TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL)

0

Každá střední a starší generace v průřezu věků má většinou výhrady k životu mladých a naopak. „To za nás nebylo možné,“ zní okřídlené klišé, za kterým se většinou skrývá nechuť vzít na vědomí, že dvacetiletý člověk sice ještě nemá tolik životních zkušeností, ale některé věci již vidí po svém a často neváhá je i velmi radikálně sdělovat svému okolí. A byla dnešní generace padesátníků či šedesátníků jiná? Nebyla, jen se změnily kulisy. Skromnější poměry vystřídala doba dostatku a svobodných možností. Pravdou je, že dnešní mladí lidé mají oproti svým rodičům a prarodičům obrovskou výhodu v tom, že příkazů a zákazů je nepoměrně méně a možností jít za svým cílem nepoměrně více.

Jak vidí dvacetiletý člověk život kolem sebe?  Co je „in“ a co je „out“? A co zábava a sport, je v Turnově dostatečně široká nabídka možností? Co se nosí a co nesmím vzít na sebe?, jak mladí vnímají komunální politiku, vnímají-li ji vůbec… Témat bychom jistě našli mnohem víc.

 

Pokusili jsme se na některé tyto otázky hledat odpovědi. Seriál „Turnovsko mladýma očima“ vznikl především díky Petru Kučerovi, studentu prvního ročníku Technické univerzity v Liberci, který s rodiči a sourozenci žije v Turnově, na Trávnicích. Jeho pohled na život svůj a svých vrstevníků, na problémy města, kde žije a možnosti, které nabízí, je otevřený a přímý. Spustí-li tento seriál mezigenerační diskusi, jen dobře, nestane-li se tak, nevadí, pohled dvacetiletého člověka na život v Turnově je přínosný i tak. (Pozn. red.: Shoda jmen se stálým spolupracovníkem TvA téhož jména je čistě náhodná a neexistuje mezi nimi žádný příbuzenský poměr.)

 

TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA, DÍL I.

 

n200902041147_zap_61_09_serialIn a out aneb pravidla mladých

I do naší malé republiky a do našeho malého města dorazily styly, které dříve patřily výlučně na Západ. Dnes je vše jinak, všichni mladí se snaží jít s dobou, aby je společnost jejich vrstevníků nevyvrhla. Jak se oblékáme, mluvíme, co chceme a musíme mít, abychom zapadli?

 

Dříve existovala doba, kdy na sebe nikdo nesměl moc upozorňovat, nikdo nesměl příliš vybočovat z řady, nyní je zase naopak snaha šokovat, být něčím výjimečný a v mnohých případech i provokovat. Změnil se styl oblékání, to jak mluvíme, jak trávíme volný čas a jak dokážeme být drzí.

 

S oblékáním je to složitější, jelikož existuje více stylů, z nichž si lze vybrat. Od rovných kšiltíčků, které se ani o milimetr nesmí hnout z místa, přes oblečení, co u holek zahalí jen nezbytně nutná místa, až po roztrhané džíny.

 

To, jak mladí mluví, se však moc neliší, slovo „vole“ nemá v našem jazyku obdoby a je bezkonkurenčně nejpoužívanější. Pak je třeba používat slova přejatá z jiných jazyků, samozřejmě jsou jimi v první řadě ta sprostá, ale občas i slušná, každopádně Dobrovský s Jungmannem se musí obracet v hrobě. Kdo nechce být „out“, musí ze svého slovníku vypouštět slova typu prosím, dobrý den, děkuji.

 

Terčem výsměchů můžeme být, pokud vlastníme něco, co už je zastaralé, může to být tričko, co už vyšlo z módy, ale také mobil nebo další věci.

 

Velkým trhákem mezi mladými je kouření. Dnes se nesmějí ti, kteří nekouří, kuřákům, nýbrž naopak kuřáci se smějí menšině, která nekouří. Na střední škole se spolu nejvíce kamarádili ti, kdo chodili každou přestávku na „cigárko“. Nevím, jak se bude za pár let svět zbavovat tohoto hnusného návyku!

 

Mezi těmi méně chytřejšími se stáváte „out“ pokud se učíte a jste chytří. Místo aby si naše generace chytrých lidí kolem sebe vážila, tak jimi opovrhuje a vylučuje je ze své party. Proto jestli nechcete být jedním takovým, nečtěte ani knihy, mladí se vám za toto vysmějí. Pokud někde prozradím, že hodně čtu, bývám označen za „magora“. Mluviti stříbro, mlčeti zlato!

 

U mladých holek si můžete získat obdiv, když je vezmete svoji pěkně „vytuněnou károu“ na projížďku, takže žádná romantika, na tu už dnes moc nezabírají.

 

Jestliže se budete držet alespoň těchto pár bodů, jistě zabodujete a budete mezi naši mladou generací vážně „in“!

 

n200902041147_zap_62_09_kuceraPetr Kučera (*19), student prvního ročníku Technické univerzity v Liberci, obor filologie (český jazyk a literatura)

Superpetrrrrrrrrrrr@seznam.cz

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.