TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL, DÍL VI.)

0

Dnes přinášíme poslední díl volného seriálu na téma Turnov mladýma očima, který pro TvA napsal Petr Kučera, student Technické univerzity v Liberci. Seriál vzbudil zaslouženou pozornost, ne snad, že by se starší generace dozvěděla úplně nové pohledy na život okolo nás, některé názory ale stojí za povšimnutí, úhel pohledu dvacetiletého člověka může být mnohdy osvěžující. Seriál končí, rubrika tu ale může být i nadále. V komentářích pod články se několikrát objevilo, že zájem prezentovat své názory by měli i další mladí lidé. Není nic snazšího, než napsat na info@turnovskovakci.cz  …

TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA, DÍL VI.

Turnov a možnosti nákupů pro mladé lidi

S měnícími se generacemi se mění i zvyky v nakupování. Dnešku vládnou nákupy v monstrózních moderních obchodních centrech, hodně lidí ale nakupuje i z poklidu domova přes internet.

 

Už jen z doslechu vím o době, kdy většina zboží byla nedostatková, stály se předlouhé fronty na leccos a často se na všechny stejně nedostalo. Této éře „nakupování“ už ovšem dávno odzvonilo. Kdyby někdo před pětadvaceti lety lidem řekl, že za pár let budou mít možnost nakupovat vše, na co si vzpomenou a vůbec nemusí vytáhnout paty z domova, asi by tomu moc nevěřili. Na internetu si ale opravdu můžete objednat takřka vše. Zboží vám některá z dodávkových služeb přiveze až před dům. Tomuto způsobu nakupování hlavně starší lidé nevěří, chápu to, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že vše funguje na velmi kvalitní úrovni, navíc zboží koupené přes internet bývá zpravidla levnější než to z kamenných obchodů.

 

Ale ani ne všichni mladí upřednostňují nákupy od počítače, někteří se raději na to, co si chtějí koupit, zajdou podívat přímo do „shopu“, aby si byli jisti, že nekupují zajíce v pytli. Kam v Turnově zajít? Co se týká běžných věcí, jakými jsou drogistické výrobky, potraviny a jiné, tak ty zde nakoupíme úplně hravě, poněvadž o supermarkety a drogérie u nás není v současné době nouze. S oblečením je to ovšem složitější. Převážná většina mladých lidí dává přednost nákupům značkového oblečení. Nejraději mají návštěvy obrovských obchodních center.

 

V Turnově je možnost nakoupit značkové věci velmi omezená. Pár takových obchodů tu je, ale stále více přibývá spíše krámků, které vlastní přistěhovalci z Asie. Tyto prodejny jsou pro nás mladé naprostým tabu pokud nechceme být „out“; tohle oblečení se prostě nenosí!

 

Z toho vyplývá, že za nákupy oblečení se vydáváme jinam. Nejčastějším útočištěm je Mladá Boleslav, kde lze nakupovat v obchodním centru Bondy či v Olympii, a potom je tu ještě naše krajská metropole Liberec. Ta nás na podzim potěšila nově otevřeným obchodním centrem Nisa, které skýtá nevídané možnosti nákupů.

 

Mnozí mladí našeho města by si přáli mít obchodní centrum přímo doma, aby ušetřili čas a peníze za jízdu do jiných měst. Řada z vás jistě namítne, že je zbytečné stavět další betonové monstrum přímo v Turnově. Podle mého názoru by však přilákalo nejen mnoho místních občanů, ale jistě i turistů, proto je taková stavba pro naše město velkou výzvou. Mnohokrát jsem už slyšel o výstavbě nákupní zóny na Koňském trhu, na tomto místě je ovšem už dlouhou dobu mrtvo. A to prý má být otevřeno už na podzim tohoto roku, což se mi zdá nepravděpodobné. Je březen a na Koňském trhu se stále nic neděje. Prozatím tedy mladým lidem nezbývá nic jiného, než se smířit s dojížděním jinam.

 

Petr Kučera

Superpetrrrrrrrrrrr@seznam.cz

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.