TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL, DÍL III.)

0

Třetí díl seriálu krátkých zamyšlení, které pro TvA píše Petr Kučera, student Technické univerzity v Liberci, se zabývá pohledem na politické dění. Komunální turnovské, ale i celostátní. Jak se zdá, politici jsou lidem kolem dvaceti značně vzdáleni. Nebo se to s věkem lepší…? Cílem tohoto seriálu není nic víc a nic míň, než vzbudit mezigenerační diskusi, která je v této době potřebná stejně, jako byla před dvaceti, padesáti nebo pěti sty lety…

TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA, DÍL III.

Politika

Je tomu už pár let, co byla v naší republice nastolena demokracie. Ta nám dává větší volnost a více nových možností než předchozí komunistický režim. Zkrátka a dobře: Existuje daleko větší svoboda, ať je to svoboda názoru či politického rozhodování i nemálo jiných. Pro naši generaci je život v demokratických podmínkách samozřejmostí, nic jiného neznáme.

 

Politika jako taková ale naši generaci příliš nebere. Ještě tak vulgární projevy některých předních politiků naší země nebo hádání v parlamentu. Se sledováním nejrůznějších politických kampaní je to horší, většinou dostaneme někde na náměstí malý dáreček s logem a názvem příslušné politické strany, ten některé natolik „okouzlí“, že danou stranu zvolí, ačkoli si neuvědomují, že rozdávané předměty jsme zaplatili stejně my všichni daňoví poplatníci (tedy většinou naši rodiče).

 

Mladí lidé nelpí na tom, aby viděli zprávy, noviny nečtou, nezajímají se o předvolební kampaně a většina z nich pak ani k samotným volbám nejde. Možná že i tady je příčina, že klesá počet zúčastněných voličů a klesá také počet hlasů pro demokratické strany. Mnoho starších lidí se totiž vrací ke komunistické straně, na jejíž vládu byli zvyklí.

 

Někteří mladí si ale přesto jdou volby zkusit. Chtějí zjistit, jaké to je ve volební místnosti. Většinou po první takové účasti zjistí, že jen jejich hlas nerozhoduje, že jimi zvolená strana stejně propadla, což je vede k tomu, že je zbytečné se k dalším volbám dostavit.

 

Co se týká vztahu naší generace k turnovské místní politice, budou se názory mnohých nejspíš hodně lišit. Můj je takový, že naše místní politika je omladinou sledována ještě méně než ta celostátní. Několika mých známých jsem se na danou problematiku poptal, bylo více druhů odpovědí, ale za zmínku stojí jistě jen ty, které se opakovaly častěji. Byly tam například takové, že o politiku se zajímají v místním městském nebo okresním tisku, ale i takové, že se o politiku sice nezajímají, ale přesto dokážou vyjmenovat pár jmen lidí na radnici. A nesmím ve svém výčtu zapomenout na odpovědi typu: Kdo je nyní v Turnově starost(k)ou mě nezajímá, stejně tak jako celá místní politika! Tato odpověď se opakovala nejednou, realita už je prostě taková.

 

Mladí do dvaceti let holt současná politika moc nezajímá. Za touto věkovou hranicí však dochází k výraznému zlepšení. Podle mě je to třeba chápat tak, že nezájem některých mladých o politiku je dán starostmi pro jejich věk příznačnějšími. Časem ale všichni dozrajeme a budeme politické dění vnímat o chlup víc. Zastávám názor, že by nám jména některých lidí z radnice více utkvěla v paměti, když by pro nás měli také určité pochopení a snahu vyslyšet některá naše přání. Proto, milí radní, neberte naše prosby na lehkou váhu, jelikož by mladých s nezájmem o politiku mohlo přibýt nebezpečně mnoho a vám by se ignorace nás, čerstvě dospělých, mohla vymstít.

Petr Kučera (*19), student prvního ročníku Technické univerzity v Liberci, obor filologie (český jazyk a literatura)

Superpetrrrrrrrrrrr@seznam.cz

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.