TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL, DÍL V.)

0

Předposlední část krátkých zamyšlení, které pro TvA píše Petr Kučera, student Technické univerzity v Liberci, se věnuje problematice v Turnově přetřásané velmi často, a sice dopravě. Jaký je pohled autora na trasu rychlostní silnice R35, co mu vadí v centru města? Přispějí jeho pohledy do potřebné mezigenerační diskuse? To už je na vás, na čtenářích…


TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA, DÍL V.


Doprava v Turnově a okolí

Každý z nás jistě zná dopravní situaci v centru Turnova, především v odpoledních hodinách. Mnozí z nás již také slyšeli, jaké existují varianty silnice R35. Jak dané problémy řešit?

Řidičský průkaz vlastním už více než rok, ale takové zácpy, které jsou v Turnově už prakticky na denním pořádku, jsem zažil jinde jen zřídkakdy. Nově vystavěný severní obchvat na Vesecku je určitě něčím, co se městu zase jednou povedlo, avšak centru příliš neuleví. Hodně jsem slyšel o možnosti vybudovat novou silnici, která by sloužila odlehčení dopravě v centru města. Vedla by od kruhové křižovatky u hospody Magic kolem fit centra pana Ouvína, pokračovala by k hasičárně Na Lukách a odtud by prudce stoupala až k budově policie naproti známému „Bíbíčku“. Tohle řešení mi přijde brutální. Znamená, že budeme chodit venčit pejsky na luka pod obrovský most.

 

Nebylo by náhodou lepší nechat auto občas doma a chodit více pěšky? Myslím, že některým lidem by pohyb určitě prospěl. Podle mého názoru by byla nemálo zajímavá statistika, kolik aut projíždějících naším centrem je občanů Turnova, kolik těch z přilehlého okolí a nakonec počet úplně cizích vozidel. Určitě by byla řada z nás překvapena, kolik Turnováků se bez auta neobejde.

 

Mnohem více se také vyhrocuje spor o jednu z variant silnice R35, ta má odlehčit provozu na stávající silnici z Turnova do Jičína. Do Jičína jsem dojížděl čtyři roky do školy a bylo to peklo. Vesnici střídá vesnice, neustále se couráte za traktory a velmi často jsou na programu i opravy tohoto prozatím hlavního tahu. V jedné malebné obci, která trpí přetížeností na oné diskutované komunikaci, trávím spoustu času, a proto mohu hodnověrně popsat, jaké to je vedle takové silnice bydlet. Za den skrz takovou vesnici projede nepředstavitelně mnoho aut a kamionů, tím se silnice rychle opotřebovává. Jsou potřeba opravy, ty stojí peníze a lidi bydlící v bezprostřední blízkosti silnice logicky ztrácejí nervy. Proto je zcela zřejmé, že čím dřív dálnice bude, tím líp, čímž zcela jistě nemluvím jen sám za sebe.

 

Kudy ale onu stále diskutovanou silnici vést? Existují tři varianty, z nichž jižní (Mnichovo Hradiště – Jičín – Úlibice) můžeme podle mého názoru rovnou odmazat, ta je naprostým nesmyslem, jelikož dostatečně neřeší problematiku našeho kraje. Severní variantě jsem dlouho fandil (Turnov – Libuň – Úlibice), ale její poslední zpracování mně doslova vyrazilo dech. Vede dost krutě skrz Turnov, chybí mi i dostatek napojení na tuto silnici přímo ve městě. Superseverní varianta je úchvatná (Hodkovice – Železný Brod – Semily – Železnice – Úlibice), možná je inspirovaná alpskými silnicemi, jelikož je proložena mnohými mosty a tunely. Za krásu se ovšem platí, tuto variantu bude těžké zaplatit.

 

Přírodu mám rád, i přesto si myslím, že by bylo nejlepší přepracovat severní variantu dálnice, která je nejpřímějším spojením Turnova a Jičína a vybudovat právě ji, neboť ta by podle mého názoru prvotřídně řešila problémy s přetížeností současné silnice. Navíc je potřeba si uvědomit, že původním návrhem bylo vystavět obchvaty některých vesnic nebo stávají komunikaci v určitých místech rozšířit na čtyřproudou. Pokud tudy nepovede samotná dálnice, je možné, že prvotně zmiňovaný návrh bude bližší uskutečnění. Takže ti, kdo nechtěli, aby byla narušena zdejší nádherná krajina, se nakonec stejně možná budou potýkat se zklamáním.

 

Pozn. red. TvA: V komentářích pod články Petra Kučera se několikrát objevilo, jestli má mladýma očima možnost prezentovat pohledy na Turnov a okolí pouze tento autor. Jistě ne. Pokud se najdou další mladí lidé, ochotní jít se svými názory před veřejnost, být chváleni i kritizováni, dveře jsou otevřeny. Napište na info@turnovskovakci.cz , seriál může pokračovat…

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.