HC TURNOV TO NA TISKOVÉ KONFERENCI NAPLNO ROZJEL, MÁME SE NA CO TĚŠIT!

0

Rokem 2015 se v turnovském hokeji mnohé změnilo. Změnou největší je, že se Bruslařský a hokejový klub přetransformoval v HC Turnov 1931, byť v tom někteří budou mít ještě chvíli tak trochu „hokej“. A spoustu dalších nových informací přinesla tisková konference, které vedení klubu pro regionální média (vč. ČTK!) uspořádala v úterý 22. září v salonku turnovské Café Kolej u nádraží. Některé z přítomných novinářů zarazil fakt, že v rozpisu krajské ligy mužů figuruje právě BHK. „Vše je hektické a soutěž se musela přihlásit již v červnu, takže byť se všude již prezentujeme jako HC Turnov 1931, z legislativních důvodů do soutěže vstoupíme ještě pod starým názvem a ke změně dojde v nejbližší možné době,“ vysvětlil na úvod statutární šéf HC Jan Konejl. Ten dále připomněl, že jestliže lední hokej byl vzhledem k absenci zimního stadionu až dosud v turnovském sportu jaksi na druhé koleji, hodlá si své místo na slunci opět poctivě vybojovat.

n201509250904_sport_158_015_hokej„Nesmíme zapomenout, že zmínky o začátcích bendy hokeje v Turnově (red. pozn.: hrál se na suchu s tenisákem) z roku 1901 byly mimo Prahu doslova fenoménem doby. Díky tomu, že člen našeho výboru, jinak středoškolský pedagog Pavel Mlejnek, strávil letošní prázdniny v archívu muzea a hlavně na základě Pojizerských listů zmapoval historii hokeje v Turnově hodně daleko dozadu, je vidět, že máme nač navázat. Nehledě na to, že další střípky do mozaiky třeba v podobě dobových fotek a osobních vzpomínek nám doplnil nejstarší žijící hráč HC Stadion Sokol Turnov Jiří Nový, který v roce 1945 hrával ještě za dorost. Navíc se nám podařilo získat i knihu pamětní knihu turnovského hokeje z roku 1949, kde se lze dočíst rovněž mnoho zajímavostí,“ doplnil Jan Konejl.
V historické knize, která tu byla prezentována, čerpají turnovští hokejisté mnohé podněty. Jen pro zajímavost zmiňme, že v posledním ročníku 1952 MLK se objevilo jméno zúčastněného Karla Guta, jehož hokejové veřejnosti asi netřeba představovat. Pro HCT je ovšem klíčová zkratka MLK, za kterou se skrývá Memoriál Ludvíka Koška. Jméno tohoto hokejisty, který se později stal válečným letcem RAF, nejenže prosadili do názvu zimního stadionu, ale chtějí pokračovat v této tradici, ovšem pouze v mládežnické rovině, na což by měl odpovědět březen příštího roku.

Zpátky do současnosti se účastníci TK dostali prostřednictvím videoprojekce nových dresů, v povinné kombinaci tmavá – světlá, s oddílovými barvami – černá, červená a bílá. Jak uvedl Petr Jágr, jenž je coby aktivní hráč jakýmsi spojovacím článkem mezi týmem a vedením, jde o jednoduchou linii v tzv. retrostylu, která krom nápisu TURNOV v hlavním příčném pruhu nese vedle čísel pouze dva hlavní znaky, a to logo HC s Téčkem tvořeným čepelí brusle s hokejkou a městský znak.
 
