TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL, DÍL VIII.)

0

Seriál pohledů mladých lidí na život v Turnově a okolí, ale nejen o tom, pokračuje dalším dílem. Tentokrát se jedná o rozhovor se zahraniční studentkou turnovského gymnázia, který napsala Adéla Beranová. Díky pochopení vedení turnovského gymnázia a hlavně díky studentům této školy se na TvA budou pravidelně nepravidelně objevovat krátké i delší texty, které budou přinášet pohledy a názory mladých lidí na dění kolem nás…

TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA, DÍL VIII.

n200904171236_zap_178_09_gytuSTUDENTI TISÍCE KILOMETRŮ OD DOMOVA
Angelica přijela do Turnova na půl roku. Studuje na místním gymnáziu. Je to sympatická slečna původem z Chile se smyslem pro humor a touhou poznat něco nového. Ochotně odpovídala na všechny otázky – někdy překvapeně, jindy vážně, ale s velkou otevřeností.

 

* Angelico, co přivede člověka na myšlenku odjet tak daleko od domova?

Odjela jsem, protože jsem chtěla cestovat, potkat nové lidi, poznat jinou kulturu, odlišnou zemi. Jak lidé jinde jednají, myslí. Vaše názory, co vám připadá dobrý, co ne. Jak moc jste odlišní od nás. Prostě zjistit, jak to vypadá jinde.

* A co jsi zjistila?

Lidé tady jsou chladní a odtažití.

* Vážně?

Jo, ale je to různý…

* A co rozdíly mezi teenagery? Bavíme se jinak?

Mmm. My víc tancujeme, ale taky pijeme pivo, jako vy. Určitě ho nevypijeme tolik, ale je to hlavní pití na večírcích. A co se týče tvrdýho, tak spíš míchané nápoje, piscola (pisco+cola) a roncola (ron+cola) jednoznačně vedou.

* Jaká byla tvoje první myšlenka, když jsi vystoupila z letadla?

Ufffff. Co tady dělám? Haha. Neeee… Byla zima. Tak asi, jestli bude někdy teplejc. A taky mě samozřejmě zaujala architektura, lidi a všechno kolem.

* Co jsi věděla o Turnově, než jsi přijela? Vybírala sis místo, kde budeš chodit do školy?

Vybrala jsem si jen zemi, město ne. Jen jsem se mrkla na internet a něco málo si zjistila.

n200904171237_zap_179_09_gytu* A co si teď myslíš o Turnovu?

Líbí se mi. Je moc hezký, trošku malý, ale okolí je okouzlující. Opravdu se mi tu líbí.

* A čeština? Je vážně tak těžká, jak všichni říkají? Rozumíš jí?

Jo, je tak těžká, jak každý říká. Už začínám trošku rozumět, ale mluvíte moc rychle…

* Je váš školský systém stejný jako u nás?

V Chile chodím na privátní školu, protože vzdělání, které poskytuje stát, není moc dobrý. Ale jinak je to hodně podobné. Řekla bych, že se víc blíží tomu vašemu, než třeba americkému.

* A nějaké rozdíly?

Něco je stejný, učíme se taky 45 minut, ale rozdíl je třeba v tom, že chodíme všichni na oběd ve stejnou dobu. A taky se učíme jen jeden jazyk, angličtinu.

* Co říkáš na české kluky?

Ohh J Jsou roztomilí, ale hodně stydliví. I když stačí troška alkoholu a hned jsou úplně jiný. Ale mám radši kluky, jako jsem já, trochu víc barvy J

* Jako čokoláda…

Určitý druh J Ale ani s bílejma nemám problém…

* Co bys chtěla ještě z České republiky vidět?

Asi nějaké hezké hrady, poznat lépe lidi a kulturu, naučit se víc jazyk…

 

Angelica Araya (přezdívkou si říká Angie) pochází z chilského města Copiapó, což je blízko pouště Atacama. Doma má tři sourozence, její maminka je v domácnosti a tatínek pracuje jako obchodní inženýr. U nás bydlí v české rodině v Mašově. Angelica je velmi otevřená, veselá. Náš rozhovor probíhal v angličtině, se kterou nemá Angelica nejmenší problémy.

 

Jak to vlastně se zahraničními studenty na turnovském gymnáziu je, na to jsem se zeptala ředitele školy Miroslava Vávry. Jak mi sdělil, tak nejběžnějším zprostředkovatelem těchto studijních pobytů je mezinárodní nezisková nevládní organizace AFS, se kterou spolupracuje i Turnov. Konkrétně turnovské gymnázium, které má v tomto směru nejdelší tradici a je jedno z mála v okolí, které výměnné pobyty studentů umožňuje. Společnost AFS má velmi dlouhou historii, začala působit již po druhé světové válce a do Čech se dostala v roce 1989.

„První studentkou na turnovském gymnáziu byla Sarah Parmalee, která k nám přijela v roce 1990. Byla z Pittsburgu v USA. Další studenti na sebe nenechali dlouho čekat, z počátku přijížděli hlavně ze Skandinávie, zejména Norska, posléze z Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a samozřejmě z USA, ti jsou dnes už téměř každoroční samozřejmostí,“ řekl ředitel Vávra.

V poslední době se k nám dostávají i studenti z Latinské Ameriky, letos Angelica, loni Patricie z Paraguaye, ale také z mladík z Hongkongu. Všichni se zapojili do normální výuky na různě dlouhou dobu, půl roku až rok je nejobvyklejší. Pobyt probíhá na principu privátní aktivity, což znamená, že financování si zajišťují sami studenti a jejich rodiče, hostitelská rodina má povinnost zajistit zázemí a její člen má právo využít možnosti podobného pobytu v zahraničí. Na konci pobytu dostanou studenti písemný výstup obsahující i hodnocení úrovně jejich češtiny. Všichni se vrátí domů s novým pohledem na svět. Je i hodně takových, kteří se do České republiky vrací buď jen na chvíli, nebo na další studium, jako například Hjökur Johanson, studující v současné době češtinu na Masarykově univerzitě v Brně. Také on kdysi studoval na turnovském gymnáziu.

 

Adéla Beranová

studentka turnovského gymnázia

abetu@seznam.cz

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.