TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA (SERIÁL, DÍL IV.)

0

Seriál krátkých zamyšlení, která pro TvA píše Petr Kučera, student Technické univerzity v Liberci, vzbudil zasloužený rozruch. Někdo texty považuje za nedokonalé, druhý mladého autora chválí za odvahu formulovat i dost nepopulární věci, málokdo k textům po přečtení nezaujme nějaký postoj. Mezigenerační diskuse je potřebná, otázek nejen v Turnově je spousta, bylo by dobré, kdyby hlas mladých lidí byl více slyšet. Co třeba sport v Turnově?

TURNOVSKO MLADÝMA OČIMA, DÍL IV.

Mladí lidé a sport

Možnosti ke sportování jsou všeobecně vzato stále lepší a stále přibývá nových sportů. S rostoucím počtem pohybových aktivit ale ubývá i lidí, kteří sportují. Jsme stále línější? Nebo si nedokážeme vhodně sport vybrat?

Když jsem byl o deset let mladší, chodili jsme s kamarády pravidelně hrát fotbal. Pokud s nimi chci jít hrát dnes, mnoho z nich nemá zájem, naše generace je totiž líná a vymlouvačná. Přesto je mezi námi pár těch, kteří mají pohyb rádi.

 

Sportování holek se liší od sportování kluků. Slečny dnes dávají přednost spíše aerobiku a dalším podobným aktivitám, jež jim slibují, že zhubnou (a na hezky štíhlá tělíčka se lépe kouká, že?). U dívek naší generace dominuje také moderní tanec, a ruku na srdce, pánové, kdo z nás by nechtěl mít takovou slečnu doma? Kromě aerobiku a moderního tance dívky chodí také na spinning. Dříve pro mnohé velká neznámá, dnes velká móda. Spinning si určitě může vyzkoušet úplně každý, v Turnově třeba ve sportovním centru ve Skálově ulici, kam si můžete jít vyzkoušet například i squash.

 

Kluci dříve často hrávali fotbal, ten se hraje i dnes, ale už v mnohem menší míře. Atletika a podobné sporty už se také moc neuznávají. Pokud vás zpozoruje partička dvacetiletých při běhu, dost je to rozesměje. Tohle sportování je v dnešní době nemoderní, jelikož je moc velkou dřinou a kuřákům by se to asi špatně rozdýchávalo. I tak ale existuje pár jedinců, kteří Turnov ve světě sportu hodně proslavili.

 

V posledních několika letech se u mladých pyšní velké oblibě snowboard, místní sjezdovka ve Struhách však neumožňuje velké vyřádění na „prkně“, proto mladí snowboardisté vyjíždějí za svým zimním sportem daleko za hranice města.

Prostě – dříve tradiční sporty postupem času střídají novější a zajímavější. Velkou vlnu zájmu zaznamenávají sporty outdoorové, ze kterých si vybíráme především ty adrenalinové (k takovým je okolí našeho města velmi příhodné). Obklopuje nás totiž nádherná krajina s různorodými přírodními scenériemi, do nichž je zasazeno mnoho skalních útvarů. Tyto pískovcové skvosty přitahují nejen obrovské množství turistů, ale i horolezce. V dnešní době přející podnikání existují nejrůznější sportovní agentury, které hravě splní přání případným amatérům, majícím zájem o neopakovatelný zážitek z lezení na skalní stěně.

O sportovní agentury jsem se trochu zajímal, abych věděl jaké zážitky jsou mimo zmíněné horelezectví v nabídce. Nejvíce mě zaujala pro svůj pestrý výčet takzvaná outdoorová škola (outdoor school). Ta nabízí rafting, kanoistiku, lukostřelbu, závody v orientačním běhu, různé dobrodružné hry a mnoho dalších aktivit.

 

Podle mého názoru nám, mladým, vybudovaly předchozí generace v Turnově poměrně slušné možnosti ke sportování, za což jim patří velký dík. Samozřejmě chybí pořádný bazén, ale to by bylo téma na samostatný článek. I přesto si ale myslím, že kterýkoli sport je v současnosti spíše pro pár nadšenců, které baví, ale je dobře, že alespoň někoho. Je to hodně smutné, ovšem musím konstatovat, že dnes se nejvíc sportuje na bowlingu, u stolního fotbálku a samozřejmě také s půllitrem v ruce. V Turnově za poslední léta přibyla spousta nových hřišť, která nyní většinou zejí prázdnotou. Tady jsem ke své generaci trochu skeptický, třeba mě ale překvapí další generace, která je nyní na základních školách, a dojde opět k obnovení sportovního nadšení ve větší míře.

Související články (celkem 15)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.