Soupisku hráčů, která čítá celkem 26 jmen, představil přítomným další člen VV Libor Šlechta. Jak zde bylo řečeno, páteř mužstva krom zbytku hráčů BHK tvoří převážně odchovanci Bílých tygrů Liberec, kteří tu prošli všemi kategoriemi, a také bývalí spoluhráči již zmíněného Petra Jágra. Za tým byli vedle něj přítomni ještě bývalí čeští reprezentanti do 16 let Lukáš Mizerík a Jan Zákoutský. Jak se oba shodli, atmosféra v mančaftu je dobrá, takže věří, že se to přenese do soutěže i na led, když první ostrou prověrkou bude už teď v neděli přátelský zápas s HC Varnsdorf. Nelehkou pozici tu bude mít hlavní kouč, kterým je Vítězslav Jankových. „Znám tady zatím jen dva tři kluky, ale díky pomoci Petra Jágra se pomalu s kolektivem sžíváme. Hlavní je chuť a nasazení, a to u hráčů na tréninku vidím, takže z mé strany zatím spokojenost,“ prohlásil. Jeho svěřence čeká v mistrovské sezoně 2015 – 2016, jinak čtvrté nejvyšší soutěže v ČR – krajská liga mužů – kolotoč patnácti zápasu v základní skupině. Šest týmů hraje spolu tříkolovým systémem.
 
n201509250904_sport_159_015_hokejÚterní zasedání pozdravil  mj. i přítomný člen představenstva Bílých tygrů a prezident HC Benátky Bartoloměj Salanský. „Je dobře nejen pro Turnov a okolní města, ale i celý český hokej jako takový, že se v Turnově bude hokej zase hrát a už nyní vzhledem k osobním vazbám vzniká přímá spolupráce, která zajistí posloupnost dalšího rozvoje, a to oběma směry nejen u mládeže, ale i u dospělých.“ Z jeho dalších slov vyplynulo, že se počítá nejen s přípravnými zápasy všech tří klubů, ale i např. s ukázkami tréninků. To s povděkem kvitoval hlavně Martin Volf, šéftrenér mládeže HC Turnov, který chce na tuto kategorii opravdu klást velký důraz. Jeho svěřenci si sami říkají „Sršni“ a jak léto napovědělo, rozhodně jich nebude málo. „Z BHK přešlo sedmadvacet dětí, v náboru jich přišlo dvacet nových a na tréninku přibylo dalších pět. I tak jsou ale pro další zájemce dveře otevřené,“ dodal.

Díky úspěšnému mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos uskutečnilo v Praze a v Ostravě, mohl hokejový svaz rozpustit celkem 480 mil. Kč mezi začínající kluby, takže Turnovští obdrželi pro svůj potěr 10 setů hráčského a 1 brankářského vybavení vč. hokejek a další výstroje. Jak poznamenal člen výboru Petr Soudský, který celou tiskovku řídil, HC hodlá dokoupit dalších 10 setů a požádat svaz o další navýšení této pomoci. Jen pro dokreslení dodal, že jinak si hráči hradí výbavu sami.

Finanční a technickou část TK pak s humorem „odlehčila“ místostarostka Jana  Svobodová. „Mám obrovskou radost a děkuji všem, co se podíleli na tomhle úžasném skoku za pouhého půlroku. Práce pro HC Turnov je za vámi všemi skutečně vidět a doufejme, že se odrazí i ve sportovních výsledcích. Máte k tomu dobře našlápnuto a jdete dobrou cestou. Vrásky z toho ať mají lidé odpovědní za chod celého areálu.“

Technické podrobnosti k zimnímu stadionu dodal jednatel Městské sportovní s.r.o. Jindřich Kořínek. „Stavební práce probíhají od ledna a za těch zhruba devět měsíců bylo ke dnešku prostavěno 116 milionů. Každý den to vypadá zvenku i vevnitř jinak. Není to jednoduché, ale jde to rychle. Dnes už se například věšely sítě do branek. Ledaři-strojníci, které máme tři, se učí zacházet s technologiemi, jako jsou vzduchotechnika, chladící čpavek či obsluha rolby. Na zkušené byli v Liberci a ve Frýdlantu, takže věříme, že 28. října bude vše OK.“ Na dotaz zástupce ČTK ohledně financování provozu haly ještě dodal, že turnovská radnice bude rozjezd dle svých možností zatím podporovat. V rámci toho je prý v jednání půlmilionové navýšení již schválené částky na dokončení a dovybavení stavby, kde bude na město směrována i žádost o půjčku ve výši 90 tisíc Kč na vybavení restaurace zimního stadionu.

