LHANÍ JAKO STANDARD

0

V současné době se lže všude. V práci, v rodinách, mezi kamarády. Lež se stává dominantním pomocníkem pro získávání nejrůznějších úspěchů. Lež je standardní součástí běžného života. Pamatuji si na prohřešky svého mládí, tedy na jakousi stupnici prohřešků, které byly v naší rodině naprostým tabu. Na samém vrcholu provinění stála lež (největší výprasky jsem dostal právě za to, že táta zjistil, že jsem lhal). A také se říkalo, že kdo lže i krade.


To vše souvisí s úhynem morálních hodnot, který v naší současnosti bují jako nejzhoubnější epidemie. Možná si to občas i uvědomíme, nicméně v běžném životě nás to stáhne zpět. Lže se v politice, v novinách, v televizi, v zaměstnáních, ve školách… A jak říká jeden můj velice moudrý kamarád: Kdo nelže, říká jen část toho, co by měl říci. Zamlčování, to je jen o trochu menší lhaní. Bohužel stejně vědomé a vypočítavé.

Že to jsou tradiční „kecy“? Pokusím se alespoň o několik příkladů. Psát o politických lžích je zbytečné. Pokud alespoň občas sledujete dění v parlamentní či komunální politice, zjistíte, že lhaní stojí na prvních místech všech volebních programů, přestože se to nikde nedočtete. A to myslím vážně, padni komu padni. Chcete další příklad? V případě vítězství hokejistů v semifinále MS se televize Nova nechala slyšet, že nebude vysílat Superstar, aby národ mohl fandit. Opět LEŽ jako Brno. Odpovědní v televizi si uvědomili, jak malá by byla sledovanost, jak by to poškodilo reklamní zájem, o kterém pořad je a na kterém je celý vystavěn, jak radikálně by ubylo hlasovacích SMS. Tedy použili takovou malou lež, na kterou všichni zaberou. Nakonec z nás udělají vlastence, ne?

 

A ještě jeden příklad. Jsem internetový fanatik. Sleduji tu ledacos, hodně čtu nejrůznější zprávy, zajímavosti, ale zejména diskuze. A chcete-li mít přehled o věrohodnosti uváděných materiálů, musíte občas vnímat i takové informace, jakými jsou nejen sledovanost, ale i počet přístupů. Jsou tací, kterým se tyto údaje zvyšují okamžitě, když si tu kterou stránku kdykoliv otevřete. Ihned naskakují počty přečtení všech článků, tedy i těch, které už dávno nikdo nečte. Tedy také taková malá lež, řeklo by se. Ale opak je pravdou. Vědomá dezinformace může dobře posloužit třeba k získání pracovních úspěchů, a pokud se k tomu přidá i trocha toho zamlčování, nazval bych klidně tuto situaci podvodem. Samozřejmě příkladů by se dalo uvést tolik, že by již nikoho nezajímaly.

 

Možná, že to všechno ale není tak černé, jak to vidím já. Myslím si, že nejsem zase tak velký skeptik a byl bych opravdu rád, pokud by se potvrdilo, že jsem vlastně jen velký tlachal. A jak z toho ven? Žádné pobuřlivé projevy neočekávejte. Společnost tvoří každý jeden z nás, a pokud ji chceme změnit, musím také každý u sebe začít. 

 

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.