STAVBA DOPRAVNÍHO TERMINÁLU ZAČNE NA PODZIM

0

Letos na podzim má být zahájena stavba první etapy dopravního terminálu u turnovského nádraží. Na volné ploše bývalého autobazaru vznikne nové autobusové nádraží. Radnice vloni uspěla s žádostí o dotaci z fondů Evropské unie, město na tuto etapu dostane z požadovaných 100 milionů Kč celkem 93 milionů a zbytek doplatí z rozpočtu. Nyní padlo rozhodnutí i o druhé etapě, kterou je rekonstrukce výpravní budovy Českých drah. Dlouhé a náročné jednání bylo korunováno úspěchem: České dráhy se na akci budou finančně podílet!

Ze stovek nádražních budov v republice tak bude Turnov jedním z mála míst, kde budou České dráhy v nejbližší době investovat větší částku peněz. „Chceme zkvalitnit služby a přitáhnout na železnici další cestující, Turnov je důležitou dopravní křižovatkou,“ zdůvodnil rozhodnutí Karel Tabery, ředitel Odboru nemovitostních projektů Českých drah. Náklady na rekonstrukci výpravní budovy jsou zatím pouze odhadnuty na zhruba 40 mil. Kč, město by mělo investovat zhruba 65 procent, zbytek představují náklady Českých drah. Opět bude žádáno o dotaci z fondů Evropské unie, v případě úspěchu by Turnov mohl mít dokončený terminál integrované dopravy do konce roku 2011.

 

Výpravní budova získá nové prostory pro cestující, budou zde nové čekárny, informační centrum, herní koutek pro děti, nová restaurace, sociální zařízení i kompletní zázemí autobusových dopravců. Město bude za využívání části plochy výpravní budovy platit snížený nájem zhruba o částku, kterou do stavby bude investovat. Přesná čísla by měla být známá v březnu, kdy bude dokončena projektová dokumentace.

 

Práce na přípravě dopravního terminálu byly zahájeny v roce 2005. Vlaky denně v Turnově přepraví asi 1600 cestujících, autobusy skoro dvakrát tolik. Dopravní terminál je moderní formou integrované dopravy, dojde-li i současně k „vyladění“ městské autobusové dopravy, mohlo by to znamenat i zlepšení dopravní situace v centru města.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.