STAVBA DOPRAVNÍHO TERMINÁLU ZMĚNÍ LETITÉ NÁVYKY LIDÍ V OBLASTI KOLEM NÁDRAŽÍ

0

Od neděle 6. března bude až do konce října v oblasti kolem turnovského nádraží platit výjimečný režim veřejné a individuální dopravy. Změny si vyžádala právě začínající stavba dopravního terminálu. Změny citelně postihnou především cestující, kteří využívají městskou, příměstskou a dálkovou autobusovou dopravu. Prostor přímo před nádražní budovou bude totiž pro vjezd všech vozidel uzavřen (výjimkou budou klienti pošty), zastávky se částečně přesunou do zálivů v Nádražní ulici a nově také do ulic Prouskovy a Alešovy.

n201103031053_zap_67_2011_terminalPrávě tyto dvě dosud poklidné ulice projdou zatěžkávací zkouškou. Nově je z Nádražní ulice do ulice Prouskovy umožněn vjezd všem vozidlům (z obou směrů – od nádraží i od Ohrazenic, resp. Přepeř), ulice bude jednosměrná ve směru Prouskova – Alešova, na konci Alešovy ulice před křižovatkou s Nádražní ulicí jsou nově zřízeny autobusové zastávky pro linky ve směru na Prahu, Jablonec n. N., Semily, Lomnici, Vyskeř, Troskovice, v sezoně odsud budou vyjíždět cyklobusy. Další autobusová stání jsou u parkoviště u Billy a u odbočky ČD u zeleniny Batlička (tedy na stejných místech jako dosud), nové stání bylo zřízeno u železářství Praktik. Situaci přehledně vidíte na situační mapce, která byla k tomuto účelu vydána. Na tomto místě je třeba také upozornit, že do prostoru před nádražím bude samozřejmě umožněn průchod chodcům, vlaková doprava jezdí bez jakýchkoli změn.

Úprava provozu si vyžádá velké pochopení především u podnikatelů a majitelů obchodů v Nádražní ulici (v krátké době je to podruhé, kdy zde dochází k významné změně dopravy), hlavně řidiči osobních vozidel se musí připravit na ještě větší pohyb lidí a aut, poklidné ulice Prouskova a Alešova se změní v malé dopravní tepny. Autobusům a cestujícím zde budou život komplikovat především rodiče, kteří ve velké míře vozí své děti do zdejší školy a školky. Je možná škoda, že dosud nikdo kompetentní nejednal o možnosti provizorního nájezdu na silniční průtah směrem do centra města u autosalonu Ford v Ohrazenicích, protože takto všechna doprava bude směrována právě a jen do Nádražní ulice.

 

Stavba dopravního terminálu bude dokončena letos na podzim, poté se sem soustředí veškerá autobusová doprava z Nádražní ulice, odkud zastávky zmizí. V souvislosti s tím dojde také ke změnám městské hromadné dopravy. Návrh změn má společnost BusLine Semily (dříve ČSAD) zpracovat do konce července, nový režim dopravy bude platit od prosince t. r.

 

Stavba dopravního terminálu je připravována několik posledních let. Přípravy provázely poměrně velké problémy. Město Turnov na stavbu první etapy dopravního terminálu obdrželo dotaci z fondů EU ve výši 89,5 mil. Kč, podíl města je 7,2 mil. Kč. Stavba byla zahájena vloni na jaře a po pár týdnech byla přerušena. Důvodem bylo rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ten konstatoval pochybení v procesu výběrového řízení na firmu pro výstavbu dopravního terminálu. Vedení radnice tuto situaci od počátku považovalo za velmi diskutabilní, protože postup výběrového řízení byl zajišťován zkušenou odbornou firmou. Úřad se navíc vyjádřil až po půl roce. Proto byl k rukám předsedy Úřadu podán městem rozklad. Ten byl ale také zamítnut. Jedinou možností bylo vypsat nové výběrové řízení. Bylo třeba postupovat poměrně rychle, protože dotace musí být vyčerpána do konce tohoto roku. Vítězem nového výběrového řízení s cenou jen mírně přesahující 50 mil. Kč se stala firma Strabag a. s., a protože se již nikdo neodvolal, může dlouho očekávaná stavba konečně začít.

 

Celý prostor nádraží se během několika dalších měsíců promění v moderní terminál, jaký si významný dopravní uzel, jakým Turnov je, zaslouží. Na první etapu výstavby samotného terminálu bude totiž plynule navazovat etapa druhá, která obnáší rekonstrukci výpravní budovy a především prostor pro cestující. Po složitých jednáních nakonec v těchto dnech padlo rozhodnutí ze strany Českých drah, že tuto etapu budou financovat zcela ze svých zdrojů. S pracemi se začne už příští zimu.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.