TURNOV MÁ SILNÉHO PARTNERA – OKRES JAWOR

0

Před lety zahájená spolupráce mezi Turnovem a polským Jaworem je dnes patrně nejúspěšnější zahraniční aktivitou. Pro její rozvíjení je silným argumentem jazyková blízkost a zhruba tříhodinová cesta autem. Pro společné regionální evropské projekty opravdu ideální partner. Dnes před polednem se to opět potvrdilo.  Starostka Hana Maierová a starosta okresního úřadu v Jaworu Stanislaw Laskowski podepsali partnerskou smlouvu mezi Turnovem a celým okresem Jawor.

„Spolupráce Jaworu a Turnova je skutečně nadstandardní, nebylo pro uzavření partnerství celého okresu potřeba hledat jiné město,“ řekl na dnešním setkání na turnovské radnici starosta Laskowski. Spádové území polského regionu je o něco větší než turnovské, když okres Jawor má 53 tisíc obyvatel (samotné město 25 tisíc) a Turnov s přilehlými obcemi 30 tisíc obyvatel. To ale v žádném případě není na překážku, protože obě místa řeší podobné problémy.

Výhodu pro Turnov je nízká nezaměstnanost, která je dlouhodobě na úrovni šesti procent, zatímco v polském partnerském městě ještě nedávno bojovali s třicetiprocentní nezaměstnaností! „Tu se nám ale podařilo snížit díky dotacím z ministerstev a vzniku průmyslové zóny se zahraničními podniky na dnešních asi patnáct procent,“ uvedl Stanislaw Laskowski. Tady turnovská starostka zmínila možnost expanze jednoho turnovského závodu právě do Jaworu, vše je ale podle ní zatím v jednání.

Právě konkrétní, hmatatelné výsledky budou největším přínosem vzájemné spolupráce. Využít společných dotačních titulů Evropské unie se nabízí například v cestovním ruchu. Jawor potřebuje vytvořit novou infrastrukturu k jednomu z blízkých turistických cílů, v Turnově je dlouhodobě připravena rekonstrukce odstavného parkoviště pod Valdštejnem, kde by mělo být nově i sociální zařízení. Co v obou případech chybí, jsou peníze. „Dalším společným projektem je rekonstrukce plavecké učebny u turnovského gymnázia a úprava sportovišť u základních škol v Jaworu,“ přiblížila starostka Maierová. Stejně tak by obě města mohla spolupracovat při přestavbě staršího internátu v Jaworu pro potřeby turistického ruchu a dostavbě internátu Obchodní akademie a Hotelové školy v Turnově. Jak vidno, společných projektů, na které Evropská unie „slyší“, je víc než dost. A vůle ke spolupráci je na obou stranách velká, což ostatně dokazuje už spolupráce předešlá.

Ta by se mohla rozšířit díky dnešní dohodě i na menší obce na obou stranách hranice. Už například začalo fungovat partnerství mezi Rovenskem pod Troskami a Mecinkou u Jaworu, jak turnovská starostka, tak polský starosta okresního úřadu slíbili pomoci dalším obcím v navázání kontaktů, což je do budoucna výhodné nejen ekonomicky…

Kromě setkání na radnici se dnes polská delegace zúčastnila prohlídky zdejšího závodu Grupo Antolin, Základní školy v ulici 28. října a Domova důchodců.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.