HC TURNOV 1931 JEN KRŮČEK OD PRVNÍHO VÍTĚZSTVÍ, DOČKAJÍ SE HO DOMA? I TURNOV MÁ SVÉHO JÁGRA (ROZHOVOR)

0

* HC TS Varnsdorf – BHK Turnov 6:5 sn (2:1, 2:4, 1:0), branky 12. Židlický, 18. Falta, 26. Samofalovs, 27. Prokop, 42. Hodač – 13. a 22. Baran, 24. Jágr, 37. Jan Zákoutský, 40. Jiří Zákoutský, vyloučení 8:5, využití 2:1, v oslabení 0:0, zásahy brankářů 44:23, diváků 150. Sestava HC Turnov: Bažant – Jiří Zákoutský, Jan Zákoutský, Kysilka, Zbroj, Mikule, Petr Zákoutský – Mizerík, Jágr, Žmolil – Baran, Maděra, Isach – Drapák, Duda, Řezníček – Růzha. Utkání před početnou diváckou kulisou přineslo nečekané drama zakončené samostatnými nájezdy.

Oba týmy měly za cíl odčinit vysoké prohry ze zahajovacího kola, a tak se čekala veliká bitva, ve které si soupeři nic nedarují. Očekávání se naplnila a vysoký počet vyloučených zejména z domácího týmu a hra na hranici pravidel byla velkou podívanou. Naši borci nastoupili do utkání s očekáváním výhry a šli od začátku za svým cílem. Přestože prohráli první třetinu 2:1, měli více ze hry a Varnsdorf přestříleli 9:17! Změna přístupu do druhé třetiny tak nebyla nutná, čekalo se jen na lepší koncovku a důležité bylo vyrovnat se s agresivním hokejem domácích hráčů. Výhra druhé třetiny 2:4 znamenala nástup do té závěrečné části za příznivého stavu 4:5. „Utkání jsme měli ve svých rukou, soupeř hrozil především z brejků, ale naši borci ne a ne prolomit střeleckou smůlu přes velkou střeleckou převahu,“ poznamenal za realizační tým Ivo Konejl.
Také Lukáš Mizerík, hájící prvním rokem turnovské barvy s číslem 13, přisuzuje konečný výsledek neproměňování šancí a nevyužitým přesilovkám 3:5, 4:5. „Soupeř hrál velice nepříjemný hokej, ale kdyby se podařilo proměnit alespoň jednu dvě šance navíc a utrhnout se výsledkově o dvě až tři branky, bylo hotovo,“ prohlásil. Domácí hráči, hnáni domácím kotlem, ve třetině srovnali krok a dokonce se jim podařilo HC Turnov přestřílet 8:7, bohužel, ta jedna střela navíc přinesla vyrovnávací branku 5:5 – a prodlužovalo se. V závěru se vyznamenal hostující brankář Bažant, který perfektně vykryl obrovskou šanci domácích. Prodloužení tedy i přes početné šance na obou stranách nerozhodlo o vítězi duelu a přistoupilo se k trestným nájezdům. V první sérii neproměnil nikdo, ve druhé bohužel pro nás, byli šťastnější domácí a připsali si první výhru v sezóně. Naši hráči získali bod, ale na první výhru čekají.
„Začátek zápasu jsme trochu zaspali a nabídli domácím dvě šance. Postupem času jsme soupeře přehrávali a vedlo to k mnoha brankovým příležitostem, které jsme bohužel neproměňovali. V tomto duchu zahazovaní šancí jsme pokračovali celý zápas, neboť domácí tým jsme jednoznačně přestříleli 40 – 20, ale hokej se hraje na branky, a proto jsme remizovali 5:5 po základní hrací době. Nájezdy jsou loterie a domácí se v závěru radovali. A ještě jeden poznatek. Zaráží mě přístup některých domácích hráčů, neboť jsem dlouho neviděl tak záludné fauly, kde se opravdu už jedná o zdraví hráčů a nemá to nic společného se sportem,“ okomentoval utkání turnovský trenér Vítězslav Jankových.
Ve spolupráci s Ivo Konejlem připravil Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Tento týden přivítá HC Turnov 1931 v sobotu 31. října v premiéře na domácím ledě mužstvo Frýdlantu, takže jej přijďte podpořit v co největším počtu. Začíná se v 16.30 hodin.

TAKÉ HOKEJOVÝ TURNOV MÁ SVÉHO JÁGRA!
Jeden z hlavních tahounů HC Turnov 1931 a rodilý Turnovan Petr Jágr. Jeho zkušenosti nabyté v průběhu kariéry hovoří za vše a přináší i srovnání hokejového dění v Turnově se zaběhnutými kluby.

n201510271005_sport_180_015_hokej* Kde všude jsi zanechal stopu svých bruslí?
S hokejem jsem začal v Liberci, kde jsem prošel všechny mládežnické kategorie až do extraligového týmu juniorů. Přes krátké působení v Plzni jsem poté měl příležitost díky studiu poznat i anglickou univerzitní soutěž a třetí nejvyšší anglickou ligu, kde jsme s týmem Blackburn Hawks daný rok soutěž vyhráli.

