POJĎME ZA VODOU – NOVÁ NAUČNÁ STEZKA…

0

…má zejména dětem a mládeži přiblížit, jak se pitná voda dostává do jejich domovů a jak se před návratem  zpět do přírody čistí… Ve čtvrtek 28. května byla v Turnově slavnostně otevřena nová naučná stezka. Jejím cílem je seznámit nejen školáky, ale i ostatní zájemce z řad veřejnosti se základními principy fungování vodárenství v Turnově. Jeho funkčnost je každodenní klíčovou podmínkou pro zabezpečení bezproblémového života města a jeho okolí. „Zjišťovali jsme u větších dětí a mládeže, jestli vědí, jak se pitná voda dostává k nim domů a jak je řešen kanalizační systém po městě. Moc správných odpovědí jsme však nezaznamenali, protože je celková informovanost dětí i většiny dospělých mizivá. Proto jsme si řekli, že vedle investičních akcí a provozování vodovodů a kanalizací musíme také propagovat celý obor a pokusit se zejména děti také trošku vzdělávat,“ uvádí k motivaci, proč zmíněná stezka vznikla, předseda Rady Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Výchozí bod nové naučné stezky je u mateřské školy ve Zborovské ulici, odkud trasa pokračuje na Károvsko a dále nově zřízeným sestupem až k výletní restauraci Zrcadlová Koza na břehu Jizery. Odtud vede stezka podél Jizery k čerpací stanici pitné vody v Dolánkách a dále pod hruborohozeckým zámkem až k sídlu zdejšího pracoviště Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK, a. s.) na Kotlerově nábřeží. Příjemná trasa měří šest kilometrů a zavede návštěvníky i do míst okolo Šlejférenských pramenů, kudy vedla jedna s vycházkových tras pro Turnovany na počátku minulého století.

201506021258_zap_155_2015_vhs

„Naučnou stezku lemují informační tabule, na kterých zájemci získají poutavou formou informace z historie a současnosti vodárenství. Také zde najdou celkem šestnáct otázek vědomostní soutěže. Mohou je zodpovědět v dotazníku na našich internetových stránkách www.vhsturnov.cz. Pisatele správných odpovědí zařadíme každého čtvrt roku do slosování o hodnotné ceny. Věříme, že o soutěž bude zájem,“ přiblížil Hejduk.

Přibližně dvě třetiny nákladů na vytvoření naučné stezky na sebe formou peněz nebo činností svých pracovníků převzala provozní společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. Podle jejího generálního ředitele Milana Kuchaře je stezka výbornou příležitostí, jak propagovat vodárenské řemeslo.

Starosta Turnova Tomáš Hocke zmínil, že v našich zeměpisných šířkách jsme zvyklí, že pitná voda je samozřejmostí. Ale není tomu tak ve velké části světa. A jaké to je, být na několik dnů bez pitné vody, si v minulých dnech vyzkoušela jedna z městských částí našeho hlavního města. „Tato naučná stezka tady není na jeden den, sloužit bude dlouhé roky. Přál bych si, aby děti, které po ní šly v den jejího otevření, sem přivedly své kamarády a rodiče. Je to krásná vycházka do blízkého okolí města. Je velmi pravděpodobné, že třeba u Šlejférenských pramenů bylo jen velmi málo obyvatel města a většina lidí vůbec netuší, kde je hledat. Přitom jsou pro život Turnova strategicky důležité,“ poznamenal starosta.

201506021259_zap_156_2015_vhs

Aktuálně největší investiční akcí VHS Turnov je rekonstrukce kanalizace a vodovodů v Rovensku pod Troskami, pracuje se ale na dalších zhruba deseti místech v rámci členských obcí. V Turnově bude v těchto dnech zahájena výstavba nového vodovodu ze Sobotecké ulice  do Maškovy zahrady, opravy se dočká vodovod na Výšince nad Lidlem, rekonstrukce kanalizace a vodovodu proběhne ve Sportovní ulici v sídlišti u turnovského nádraží. Pro příští roky se připravují ve městě velmi nákladné investice – oprava čerpací stanice pitné vody v Nudvojovicích,  rekonstrukce sítí v horní části  Nádražní ulice, výměna vodovodu na průmyslové zóně Vesecko a postupná modernizace ČOV.

Leták s mapkou najdete ke stažení ZDE:
https://www.vhsturnov.cz/files/upload/55681821a78a4/naucna_stezka_final.pdf

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.