VÝROBNÍ AREÁL AGBY NA VESECKU V PLAMENECH, TĚŽCE ZRANĚNÍ A NEZVĚSTNÍ

0

POZOR! AKTUALIZACE! (Turnov, 3.12., 10.25 hodin) V 7.39 hodin ráno ve čtvrtek 3. prosince byl na tísňovou linku hasičů nahlášen požár výrobní haly firmy Agba na Vesecku. Na místě zasahuje podle tiskové mluvčí Zdenky Štrauchové devět jednotek z Turnova a okolí, na místě je sedmnáct kusů speciální techniky včetně kontejneru pro plnění dýchací techniky, zasahuje zhruba 70 hasičů. Požár vznikl v plnírně plynů do sprejů, z místa se ještě v 10.00 hodin ozývají tlumené výbuchy. Podle prvních informací měl snad explodovat isobutan, který se mj. používá právě jako hnací plyn ve sprejích. Objekt je silně zakouřený. Došlo i ke zranění osob, po 10. hodině dopolední jsou zatím i nezvěstní, protože hasiči se nemohou pořádně dostat dovnitř. Pohřešovat se mají minimálně dvě ženy.

Podle Petra Matějíčka z krajské zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje byli dva lidé s popáleninami a zasaženými dýchacími cestami již transportováni vrtulníkem do nemocnice na pražských Vinohradech. Třetího převezla sanitka. Kolem půl deváté byli nalezeni další dva zranění lidé. Naštěstí jen lehce. Podle tiskové mluvčí hasičů se sice nad místem požáru vznáší poměrně hustý dým, průmyslová zóna je naštěstí poměrně hodně vzdálená od obytných zón (dým jde směrem na Ohrazenice), že nebyla přijata zatím žádná další opatření, ani se již nehovoří o evakuaci.

Někteří občané, kteří kontaktovali naši redakci, byli v domnění, že na Vesecku hoří již od hluboké noci. Ve skutečnosti ale v noci hořel malý výrobní objekt v Daliměřicích.

AKTUALIZACE 11.15 hodin:
Dým změnil směr a valí se na Turnov. Podle operačního důstojníka hasičů se ale občané nemusí obávat. Jedná se pouze o splodiny hoření, dým není toxický! Doporučeno nicméně je zavřít okna a venku se moc nepohybovat.

201512031229_zap_313_2015_agba

201512031229_zap_314_2015_agba

201512031229_zap_315_2015_agba

201512031229_zap_316_2015_agba

Aktualizace 12.35 hodin:
Podle mluvčí hasičů Zdeňky Štrauchové je centrum požáru lokalizováno, na pomoc přijel i speciální jeřáb, aby se požár mohl dohasit. Stále bouchají rozehřáté nádoby se spreji. Zasahuje již 16 jednotek hasičů z celého kraje a ještě další jsou postupně povolávány. Stále se ještě jedna osoba pohřešuje. Dým se zatím rozplývá přímo nad městem, podle hasičů v něm ale nejsou obsaženy jedovaté látky. Je nicméně doporučeno nepohybovat se moc venku a nevětrat!

201512031246_zap_317_2015_agba

Aktualizace 14.00 hodin:
Zásah hasičů v tuto chvíli stále probíhá, byť je již požár de facto pod kontrolou. Podle policejního mluvčího Petra Kmínka byla nalezena pohřešovaná osoba, bohužel již mrtvá. Policie zatím eviduje tři další zraněné osoby (některá média píší o pěti). „Zásahu na Vesecku se účastní asi dvacítka policistů a také strážníci městské policie. Policisté řídí dopravu na hlavních i přípojných komunikacích a také zamezují vstupu do areálu nepovolaným osobám, to vše v součinnosti s hasiči a zdravotníky,“ uvedl Petr Kmínek.