Poté se ke slovu dostal také manažer areálu, který má dokonce už i své logo, Tomáš Špinka. Podle jeho slov je o bruslení a využití haly již teď obrovský zájem a rozvrh hodin je daleko dopředu zaplněn. Ve všední den by zimní stadion měl fungovat od 15.00 cca do 22.00 hodin, o víkendu pak dokonce od rána až do pozdního večera. „Předpokládáme, že zájem ještě poroste, ať už půjde o rekreační pohyb, tréninky oddílů či veřejné bruslení. Rozhodnutím radních je ceník nastaven velice slušně, a dospělí za hodinu a půl zaplatí 30 Kč a dítě o desetikorunu míň,“ přiblížil Špinka. Spolu s ním doplní čtveřici obslužného personálu ještě technický vedoucí Pavel Mikeš a v řešení je ještě obsazení gastroprovozu.

Řeč se točila též kolem samotného rozpočtu HC, který se odvíjí hlavně od ceny nájmu ledu. Jen pro představu, hodina ledu vychází dospělé na 1.700 Kč a mládež na 800 Kč. „Co se toho týká, pohybujeme se v řádech statisíců, a z toho tři čtvrtiny tvoří právě nájem za led. Zbytek jde na rozhodčí, cestovné a administrativu. Pokud fanoušky zajímá vstupné na naše sobotní mistráky, tak počítáme se čtyřiceti korunami a se snížením napolovic pro děti nebo důchodce. V podstatě vycházíme z toho, že výtěžnost vstupného nám pokryje režii mistrovského utkání včetně rozhodčích,“ objasnil za výbor moderátor odpoledne. Dále podle něj bude HC Turnov 1931 spoléhat na podporu stávajících větších i menších sponzorů a partnerů, ale uvítají určitě i neomezený počet dalších. Rozpracována jsou k tomu také pravidla pro využívání reklamních ploch kolem ledové plochy.
              
n201509250904_sport_160_015_hokejTéměř do ztracena pak vyzněla diskuse o kapacitě zimního stadionu, resp. spíše o tom, kolik stojících diváků hala pojme mimo daných 305 míst k sezení. Nekvalifikovaný odhad a zkušenosti z Lomnice hovoří o více než násobku této hodnoty. „V každém případě jde o přiměřenou kapacitu, ve výjimečných případech jako bude třeba slavnostní otevření, budou na bezpečnost dohlížet příslušníci městská policie a  členové hasičských sborů,“ uklidnil všechny Petr Soudský, aby předal slovo a závěrečné shrnutí Vladimíru Jágrovi, zodpovědnému za sportovní a manažerský úsek. „Velmi si ceníme spolupráce s libereckými Bílými tygry, díky nimž se naše mládež volnými vstupenkami dostává přímo až k profesionálnímu hokeji a může tak posloupně rozvíjet své další sportovní ambice. Co se těch týká, tak tou naší hlavní je předvádět atraktivní podívanou pro lidi, jejímž cílem je dostat HC Turnov do play off. Určitě zajímavé a moc se na to těšíme, budou také naše mimosoutěžní aktivity. Po slavnostním otevření, kdy se na ledě objeví pardubická pětka Hosták, Salfický, Janecký, Pospíšil a snad i Láďa Martinec nebo vítězní olympionici z Nagana Moravec a Kaberle, by se tu měla objevit třeba i stará garda z partnerské švédské Alvesty. Evidujeme též nabídku Liberce, že by zde některé své zápasy mohli odehrát junioři Tygrů,“ přiblížil nabitý program nejbližších i budoucích dní člen nejvyššího vedení HC Turnov 1931.
                
Bezesporu sympatické je, že se v Turnově má hrát nejen Nejvyšší pojizerská liga neregistrovaných, kam se mohou hlásit všichni zájemci z okolí, ale např. i to, že výtěžek ze zápasu se Švédy chtějí turnovští hokejisté věnovat na charitativní účely. V neposlední řadě tím, že Turnov bude před Vánocemi hostit také prestižní duely českých a ruských reprezentačních výběrů o 16 let, které budou ubytovány v hotelu Karel IV., se opět rozšíří povědomí veřejnosti o našem městě, a to i daleko za jeho hranicemi. Více najdete na nových stránkách klubu www.hcturnov.cz.

Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Související články (celkem 23)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.