PRKÝNKA, KTERÁ ZNAMENAJÍ SVĚT

0

Jde o extrémní sport nebo zábavu, či je to pro někoho dokonce životní styl? MP3 v uších, vítr ve vlasech a hlavně být ve všem a za všech okolností free… Napadlo vás, že řeč je o skateboardingu, který se zhruba v 70. letech vyvinul v USA ze surfingu? „Palubní“ prkno, většinou z lisované dýhy kanadského javoru, se zmenšilo a potáhlo protiskluzovým povrchem, přidělala se na něj vesměs polyuretanová kolečka – a skate byl na světě. Současnou celosvětovou ikonou je, jak jinak, Američan Tony Hawk. TOP „skejťáky“ u nás v Česku jsou například Arnošt Ceral a Lukáš Daněk. Ale vedle nich se po celém světě prohánějí tisíce jejich bezejmenných ctitelů, kteří rovněž bojují o své místo na slunci. Obratům jako OLLIE (výskok) či mnohem srozumitelnější KICKFLIP holduje prý i desetina děvčat z jejich celkového počtu.

„Strašně mě to baví. Dá se říct, že je to můj životní styl. Díky tomu se dostanu k dalším zajímavým lidem a věcem. Jako dnes každý, i já se musím v práci řádně otáčet, takže vyskočit si pak na prkýnko a pustit si do uší tu správnou muziku, je pro mě ten nejlepší relax,“ říká Martin Moucha, s nímž jsme si o této nevšední zálibě povídali na provizorním asfaltovém hřišti u haly TSC v Turnově II.

Jak připomíná vyčouhlý sympaťák, dříve se v srdci Českého ráje prohánělo jeho ulicemi na dvě desítky skateboardistů, ale protože pro tuto aktivitu zde nejsou vhodné podmínky, jejich počet postupně klesl až na současnou aktivní „pětku“.

 

n201106231218_sport_84_09_skate„Je to paradoxní. Svůj skatepark mají například mnohem menší města, jako jsou Mnichovo Hradiště nebo Bakov nad Jizerou. V Turnově je spousta fotbalových hřišť a tenisových kurtů, ale naše menšina má k dispozici jen U rampu u autobusového nádraží a pár svépomocí vyrobených prvků na místě zimního kluziště. Díky ledu jsou tu asfaltové vlny a spáry. Po dešti se tady minimálně tři dny nedá jezdit, a to nemluvím o písku, který zanáší ložiska a o tom, že celé toto provizorium je problém vůbec zazimovat, protože za těch pár zimních měsíců většinou shnije. Především díky Sváťovi Vorlovi se již pár let snažíme dojednat s městem pro nás důstojnější podmínky, ale zatím marně,“ posteskl si Martin.

 

Je pravdou, že situace se pár let zpátky již řešila, ale kromě zmíněné U rampy ji město vyřešilo také poskytnutím provizorního prostoru ve sportovním areálku u nádraží. Ovšem jak už to u provizorií bývá, tohle trvá už minimálně osm let! Jediné, nač mohou být turnovští vyznavači prkýnek pyšní, je tak bývalý bazének v sídlišti u nádraží, jenž už tehdy byl naopak trnem v oku některým tam bydlícím občanům, jímž se nelíbil hluk pod jejich okny.

 

„Reakce lidí na nás jsou různé. Někteří obdivují naše kousky, jiným zkrátka naše volnost vadí. Rozhodně ale nejsme žádní vandalové. U rampa je dobrá, ale pro některé z nás dost nebezpečná. Hlubokou ulicí těžko můžeme jezdit a nám přidělené místo je prostě nevyhovující. Pak už zbývá jen ten bazének. Z našeho pohledu je to unikát. Jezdí si sem zajezdit i borci z Prahy, a to mají k dispozici super areál na Štvanici a spoustu dalších. Špičkové zázemí mají třeba také v Hradci Králové nebo v Pardubicích. Když už je nám naše hřiště malé, občas se s partou domluvíme a jedeme se tam za pajdu (rozuměj za 50 Kč – pozn. aut.) vyžít,“ je rád i za to málo Martin Moucha.