* Byl jsi zvyklý na různě vysoké soutěže. Turnovští teprve otevírají zimní stadion, takže co říkáš tréninkovým podmínkám, které vám prakticky amatérský realizační tým připravil?
Vzhledem ke stavbě zimního stadionu jsme trénovali dočasně v Liberci a musím tímto všem, kteří se o chod klubu starají, poděkovat za maximální úsilí a podporu přípravy A týmu. Toto období sloužilo především k osobnímu seznámení a poznání hokejových kvalit všech hráčů, kteří mají zájem v Turnově působit. Náš letní camp nám také napomohl k vykrystalizování zdravého jádra týmu.

* Když už jsme u toho, znáš vůbec lidi, kteří se okolo HC Turnov pohybují? Ve výboru je také tvůj otec, je to pro tebe plus nebo spíše mínus?
Ačkoliv jsem doposud v hokejovém Turnově nepůsobil, vzhledem k tomu, že z tohoto města pocházím, samozřejmě jsem vždy sledoval místní hokejové aktivity a měl možnost se již v minulosti seznámit s pány Konejlem, Soudským či Šlechtou, kteří se doposud asi největší měrou zasloužili o to, že hokej v Turnově začal po dlouhé pauze znovu existovat. Za to jim myslím patří velký dík. S tátou máme na hokej stejný pohled, takže snad bude vše OK.

* Vedeš si nějaké osobní statistiky ohledně odehraných zápasů, vstřelených gólů či osobních trestů?
Samozřejmě, že hokej je o gólech, ale je to především také o spoluhráčích, které k sobě máš, a taky o tom, jak si sednete i lidsky mimo led. To se velkou měrou odráží v tvých výkonech na ledě. Každý své osobní statistiky sleduje, ovšem někdo více, někdo méně. V dnešní době elektronických dat je navíc možné všechno dohledat, ale osobní deníček gólů jako například fotbalový Lafata si určitě nevedu.

* Jak známo, hokej je někdy hodně tvrdá hra a spousta hráčů si z něj odnese sem tam nějaké to lehčí nebo těžší zranění. Jak jsi na tom ty?
Naštěstí od mnoha mých spoluhráčů, kteří si během své kariéry užili své, mně se zranění až na pár stehů vyhýbají. Pevně věřím, že tento trend bude pokračovat.

* Je nějaký zápas, na který jen tak nezapomeneš, ať už v dobrém nebo ve zlém?
Určitě nezapomenu na můj úplně první zápas, který jsem hrál s libereckou přípravkou v Mladé Boleslavi, a to přesně v den, kdy se hrálo ono historické olympijské finále v Naganu. Špatné zápasy jsou všechny, které prohrajeme, porážky opravdu nesnáším 🙂 

* Mohl bys turnovským čtenářům v krátkosti přiblížit, s kterými známými plejery či zámořskými Star sis zahrál?
Z mého ročníku pochází například Jakub Voráček, kterého zná určitě každý. Mými spoluhráči byli také Tomáš Filippi (Metallurg Magnitogorsk), Michal Bulíř (Bílí Tygři) či Adam Jánošík (Piráti Chomutov). Jako soupeře bych zmínil hráče, kteří působí v extralize jako například David Štich, Tomáš Vošvrda, Roman Szturc, Jan Káňa, Jan Stránký či Tomáš Kubalík.

* S jakými sportovními předsevzetími jdete do mistrovské soutěže?
Jako tým chceme předvádět dravý, útočný hokej, který bude diváky bavit a najdou si tak opakovaně cestu na naše sobotní domácí zápasy. Ale hlavně chceme hrát důstojnou roli v krajské soutěži. Samozřejmě nám nějaký čas zabere, než si všechno sedne, ale to je bohužel daň za to, že se tým teprve nově skládá. Co se soupeřů týká, těžkým soupeřem bude určitě VTJ Liberec a poté samozřejmě velmi prestižně budeme brát zápasy se sousedy z Lomnice, z nichž již první máme za sebou.

* Co očekáváte od turnovských diváků?
Vím, že velké množství lidí z Turnova jezdí podporovat Bílé Tygry, a to i na vzdálené zápasy venku. Tudíž je zde publikum, které hokeji rozumí a má k němu velmi pozitivní vztah, což je samo o sobě super. Byli bychom samozřejmě velmi rádi, aby se toto promítlo i do návštěvnosti na našich zápasech v krásné nové hale. Jejich podporu budeme potřebovat a určitě nám pomůže k lepším výkonům.

* Na světě je jen jeden Jágr, ovšem Turnov bude mít v klubu hned dva. Budeš taky nastupovat s jeho legendárním číslem 68?
Bohužel asi některé naše příznivce zklamu, ale doposud jsem nastupoval s číslem 89, a to především jako připomenutí sametové revoluce, a taky šlo o ročník mého narození. V Turnově jsem zvolil číslo 9, jehož symboliku ti odtajním třeba při nějakém dalším rozhovoru.

Rozmlouval Karel Vodrážka
     
Pozn.: Z poslední otázky se mně Petr sic vyvlékl, ale ta pověstná „68“ tam stejně je. Je to totiž poslední dvojčíslí jeho telefonního čísla!

Související články (celkem 23)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.