201512031402_zap_318_2015_agba

Aktualizace 16.45 hodin:
Hasiči mají požár pod kontrolou, byť v průběhu odpoledne došlo k jeho oživení v jednom z prostor, kam se hasiči nemohli fyzicky předtím dostat. Do areálu najíždějí další a další odpočaté jednotky s plnými cisternami, namátkou z Frýdlantu v Čechách, Českého Dubu, Rozstání ad. Na Vesecko dorazily také štáby České televize, Primy a Novy s přenosovými vozy, na všech celoplošných stanicích jsme již zaznamenali přímé vstupy. Turnov je v centru zpráv z České republiky, i když tento primát by každý raději vyměnil za klid bez mimořádné události takovéhoto rozsahu, který Turnov desetiletí nepamatuje. Podle hasičů bude zásah v areálu firmy Agba pravděpodobně probíhat po celou noc.
Další informace přineseme pravděpodobně až z oficiální tiskové zprávy Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Všichni doufají, že nic mimořádného už se na Vesecku nestane. 

201512031650_zap_319_2015_agba

201512031701_zap_320_2015_agba

201512031701_zap_321_2015_agba

Aktualizace 23.30 hodin, na Vesecku se během dne vystřídalo 42 jednotek hasičů! Podobná akce v novodobých dějinách Turnova nebyla!
Oficiální zpráva HZS LK k dnešnímu zásahu na Vesecku:
Desítky jednotek hasičů s velkým množstvím speciální techniky zasahují dnes od ranních hodin na Turnovsku v průmyslové zóně, kde byl ohlášen požár v jednom z objektů. Hasiči se o požáru dozvěděli prostřednictvím tísňové linky 112 v 7.40 hodin. Na místo byly postupně vysílány další síly a prostředky, v jednu chvíli na místě zasahovalo 35 jednotek hasičů se 46 kusy mobilní požární techniky. Od počátku zásahu byl velice složitý vstup do objektu, neboť uvnitř bylo uskladněno značné množství tlakových nádobek s extrémně hořlavým sprejem, které postupně vybuchovaly. Rozloha členitého objektu byla 50 x 60 metrů.

n201512032336_zap_322_2015_agbaVlivem požáru došlo k narušení stavebních konstrukcí a přivolaný statik doporučil veliteli zásahu zakázat vstup dovnitř objektu s výjimkou několika okrajových částí. Hasební práce tak nebylo možné uspíšit. Ještě před 19. hodinou hasiči aktivně hasili čtyři ohniska a na místě setrvávalo 23 jednotek. Během večera pokračují hasební práce a jednotky jsou postupně střídány. Celkem k události operační středisko zatím povolalo 42 jednotek! V rámci mezikrajské výpomoci na místě zasahovaly také čtyři jednotky ze Středočeského kraje, dorazila i jednotka z Prahy.

Na místě potřebovali hasiči po celou dobu zásahu mnoho hasebních látek, vodu brali z několika zdrojů. Jednak využívali místní hydrantovou síť, ale čerpali vodu také z retenční nádrže přilehlého objektu a také zřídili kyvadlovou dopravu z nedalekého rybníka a řeky Jizery. Aby zvýšili hasební účinky vody, používali pěnidlo. Kromě obsahu nádrží přivolaných cisteren bylo navíc dopraveno 11 tisíc litrů pěnidla!

Již v průběhu odpoledne prováděli hasiči monitoring ovzduší, měření proběhlo v Dolánkách, na křižovatce u Hrubého Rohozce, nad turnovskou nemocnicí a u autobusového nádraží. V místech měření nebyly překročeny hygienické limity toxických látek. Přivolaný krajský chemik také provedl rozbor vody odtékající z požářiště, v žádném vzorku nebyly toxické látky. Hasební práce budou pokračovat přes noc do zítřejšího dne.
Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz

Aktualizace 23.59 hodin:
Jak potvrdila tisková mluvčí hasičů, událost si na místě vyžádala pouze jednu oběť, proto nechápe jak se na oficiálním webu města Turnov mohlo objevit, že byla na místě neštěstí objevena i další mrtvá osoba. „Nikoho dalšího jsme na místě neštěstí nenašli. Nicméně jedna z těžce zraněných osob v nemocnici zemřela. Událost si tedy ve výsledku vyžádala dva lidské životy,“ uvedla mluvčí hasičů.

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.