15 LET OD TURNOVSKÉ PREMIÉRY FILMU O HISTORIKU PEKAŘOVI

0

V pátek 20. května 2005 se v turnovském divadle uskutečnila premiéra dokumentárního filmu „Historik Josef Pekař“. Jednalo se o výjimečnou kulturní událost, premiéra filmu neprobíhá každý den, proto i výjimečné prostředí pro promítání v městském divadle.

Film vznikl díky několikaletému úsilí Jany Tomsové a pražského Studia Fáma. Osobnost významného českého historika prof. Josefa Pekaře, jehož život byl úzce spjat s Turnovem a Českým rájem, je poutavou formou představena v hodinovém dokumentu. Projekt byl v tomto rozsahu realizován díky účasti České televize a díky finanční podpoře několika institucí. Město Turnov bylo první, kdo tento projekt podpořil. Premiérového promítání se zúčastnili hosté: Jana Tomsová – režisérka a producentka, Doc. Martin Kučera, autor scénáře, Dr. Martin Štoll, dramaturg České televize, Prof. Martin Beneš, historik, a zástupci filmového štábu.

Před promítáním filmu proběhla beseda tvůrců…

Besedu moderovala tehdejší starostka města Hana Maierová

ROZHOVOR

Film nevznikal lehce, několikrát málem hrozilo, že z různých důvodů nebude dokončen. O to slavnostnější bylo jeho představení v divadle. Režisérka a producentka filmu Jana Tomsová tehdy při turnovské premiéře zodpověděla několik otázek:

* Kdy a kde natáčení probíhalo?
Od roku 2001 do roku 2004 v okolí Liberce, v Českém ráji, v Praze a západních Čechách.

Pekař jako rektor Karlovy univerzity

* Proč se výroba filmu tolik zdržela? Kdy se vlastně začalo na projektu pracovat?
První myšlenka o vzniku tohoto filmu vyvstala na hradě Kost při křtu zatím posledního vydání Knihy o Kosti J. Pekaře v roce 1998. První bylo nalézt formu pro dokument a napsání scénáře a posléze to vždycky byla otázka peněz, za které se dala myšlenka realizovat…

* Komu je film určen především?
Film je určen všem bez rozdílu věku a vzdělání (tedy možná tak od 8. tříd základních škol), kteří se chtějí dozvědět něco o významné postavě české historie, Josefu Pekařovi, jemuž historické události minulého století přivodily málem zapomnění. Film je také příležitostí dozvědět se něco z české historie, něco, co už třeba víme, ale z jiného úhlu pohledu, než nám bylo dosud učebnicemi dějepisu předkládáno, navíc je tam i něco z privátního života velkého historika, co měl rád, kde rád pobýval a s kým… Věřím, že díky lidem, kteří se na snímku podíleli, stojí za to prožít s filmem „Historik Josef Pekař“ těch 57 minut vlastního života!

* Jaké z filmu máte za tvůrce pocity vy sama?
Všechny nás postava prof. Pekaře zajímala, všichni jsme měli na mysli sdělit svůj názor na něho tak, aby film diváky zajímal, aby se nenudili. Zároveň s úctou k osobnosti profesora a českým dějinám v době „hledání vlastní identity“ v Evropě jsme tohoto „zapomenutého“ vědce přiblížili, jak jen lze úplně poprvé ve filmovém dokumentu necelou hodinu dlouhém dosáhnout.

Producentka Jana Tomsová v hledišti turnovského divadla (2005)

Na vzniku snímku se podíleli: režie Jana TOMSOVÁ a Miloslav Kučera, kamera Petr HOJDA, Thomas KŘIVÝ, hudba Jan JIRÁSEK, střih Miroslav PERGL, dramaturg Martin ŠTOLL, producent Jana TOMSOVÁ (STUDIO FÁMA 92 ), koproducent: Česká televize. Film podpořily: Město Turnov, Senát parlamentu České republiky, Německo-český fond budoucnosti.

(TvA s přispěním Hlasů a ohlasů Turnovska, ročník 2005)

Snímky byly pořízené přímo při promítání filmu z plátna…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.