201106231219_sport_85_09_skate

 

Turnovští skejťáci to rozhodně nemají jednoduché. Schází jim prostě v přeneseném slova smyslu DOMOV, který by byl jen jejich. Svůj um tak zatím zdokonalují mj. také na parkovišti u Hotelové školy, kde proběhly i dvoje jimi uspořádané soutěžní akce a stále hledají své MÍSTO. To je prý základ všeho.

 

Skateboard už své místo na světě dávno našel. Existuje značkové skate vybavení, oblečení, obutí, různé doplňky a své decibely do živé masy perou dokonce i tento styl vyznávající hudební kapely. Pokud nechcete originál komplet, prkýnko si můžete postavit i sami a dát mu svůj vlastní design, ať už jde o tvar, rozměr nebo potisk. Pak už je to jen a jen na vás, ale vězte, především vy a vaše boty dostanou opravdu zabrat. „Ložiska stačí i z pračky,“ usmívá se náš průvodce tímto zvláštním světem.

 

Jemu a jeho kolegům teď svitla naděje na lepší časy v podobě nového turnovského místostarosty Otakara Špetlíka, bývalého ředitele OAHŠ, jenž má mj. na starosti právě také resort sportu a volnočasových aktivit. Společně s Jindřichem. Kořínkem, novým mladým jednatelem Městské sportovní s. r. o ., by se oboustranně přijatelné řešení snad mohlo najít. Alibistické výmluvy, že pro pár nadšenců nemá cenu hledat východisko, turnovští skejťáci prostě neberou. Věří totiž, že důstojné zázemí další členy jejich komunity určitě přiláká, nehledě na to, že skatepark mohou využívat nejen „prkýnkáři“, ale také kolečkoví bruslaři či cyklonadšenci různých trendů, kterých určitě také není zanedbatelný počet. „Hlavně se vyvarovat takových staveb, jako třeba v Semilech, což je nejsměšnější skatepark posledních dob, který navrhoval snad dřevorubec z 80. let. Skateboard je dnes už opravdu někde zcela jinde…,“ vzkazuje turnovský lídr Sváťa Vorel.

201106231219_sport_86_09_skate

 

Toho teď navíc rozčarovala situace kolem U rampy na autobusovém nádraží, která je momentálně před likvidací, protože stávající do jiného města odstěhovaný majitel Pek nechce dál nést zodpovědnost a též turnovská radnice dává od svého „daru“ ruce pryč. Přitom U rampou, jíž částečně dotovala, v minulosti umlčela volání skejťáků po odpovídajícím sportovišti. „Už jsem za ty roky unaven nikam nevedoucím jednáním s městem, takže musím s díky odmítnout nabídku, abychom si rampu koupili a na sebe vzali veškerou odpovědnost,“ říká s hořkou ironií Sváťa Vorel a dodává: „Ve svých letech už nemám zapotřebí se dál takhle nervovat, když za pár korun si jen tak pro radost můžu zajezdit někde jinde. Jen mně po všech těch peripetiích mrzí, že jsem se snažil něco udělat pro spřízněné duše, a marně. Bohužel naši politici poslouchají jen před volbami, když jim jde o hlasy. A pak skutek utek…“

 

n201106231219_sport_87_09_skateTurnovská U rampa se s největší pravděpodobností už pod kolečky prkýnek svým charakteristickým způsobem nerozechvěje. Dokáže někdo najít uspokojivé řešení budoucnosti skateparku v srdci Českého ráje, jenž by sloužil všem pohybuchtivým kolečkářům a bruslařům, nebo by tento sen při troše dobré vůle šel zakomponovat například do více účelového areálu v Maškových zahradách…!?

 


Připravil Karel Vodrážka, sport TvA

 

Ilustrační fotografie turnovských „skejťáků“ byly se svolením autorů staženy z jejich internetových, chcete-li se podívat na další fota, najdete je ZDE: http://www.flickr.com/photos/bzuk/

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.