval do exilových časopisů. Jeho zatím poslední kniha „Evropa, Rusko, teroristé a běženci“ mapuje formou rozhovorů eskalující krize loňského roku a debata s moderátorem Petrem Vizinou se jistě povede i na toto téma. Kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin. Vstup volný.

Čtvrtek 20. října
* POKLADY Z DEPOZITÁŘE DRAHÝCH KAMENŮ.
Klenotnice Muzea Českého ráje – výstava těch nejluxusnějších drahokamů a polodrahokamů, které se ukrývají v depozitářích muzea. Jedná se především sbírky, které pro muzeum získal geolog RNDr. Tomáš Řídkošil, který nás bohužel v loňském roce opustil. Začátek vernisáže v 16.30 hodin.
* MÓDNÍ PŘEHLÍDKA obchodu STYL v Palackého ulici, který letos slaví 25. výročí existence. Café Kolej v Nádražní ulici od 17.00 hodin.

Pátek 21. října
n201610022000_vakci_227_2016_deczi* LACO DECZI
a Celula New York. Koncert legendárního trumpetisty a jeho přátel. KD Kacanovy od 19.00 hodin. Vstupné 200 Kč, předprodej v Trafice u Vildy ve Skálově ulici a v Hotelu Králíček, na místě 250 Kč. Pořádá Spolek Radosti.
* STRAKONICKÝ DUDÁK. Tuhle divadelní klasiku ve svěžím nastudování s hudbou Jaroslava Krčka zahraje v turnovském městském divadle Divadelní spolek J. K. Tyl z Lomnice nad Popelkou. Začátek v 19.30 hodin.

Sobota 22. října
* TRAMPOTY ČERTÍKA CULÍNKA
. Představení z cyklu „Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla!“ Městské divadlo od 10.00 hodin.

Úterý 25. října
* VEČER NA SBOŘE – LITERÁRNÍ VEČER S MILOŇEM ČEPELKOU
. Literární večer s básníkem, textařem, scénáristou a jedním ze zakládajících členů Divadla Járy Cimrmana, kde působil jako herec ve všech dnes již legendárních představeních. Dalším hostem večera bude spisovatel, nakladatel, hudebník a lektor angličtiny Josef Pepson Snětivý. Založil nakladatelství Čas, které vydává i knížky Miloně Čepelky. Součástí večera bude prodej knih a autogramiáda. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* PETR VYDRA A VÁCLAV VYDRA. První talk show Pohovka nové sezony si pro vás připravila nejen vtipný titulek díky shodě jmen moderátora a hosta, ale také zábavný večer se známým hercem. Městské divadlo od 19.00 hodin.

Čtvrtek 27. října
* VEČER OPERNÍCH ÁRIÍ.
Koncert osmdesátičlenného Podkrkonošského symfonického orchestru pod vedením Graziana Sanvita. Zpívají sólisté Národního divadla v Praze. Kulturní dům v Tatobitech od 19.00 hodin. Pořádá Občanský spolek Dědina. Předprodej vstupenek OÚ Tatobity – tel. 481 381 161 a prodejna PESO koření v Palackého ulici v Turnově.

Čtvrtek 27. až neděle 30. října
* SVÁTEK JABLKA 2016. Obec Pěnčín zve do zdejšího kulturního domu na již 16. ročník regionální výstavy. Doprovodné výstavy: Včela a její svět, okrasné ptactvo a myslivost. V sobotu 29. října od 15.00 hodin zahraje Cimbálová muzika Dušana Kotlára. KD Pěnčín vždy od 9.00 do 18.00 hodin.

Pátek 28. října
* OSLAVY STÁTNÍHO SVÁTKU V TURNOVĚ
. Den otevřených dveří v technických službách, od 17.00 pietní setkání u pomníku padlých ve Skálově ulici a od 19.00 hodin slavnostní setkání v městském divadle s předáváním čestného občanství a ceny města.
* DÝŇOVÁ SLAVNOST. Nepromarněte šanci zpříjemnit si nástup chladně nevlídného podzimu a přijďte od 15.00 hodin do hasičského domečku v Křečovicích (u Rovenska pod Troskami). Přineste si sebou: dýňi, ostrý nůž, pevnou lžičku na vydlabávání a lampion. Strašidelné převleky pro děti a dospěláky vítány. Součástí akce je lampionový průvod.

Sobota 29. října
* TURNOVANKA
. Setkání s oblíbenou dechovkou. „Hasičárna“ na Daliměřicích od 16.00 hodin, vstupné 50 Kč. Více informací na www.turnovanka.cz.
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV – LUCEMBURSKÝ ROK: Čtyři ženy Karla IV. – Kvaternita neboli čtvernost času. Hudebně literární pásmo s divadelními prvky. Účinkují: Karel IV. – Jan Potměšil, Blanka z Valois, Anna Svídnická, Anna Falcká, Alžběta Pomořanská – Jitka Nerudová. Vypravěči a hudební alchymisté – Václav Návrat (barokní housle) a Přemysl Vacek (arciloutna). Zvláštní a výjimečný projekt divadla mezi formami. Jednotné vstupné 150 Kč. Prodej přes e-vstupenka.cz. Více na www.zamek-sychrov.cz.

Neděle 30. října
* VIDEOPŮJČOVNA.
Travesti show. Městské divadlo od 19.00 hodin.

Úterý 1. listopadu
* PRAŽSKÝ KOMORNÍ BALET
. Pražský komorní balet je největší český nezávislý profesionální taneční soubor. Komponovaný večer 3 České kvartety představí tři choreografy různých generací tvořící na hudbu význačných českých skladatelů. Premiéra pořadu byla uvedena při příležitosti 50. výročí založení souboru Balet Praha, později Pražský komorní balet. Městské divadlo od 19.00 hodin.

Sobota 5. listopadu
* LAMPIONOVÝ PRŮVOD
. Středisko pro volný čas Žlutá ponorka zve malé i velké na akci, která je letos organizována ve spolupráci s rodinným centrem Bouda. Průvod se sejde opět v městském parku za letním kinem a zakončen bude na stejném místě. Začátek v 17.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.