LÉTO BUDIŽ POCHVÁLENO ANEB NABÍDKA PŘELOMU SRPNA A ZÁŘÍ

0

(aktualizováno) Na průběh letošního léta asi nikdo z pořadatelů nebude žehrat. Možná až moc teplo, ale o sobotách, kdy se většina akcí koná, panovalo prakticky vždy příjemné počasí, které dovolilo pořádat všechny připravené akce pod širým nebem. Není tomu každý rok tak. Co nabízí poslední prázdninový týden? V rámci Turnovského kulturního léta nejméně jednu hudební akci každý den, a k tomu opět nabitý první zářijový víkend…

V letním kině v Turnově, ve Skálově ulici, hrají na přelomu srpna a září (začátky jsou po setmění, zhruba ve 20.30 hodin):
► V úterý 28. a ve středu 29. srpna animovanou komedii USA „DIVOKÉ VLNY“.
► Ve čtvrtek 30. srpna v premiéře česko-britský film „EDITH PIAF“.
► V pátek 31. srpna a sobotu 1. září akční sci-fi USA „ FANTASTICKÁ ČTYŘKA A SILVER SURFER“.

► V pondělí 27. srpna se od 18 hodin koná v areálu letního kina v rámci Turnovského kulturního léta VELKÝ ROCKOVÝ KONCERT. Hrají místní kapely: Zabeat, Magda Brožková + Band, Hitmakers a Outcry. Za deště se koncert koná v budově kina Bio Ráj.

► V úterý 28. srpna na malé scéně v turnovském letním kině vystoupí od 18.30 hodin zdejší skupina LET´S BLUES.

► Ve středu 29. srpna hraje od 17 hodin v altánu v turnovských Rývových sadech skupina TORNÁDO.

► Ve čtvrtek 30. srpna hraje na náměstí Českého ráje od 16 hodin dechovka TURNOVANKA a od 18.30 hodin jí vystřídá rocková skupina ZDVOŘILÝ WOODY.

► Ve čtvrtek se koná veřejné zasedání Zastupitelstva města Turnova. Začátek je v 17 hodin, zasedání se uskuteční v sále SUPŠ ve Skálově ulici. Program najdete ZDE.

► V pátek 31. srpna hraje keltskou hudbu v Country saloonu hospody U supa v turnovské Kinského ulici skupina SHANNON. Začátek v 19 hodin.

► Od pátku 31. srpna do soboty 1. září se koná v Ostružně u Jičína (letovisko Sklář) COUNTRY AND WESTERN FESTIVAL – 4. BLUEGRASS V ČESKÉM RÁJI. Jedná se o největší český festival tradiční bluegrassové, country a western muziky. V pátek večer a v sobotu hrají desítky kapel. Například: BG CWRKOT, RELIÉF, LUŽICKÁ TRÁVA, HONZA BICAN, J. KRÁLÍK, DESSERT,  FUNNY GRASS, THE LOG ad. Informace na www.modrastruna.cz

► Od pátku 31. srpna do neděle 2. září pořádají o.s. Náruč Turnov a Mateřská škola Paceřice víkendový seminář DOMÁCNOST – životní síla celé rodiny. Jedná se již o 3. ročník tohoto semináře, který bude probíhat v areálu paceřické MŠ. V programu je spousta zajímavých přednášek, mj. na téma: Domácí společenství a paměť generací, domácnost a výchova, domácí biodynamická zahrádka, ženský princip v bibli, domácí porod a umírání ad. Nocleh je možný ve stanu na zahradě školy nebo uvnitř budovy, cena za víkendový seminář včetně jídla je 400 Kč, více na tel. 775 964 314, e-mail: studankahh@seznam.cz

n200708261343_vakci_72_07_babileto► V sobotu 1. září se v atriu turnovského muzea uskuteční už 10. ročník hudební přehlídky BABÍ LÉTO. Začátek ve 14 hodin, vystoupí: Modrotisk, Pranic, Mirek Ošanec a Stráníci, Luboš Pospíšil a skupina LPG, Funny Felows z Bratislavy a Bluesberry z Prahy.


