TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL, DÍL X.)

0

Současné dny přelomu května do června jsou velmi dychtivě vyhlíženy všemi školou povinnými dětmi i studenty od základních škol po školy vysoké. Červen přináší ještě trochu napětí (bude reparát, zvládnu to za čtyři, nebo projdu dál bez problémů?), stále více se ale myšlenky soustřeďují na dva krásné měsíce, které jsou dobou zážitků, setkávání, letních brigád a všeho, co k prázdninám patří. K létu se ubírají i myšlenky studentky turnovského gymnázia Adély Beranové, která se zamyslela nad tím, co vlastně letní Turnov se svým okolím mladým lidem nabízí…

TURN-OFF V LÉTĚ (NE)ŽIJE
Už od začátku jsem věděla, že napsat článek o tom, co dělá naše generace v létě, bude tvrdý oříšek. Když jsem se ptala mezi spolužáky, kamarády a známými, zjistila jsem, že jejich odpovědi by se daly vystihnout začátkem parodie na Babičku Boženy Němcové: „Na starém Turnově bylo lautr … co dělat.“ Ale po delších debatách jsme došli k závěru, že to nebude zase až tak zlé, i když by mohlo být lépe.

 

Pokud bychom chtěli navrhnout prázdninové schéma programu většiny studentů a dospívajících, vypadalo by asi následovně: 14 dní až jeden měsíc zabere letní brigáda. Téměř každý si nějakou najde. Je to hlavně nutnost z pohledu finančního. Který student by si nechtěl přivydělat nějakou tu korunu navíc, že? Málokdo má to štěstí a pracuje i v průběhu školního roku, nabídka takových příležitostí je velmi omezená a času také není příliš. Takže léto je jediná možnost. Letní brigáda může být také výborná životní praxe, člověk získá spoustu nových zkušeností a většina z nás si po měsíci řekne, tak tohle bych dělat nechtěl(a), a s chutí nastoupí do dalšího ročníku a pilně studuje. Turnov nabízí v tomto směru přiměřený počet příležitostí. Kdo opravdu chce, práci sežene. Oblíbeným místem je ovocný bar, provádění na hradech a zámcích v okolí, práce v různých restauracích, supermarkety (a – spíše pro kluky – i továrny).

 

n200807081007_zap_333_08_koupaniA druhou část prázdnin si chtějí všichni patřičně užít. Někteří z nás sice ještě musí absolvovat rodinnou dovolenou, ale ten týden u moře už se nějak dá přetrpět. Parta kamarádů je nezbytnou součástí zábavně prožitých prázdnin. Jediný problém je v tom, kde se scházet. To, že Turnovu chybí koupaliště, je věc, o které se ví a není ji potřeba příliš rozebírat. Trochu mě mrzí, když poslouchám, kolik legrace si užili naši rodiče na koupališti v Dolánkách, že mě nic takového nepotkalo. I naděje v podobě brzké stavby sportovního areálu v Maškově zahradě vyhasla (nebo jen vyhasíná?), takže budeme muset zase jezdit někam do okolí. V Košťálově, v Železném Brodě i v Kacanovech se tráví čas moc příjemně, problém je v dopravě, která výlet prodraží, tudíž to není cesta na každý den. Nemůžete se jen tak sbalit a vyrazit na chvíli mezi kamarády. Takové koupání je potřeba pečlivě domluvit, naplánovat a zaplatit, žádné kouzlo spontánní akce se nekoná.

 

Musíme si tedy najít i jiný program, a proto je možná Turnov v létě, až na turisty, vylidněný. Někdo odjede na tábor, sportovní soustředění, k babičce, nebo sedí u počítače. Ten, kdo zůstane v Turnově, si může zadělat na nudu, pokud většina jeho kamarádů odjela pryč. Ale i tak se dá najít řešení. Nesmíme zapomenout na nádhernou přírodu okolo nás. Romantické procházky a výlety a navštěvování památek, ani to není špatné. Specifickou náplní volného času jsou ale také například jednorázové akce v podobě koncertů a festivalů v okolí. Nejsamozřejmější je asi Benátská noc, na kterou to mají Turnováci blízko. Jak je známo, Češi jsou rockový národ, takže tenhle festival je mezi mladými hodně oblíbený. Další hudební akce, blízké našemu vkusu, se vyskytují spíše ojediněle a musíme za nimi cestovat poměrně daleko, což je škoda.

 

A to už jsem plynule přešla na večerní náplň prázdnin. V tomto ohledu je Turnov velmi pestrý. Na zahrádce U Supa nebo v BB u skleničky dobře vychlazené „limonády“ se líbí téměř každému. A komu ne, může vyrazit do letního kina na film dle své nálady. Řekla bych, že na návštěvnosti je vidět, že i tohle je uspokojivý program na večer. A co takhle zařádit si na diskotéce v některé z blízkých vesnic? Samozřejmě. Vesec a Koberovy jsou pojmy! Místní diskotéky ve vesnickém stylu jsou setkáním celého Turnova a okolí. Snad každý se tam byl už alespoň jednou podívat. Opět ale narážíme na problém s dopravou, i když menší. Ti méně líní z nás sednou na kolo, ti pohodlnější na autobus a ti chytřejší přesvědčí některého ze svých místních kamarádů, aby je nechal přespat u nich. Většina z nás by určitě přivítala i diskotéku v Turnově. Music Club Scorpion na Koňském trhu není zrovna to ono. Československá diskotéka, která proběhla nedávno na Střelnici, se setkala s úspěchem, chystá se další, a to vůbec není špatný nápad!

 

Shrnula bych to tedy asi takto. Turnovští mladí lidé mají na léto zázemí velmi rozporuplné. Na jednu stranu nuda přes den, na druhou nepřeberné množství míst na večer. Kdo zaznamenal návrhy na projekt v Maškově zahradě, ten byl naprosto nadšen. Nejspíš by definitivně vyřešil diskutované problémy strávení volného času. Nejen na léto…

 

Adéla Beranová

studentka turnovského gymnázia

abetu@seznam.cz

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.