AMK VYSKEŘ OSLAVIL PADESÁTILETÍ SVÉ ČINNOSTI DALŠÍM ROČNÍKEM TRAKTORIÁDY

1

Poměrně silný a hlavně studený vítr a celkově chladno; polojasno bez deště. Tak by asi vypadala meteorologická charakteristika 11. ročníku Traktoriády, která se na polním letišti pod kapličkou sv. Anny na Vyskři uskutečnila v sobotu 22. dubna. Kvůli nepříznivému počasí, které ostatně provází celé letošní jaro, přišlo tentokrát i méně diváků. „Napočítali jsme jich dva tisíce dvě stě, což je méně než vloni, kdy jsme měli třítisícovou návštěvu. Když si ale uvědomíme, jaké počasí panovalo pár dnů před tím a potom v neděli po akci, můžeme být vlastně spokojeni,“ hodnotí za pořadatele Jan Kozák z AMK Vyskeř.

Ze závodu dětí na šlapacích traktůrcích…

Na start Traktoriády se v několika kategoriích postavilo se svými stroji 48 jezdců, z toho nástrahy bahnité trati neohroženě vyzkoušelo i šest žen. Je už tradicí, že na Vyskeř přijíždějí závodníci z celých Čech, svého druhu je to dnes jedno z největších setkání v republice. Traktory a traktůrky jsou zařazeny do několika kategorií podle pohonu náprav či roku výroby, hlavní závod se jede na tzv. souměrnost. Každý má dvě jízdy a měří se rozdílový čas. Vyhrává ten, komu je naměřen nejmenší rozdíl. Není tedy rozhodující, jestli někdo trať projede krokem, nebo profičí jako o život, což ale samozřejmě mají diváci zejména u bahnitých úseků raději, a jezdec se vždy dočká četných ovací publika.

Některé stroje byly technické rarity…

Na ploše letiště pod kapličkou sv. Anny byla k vidění historická technika – raritou byly dva ruské kloubové osmiválcové traktory Kirovec ze sbírky manželů Švejdových z Horních Habartic. Vystavena byla také soudobá technika od firem John Deer, New Holland, Casse, Massey Ferguson, zahradní technika od firem Honda, VARI, Stiga, MTD, AGS, Seco a ruční nářadí Milwaukee a Metabo. V doprovodném programu vystoupila bubenická skupina Barrel Battery, návštěvníci mohli vidět dřevosochání s motorovou pilou, proletět se ve vrtulníku, pro veřejnost byla otevřena i kaple sv. Anny. Tradičně bohatá byla nabídka občerstvení v čele se stánky Pivovaru Rohozec.

Závody se vším všudy…

První Traktoriáda na Vyskři se uskutečnila v roce 2006, tehdy na nultém ročníku bylo na startu šest strojů z nejbližšího okolí. V roce 2007 se pořadatelem prvního ročníku stal Automotoklub Vyskeř. Od druhého ročníku v roce 2008 se pořadatelé spojili s renomovanými firmami FUCHS OIL a N&N Košátky. V roce 2009 byla na Vyskři zatím nejvyšší návštěvnost, tehdy sem přijelo na čtyři tisíce lidí. Vloni to bylo o tisíc méně.

AMK Vyskeř letos oslavuje 50 let své činnosti. Do historie se zapsal zejména pořadatelstvím legendárních automobilových soutěží, jízd do vrchu, které se konaly v rámci mistrovství republiky. Poprvé se zde do vrchu jelo v roce 1966, naposledy po několikaleté přestávce v roce 1995. Do vrchu se dnes jezdí oblíbený cyklistický závod, lidé z automotoklubu nyní ale žijí především Traktoriádou, kterou dotáhli až do podoby největšího agrosetkání v širokém regionu. Více informací na www.amkvysker.webnode.cz.

Další snímky v albu na Facebooku TvA – ZDE.

Za volantem muži i ženy všech generací…

Výsledková listina 11. Traktoriády 2017:

Kategorie M1 – malotraktory s pohonem jedné nápravy – 14 startujících
1. Vladislav Berdych, Rokycany
2. Karel Kofránek, Libošovice
3. Václav Loukota, Losiná

Kategorie M2 – malotraktory s pohonem obou náprav – 13 startujících
1. Martin Vaňousek, Kochánky
2. Josef Havrda, Zálesní Lhota
3. Martin Karban, Plhov

Kategorie T3 – traktory tovární výroby do roku 1970 – 9 startujících
1. Jan Spěšný, Židněves
2. Oldřich Menčík, Březno
3. Václav Košek, Vyskeř

Kategorie T4 – traktory tovární výroby od roku 1971 – 6 startujících
1. Jiří Materna, Lázně Bělohrad
2. Vojtěch Skupa, Všeň (SZeŠ Poděbrady)
3. Pravoslav Svárovský, Židněves

Kategorie žen – 6 startujících
1. Terka Zítková, Domousnice
2. Sabina Hlaváčová, Kochánky
3. Zuzana Loumová, Libošovice

Výsledky závodu šlapacích traktůrků – kategorie děti do 6 let:
1. Filip Černý, Střížovice
2. Čeněk Skalický, Nová Ves
3. Tomáš Bárta, Kacanovy

Kategorie děti od 6 do 9 let:
1. Václav Faměra, Praha
2. Vítek Šimek, Klášter n. J.
3. Jiří Polák, Jablonec n. N.

Závodu šlapacích traktůrků se zúčastnilo 121 dětí, své kresby odevzdalo do soutěže „Namaluj si svůj traktor“ 39 dětí.

Adrenalin…

Vyhlídkové lety

Související články (celkem 32)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

1 komentář

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.