n200708261344_vakci_73_07_dilny
V sobotu 1. a neděli 2. září se ve Šťastné zemi
v Radvánovicích u Turnova koná závěrečná akce Slavností slámy – Slamák 2007: ROZLOUČENÍ S LÉTEM A PRÁZDNINAMI. Půjde o víkend soutěží pro děti a dospělé.
Sobota:
10.00 – 15.30 výtvarné dílny – výroba záložky do knihy, zdobení úkolníčku, zdobení peněženky (na krk nebo do kapsy),  výroba přívěšku na klíče, ozdoba na konec tužky, 10.00 – 16.30 – soutěžní školní disciplíny – matematika – geometrické tvary, čeština – jazykolam, fyzika – elektrické bludiště, dějepis – zařazení historických postav na časovou osu, hudební výchova, zpěv písničky, přírodopis – umístění živočichů do krajiny (kde se vyskytují), školník – běh mezi lavicemi, tělocvik – nošení balonů různých tvarů ve sportovních trenýrkách (speciálně ušitých), výtvarná výchova – vyrábění hudebního nástroje. V doprovodném programu bude několik divadelních představení pro děti.
Neděle:
13.00 – 18.00 hodin – úvodem loutková kapela Shadow, pirátský karneval, dětská pirátská diskotéka Libora Štumpfa, živé kreslení a hádání veselých obrázků na téma Kdo je to, Co je to a karnevalové postavičky, soutěže s cenami pro každého, omalovánka na rozloučenou pro všechny zúčastněné, soutěže pro děti s firmou EKOKOM.

► V sobotu a neděli 1. a 2. září pořádá turnovský Klub lyžařů mezinárodní závody na kolečkových bruslích (IN LINE) – Memoriál Milana Kopala. Závody se pojedou v Palachově ulici (od gymnázia dolů), která bude po oba dny uzavřena (sobota od 11 do 20 hodin, neděle od 7 do 17 hodin). Trať měří 315 metrů, sklon je 7 – 9 %, start nad gymnáziem je na křížení ulic Palachova a A. Dvořáka, cíl dole na kruhovém objezdu. Diváci budou moci závodníky sledovat z obou chodníků.
Sobotní program:
10.00 – 12.15 hod. – prezentace v prostoru startu
12.15 – 12.45 – prohlídka tratě
13.00 – start I. jízdy od nejmladších kategorií
16.00 – start II. jízdy od nejmladších kategorií
18.00 – vyhlášení výsledků
Nedělní program:
08.15 – 09.15 – prezentace v prostoru startu
09.15 – 09.45 – prohlídka tratě
10.00 – start I. jízdy od nejmladších kategorií
12.00 – 12.15 – přestavba tratě
12.15 – 12.30 – prohlídka tratě druhého kola
13.00 – start II. jízdy ženy, muži
15.00 – vyhlášení výsledků

n200708261344_vakci_73_07_silnice► V sobotu 1. září se od 18 hodin koná v rekreačním „>areálu Čertoryje (Krčkovice) PETIČNÍ KONCERT PROTI ŠPATNÉMU STAVU SILNICE V KRČKOVICÍCH. „Protestujeme proti tomu v jaké stavu správce silnice – Liberecký kraj – silnici v centrální části Českého ráje nechává… Silnice už není použitelná pro auta, cyklisty a už ani pro pěší…“ Akci svým vystoupení podporují tyto kapely: Funk Corporation, Zabeat, Corcovado, U.n.G. a Memento mori. Akce začíná v 18 hodin, vstup zdarma, na místě možnost podpisu petičních archů.

► O víkendu 1. a 2. září je pouť na Sychrově. Množství atrakcí bude v prostoru před zámkem a v obci.

► V neděli 2. září hrají na zámku Hrubý Rohozec pohádky pro děti loutkáři z turnovského souboru Na Židli, konkrétně to bude pásmo pohádek O Koblížkovi, Pejsek a kočička, Ježek a zajíc ad. Začátky v 11, 13 a 15 hodin.

V neděli hostí divizní fotbalové mužstvo FK Turnov-Pěnčín od 17 hodin na hřišti v turnovské Koškově ulici mužstvo Předměřic nad Labem.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. V galeri muzea je výstava Geopark – šance pro region (od 23. srpna do 11. listopadu).
► V Galerii Safír v muzeu bude v sobotu 1. září ve 14 hodin zahájena výstava fotografií Stanislava Loudáta a Vlastislava Kopřivy, členů fotoklubu v Mladé Boleslavi.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
► V galerii Granát na turnovském náměstí vystavuje pastely Margita Krajníková-Abrmanová.
► Na hradě Valdštejn je sezonní výstava dětských prací na téma „Pohádky o mašinkách“.
► Po celé prázdniny je ve Vesci pod Kozákovem – „Galerie pod Kozákovem“ – výstava drahých kamenů a minerálů.
Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin, kontakt: 481 320 180, 604 387 599.

Avíza:
► Tatobity. V pátek 7. září od 15 hodin se tu koná již v pořadí třetí dětské odpoledne, pořádané Občanským sdružením Dědina.
► Svijany. V sobotu 8. září zde pořádají akci s názvem „STAROČESKÉ SVIJANY“. Koná se od 14 hodin na hřišti za budovou obecního úřadu a v jeho okolí.

