PODLE VŠEHO SE TURNOVSKÁ SPORTOVNÍ VEŘEJNOST UMĚLÉ TRÁVY OPRAVDU DOČKÁ

0

Jak začala v 90. letech minulého století vznikat fotbalová hřiště s umělou trávou, tu a tam bylo slyšet, že by podobné hřiště slušelo i Turnovu. „Když jsem přišel v roce 1999 do čela fotbalu v Turnově, občas se o tom hovořilo, řešili jsme ale v té době důležitější věci. Především záchranu klubu a návrat do divize. Začínali jsme téměř z nuly,“ uvádí prezident FK Turnov Jaroslav Knížek. Výstavba umělé trávy bude novým impulzem pro rozvoj sportu v celém regionu.

I on ale připouští, že o umělé trávě se přemýšlelo hodně nahlas nejméně od začátku tisíciletí. Před osmi lety byla nastoupena cesta, která, zdá se, povede ke kýženému cíli. „Jednoznačně dnes platí, že jestli chcete dělat výkonnostní sport, musíte k tomu mít vytvořené podmínky. Umělá tráva nám dovolí trénovat venku i v zimě a hrát soutěžní utkání i v době, kdy na klasickém hřišti jsou nevyhovující podmínky. Navíc ušetříme za cesty a pronájmy na hřiště s umělou trávou v Liberci či Lomnici,“ doplňuje Knížek.

Na projektu se intenzivně pracuje od roku 2012, kdy na radnici vznikla poradní skupina, která nejdříve hledala pro hřiště nejvhodnější místo. Nabízela se tehdy plocha pod střední školou u nádraží, Maškova zahrada a bývalé škvárové hřiště v areálu fotbalového klubu. Pro hřiště v areálu fotbalistů rozhodlo hlavně technické zázemí klubu a budoucí provoz. Před dvěma lety se žádost o dotaci na výstavbu hřiště dostala do tzv. zásobníku akcí ministerstva školství. Vybráno bylo několik subjektů, Turnov mezi nimi. Těm bylo řečeno, aby byly připraveny na možnou realizaci. Zásobník byl přesto zrušen bez náhrady.

Ministerstvo školství v roce 2017 vypsalo nový dotační titul, do kterého se fotbalový oddíl přihlásil již potřetí. Tuto dotaci se podařilo získat. S tímto postupem většinově souhlasili i zastupitelé města napříč politickým spektrem. Náklady na vybudování hřiště s umělou trávou jsou rozpočtované na zhruba 19 milionů korun, podíl města má být 6 milionů, záleží na výsledku výběrového řízení na dodavatele stavby.

„Hřiště má parametry i na třetí ligu, což je o stupínek výš, než dnešní divize, kromě našeho klubu jej budou využívat i fotbalisté ze Sedmihorek, Rovenska pod Troskami, Přepeř a dalších oddílů, k dispozici bude turnovským školám, budou zde vyhrazené hodiny i pro veřejnost. Hřiště bude velkým přínosem a přivede ke sportování více dětí a dospívajících,“ dodává Jaroslav Knížek. Využívat ho samozřejmě bude intenzivně zejména FK Turnov, v rámci kterého působí všechny hráčské kategorie – od mladší přípravky přes žáky a dorost k diviznímu týmu mužů.

Dopis o přidělení dotace již dorazil. V těchto dnech bude vypsáno výběrové řízení na dodavatele, na jaře se začne stavět a na podzim by mělo proběhnout slavnostní otevření. Úpravou projde i okolí hrací plochy, u hřiště bude prostor pro diváky. Zainteresovaní v FK Turnov věří, že se stavbu podaří úspěšně dokončit.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.