TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL, DÍL XIV.): HLEDÁ SE STRANA, ZN. SLUŠNÁ A PRAVICOVÁ

0

Jak se tak blíží volby, začínají si někteří z nás, čerstvě dospělých, uvědomovat, že nám osmnáctiny přinesly kromě velmi příznivých práv, jako právo dát si občas něco ostřejšího, právo sednout si za volant nebo napsat si omluvenku, i některé povinnosti. Jednou z těch v současnosti aktuálních je právo zvolit si člověka, který dokáže prosadit naše požadavky. Dosud si člověk říkal: „To jde mimo mě a až to přijde, tak na tom papíru prostě něco zaškrtnu a když mi zbude chvilka, skočím jim tam ten cár hodit.“  Jenže jak se ukazuje, zas tak jednoduché to nebude. Proto jsem se rozhodla mezi prvovoliči u nás na gymnáziu pátrat, jak to s tou politikou je a bude. Výsledky jsou docela zajímavé.

První fáze úkolu, kterou je nutné splnit před volbami, je zorientovat se na politické scéně. „Taťulda“ Topolánek a „strejda“ Paroubek jsou nepřehlédnutelní, ale stejně tak nepřijatelní. Pak tu jsou menší strany, o kterých se dá mluvit, a k tomu ještě vznikají nové skupinky tváří vesměs známých, ale málo „prokouknutelných“. A v téhle fázi plnění mise se prvovoliči rozdělí na ty, kteří se zeptají rodičů, zjistí si základy z programů té či oné strany a podle toho si vyberou. A zbytek se začne zajímat víc. Najdou si volební programy, podívají se na diskuse v televizi, sledují preference a na politické scéně se zorientují. Ovšem zda dojdou k jinému závěru než první skupinka, toť otázka. Ono není zase tolik na výběr.

Totiž v tu chvíli, kdy člověk získá obrázek o svých možnostech volby, začne si vytvářet i názor na českou politiku. Odpověď na otázku, jak to s ní doopravdy vypadá, která asi vše vystihuje, je zhruba tato: „Politika se mi přirozeně nelíbí.“ Pro všechny už je totiž „přirozené“, že není z čeho vybírat. A jak by tedy vypadal program ideální strany pro naši generaci, sestavený zejména lidmi z turnovského gymnázia?

 

Strana, která by si nás získala, by byla rozhodně pravicová. Prioritou pro téměř všechny studenty gymnázia je vystudovat vysokou školu a poté dostat odpovídající práci. Důležitá je tedy i možnost smysluplně odmaturovat. Další krok v budoucnosti je získat dobré zaměstnání. Málokdo chce mít vysokoškolský titul a pak zjistit, že než jít pracovat, je pro něj výhodnější zůstat doma na podpoře. „Naše strana“ by tedy měla zajistit lepší podmínky pro lidi, kteří se chtějí živit sami. S tím souvisí třeba i podpora myšlenky nižších přímých a vyšších nepřímých daní. Slečny v této souvislosti napadá i mateřská dovolená. Ta by měla podle nich být klidně kratší, ale s více penězi.

 

Na druhou stranu stojíme pevně na zemi. „Naše strana“ by si tedy neměla klást nesplnitelné cíle a slibovat hory a pohoří. Negativní reklama vypovídá o úrovni té či oné strany, takže ani to není ta správná cesta. Poslední, na čem záleží, je politická kultura „naší strany“. Ta u nás chybí od politiků nejvyšších až po městské zastupitele. Nikdo nechápe, proč máme volit lidi, kteří svačí ve sněmovně, do práce nechodí, a když už přijdou, prohodí jen pár sprostých slov a nesmyslů a zase odejdou, anebo pro jistotu neřeknou za celé volební období nic.

I přes tuhle veškerou nespokojenost půjdou téměř všichni gymnaziální prvovoliči k volbám. Stále naštěstí panuje nálada, že je k čemu se vyjadřovat a je možnost něco změnit. Takže nově nabyté právo není naštěstí bráno na lehkou váhu a je s ním pracováno stejně svědomitě, jako s právem jít beztrestně na pivo.

 

Adéla Beranová

studentka turnovského gymnázia

abetu@seznam.cz

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.