Za humny Turnovska:
► Jilemnice. V sobotu 1. září v 9 hodin tu začínají celokrajské dožínky (výstavy, trhy…), ve 13 hodin městem projde dožínkový průvod, cíl je na náměstí.
► Státní okresní archiv Semily, Archivní 570, tel. 481 653 410. Zde byla prodloužena až do 14. září výstava obrazů a grafiky turnovského malíře Jana Solovjeva.
► Letiště Hoškovice u Mnichova Hradiště. O víkendu 1. a 2. září se tu koná Drag Day – Mistrovství ČR dragsterů. Kontakt: Knebel Drag Promotion, tel.: 604 640 163, www.lkmh.cz

NABÍDKY TRVALÉ:

► Dále pokračuje nabídka prohlídek turnovských kostelů. Do většiny z nich se mimo bohoslužby nedostanete. Letní prohlídky jsou již tradiční nabídkou turnovského „Íčka“. Do nádherného interiéru kostela Narození Panny Marie, kostela sv. Františka a sv. Mikuláše se můžete podívat každé pondělí až do 27. srpna od 14 do 17 hodin. Začíná se právě v infocentru na náměstí. Mimořádně se také letos budete moci podívat dovnitř kostelíka sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, kde na vás bude průvodce čekat každou neděli do 14. září v době od 9 do 12 hodin.

► Také každou prázdninovou středu se koná exkurze po stopách kamenářské tradice na Turnovsku. Stačí, když zájemci přijdou ve středu v 10 hodin do infocentra na turnovském náměstí. Postupně se podívají do návštěvnického centra Galerie Granát, do šperkařské a brusičské dílny Petra Šťastného a závěr putování městem patří světově unikátní kamenářské a šperkařské expozici v Muzeu Českého ráje.

► Vždy v sobotu a neděli můžete sjíždět na raftech Jizeru. Jede se z Malé Skály do Dolánek u Turnova. U Boučkova statku v centru Malé Skály jsou rafty u mostu připraveny o víkendech v 10 a ve 14 hodin. Více na www.outdoor-school.cz), jízdu si můžete domluvit i samostatně, a kromě toho tu pro zájemce mají připraveny výuku horolezectví, jízdu na kolech ad. Na Malé Skále funguje u Jizery také v horní části obce naproti Pantheonu ještě Žlutá plovárna (www.zlutaplovarna.wz.cz), i zde půjčují rafty a lodě a pro zájemce jsou zde připraveny i další aktivity. Cesta lodí z Malé Skály do Dolánek nad Turnovem vede malebným údolím, je dlouhá devět kilometrů, plavba trvá asi dvě až tři hodiny a cestu si můžete zpříjemnit zastavením na naplaveninách a koupáním v řece.
Novinkou právě u maloskalské Žluté plovárny je adrenalinové centrum, které bylo otevřeno na konci července a které je společně se vzduchovými velkorozměrovými trampolínami ve Šťastné zemi možná největší letní atrakcí letošní prázdninové nabídky.

► O prázdninách mohou zájemci v Turnově také využít ke sportování hřiště u základních škol a sportovní haly.

Hřiště u Gymnázia v ulici Jana Palacha a hřiště Duhová energie u sportovní haly TSC u nádraží (Alešova ulice) fungují nepřetržitě a pro všechny je vstup zdarma. Školní hřiště u ZŠ v ulici 28. října je otevřeno od pondělí do soboty od 8 do 20 hodin, kontakt 739 175 105 (děti a mládež zdarma, dospělí za úplatu). Hřiště u školy v Žižkově ulici je otevřeno od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin, kontakt 739 988 748 (děti zdarma, dospělí platí podle ceníku).

► Sedm dnů v týdnu od 9 do 20 hodin je otevřen pro děti a dospělé areál Šťastné země v Radvánovicích u Turnova. Každý den je tu připraven doprovodný program, konají se tvůrčí a pohybové dílny, pravidelně se tu můžete například vidět s malířem a bavičem Janem Honzou Lušovským, který to s dětmi umí. Jak to dělá? Přijeďte a uvidíte…

► Každou neděli přesně v poledne můžete zažít povznášející pocit, když se přijdete podívat do zvonice s rebelantskými (obrácenými) zvony v Rovensku pod Troskami. Zájem je v poslední době velký, na plošině ve zvonici může být najednou zhruba 50 lidí. Už se tu ale sešlo tolik zájemců, že se muselo zvonit třikrát a běžně se zvoní dvakrát. Přesto rovenská zvonice a samotné městečko dosud na objevení turisty ve větší míře čekají…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.