DOPRAVNÍ TERMINÁL: DALŠÍ KROK NA POMĚRNĚ DLOUHÉ CESTĚ

0

Minulý čtvrtek večer odsouhlasili na svém zasedání další krok na poměrně dlouhé cestě výstavby společného dopravního terminálu u nádraží Českých drah turnovští zastupitelé. Souhlasili totiž s prodejem a výměnami pozemků, kde by v budoucnu mělo být autobusové nádraží, které se sem přestěhuje ze středu města. Přímé propojení autobusové a železniční dopravy, to je podle odborníků budoucnost vnitroměstské a příměstské dopravy. Když totiž alespoň část lidí nepřesedne z aut do veřejných hromadných prostředků, nebude se za chvíli dát po silnicích jezdit.

n200709051336_zap_228_07_terminalVýstavbu dopravního terminálu u nádraží turnovská radnice připravuje už od roku 2005, existuje již také první architektonická studie. Ta ale dozná větších změn. V době jejího vzniku ještě naproti nádraží například neexistovala nová restaurace a bufet Albion, takže další velký moderní restaurant přímo v budově nádraží již není nutný. Proto radnice uvažuje, že by prostory uvnitř nádražní haly, kde zůstane z dnešní podoby zachována jen vstupní část a prostor vlevo, kde je dnes prodejna květin a trafika bude celý otevřen a vybourán, využívala pro další služby. Své místo tu najdou malé prodejny a infocentrum, mohla by zde ale klidně být i pobočka knihovny nebo klub důchodců.

„Léta řešíme, kde by klub důchodců u nádraží mohl vzniknout, využitím prostor, které nebudou sloužit přímo dopravnímu terminálu, by město mohlo řešit léta neuspokojené požadavky občanů,“ řekla starostka Turnova Hana Maierová. České dráhy městu dlouhodobě část budovy pronajmou. Proto nyní vznikne nová studie celého prostoru, na pozemcích, kde je dnes minimálně využívaný autobazar, bude nové autobusové nádraží a několikapodlažní parkovací dům. Pozemky jsou po čtvrtečním schválení zastupitelů k dispozici.

n200709051336_zap_229_07_terminalCelkové náklady na výstavbu dopravního terminálu jsou odhadovány na 150 milionů korun, investorem celé akce bude Město Turnov, stavět by se mělo z dotace Evropské unie s účastní města nebo kraje ve výši 15, resp. až 25%. Byť se v předchozích letech hovořilo o tom, že terminál vznikne ještě v tomto desetiletí, v současnosti již takto optimistický termín nikdo nezmiňuje. „Turnov je po Liberci druhý nejvýznamnější dopravní uzel v kraji, doufám že toto budou brát krajští úředníci v úvahu při podpoře záměru výstavby našeho terminálu,“ řekla starostka Maierová.

Připravovaný záměr výstavby dopravního terminálu bohužel neřeší prostor bývalých uhelných skladů. Vybydlený a zdevastovaný areál nyní kromě příležitostné noclehárny bezdomovců neslouží ničemu. O odkoupení areálu od soukromých vlastníků opakovaně bezvýsledně jednalo už minulé vedení radnice. Původně se uvažovalo, že na místě bývalých uhelných skladů vznikne parkoviště a příjezd k vlastnímu terminálu. Nová studie s tímto prostorem už nepočítá, tak jen doufejme, že se najde v budoucnu soukromý investor, který dá bývalým uhelným skladům nový rozměr…

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.