MÍSTO ARCHEOLOGICKÉHO NÁLEZU DESETILETÍ BYLY OBJEVENY DALŠÍ POZŮSTATKY NA PŮSOBENÍ RUDÉ ARMÁDY

0

Na konci minulého týdne musela být zastavena stavba hřiště s umělou trávou, které vzniká v Sedmihorkách. Pracovníci stavební firmy našli na staveništi kosterní pozůstatky neznámého původu. Pamětníci hned začali vzpomínat na legendární mordy v našem regionu, objevilo se několik dohadů o době, ze které by „kostlivec“ mohl pocházet. Těmto dohadům však byl konec rychleji, než se zprvu zdálo. „Nejde o pozůstatky lidské, ale o hovězí kosti,“ uvedl fámy na pravou míru Jan Prostředník, archeolog turnovského muzea.

Podle něho jde s největší pravděpodobností o pozůstatek působení Rudé armády v roce 1945, protože ta měla právě v místech dnešního fotbalového hřiště a bowling klubu několikaměsíční tábor po skončení II. světové války. Archeologové nicméně na místě budou nějakou dobu pracovat, protože zde byl objeven zatím neznámý objekt středověkého původu.

n200911161246_zap_506_09_sedmihorkyDoklady o tom, že na místě současného sportovního areálu byl tábor vítězné Rudé armády, přináší i obecní kronika. „Ano, v Sedmihorkách vojáci tábořili několik měsíců, zrekvírovali tehdy většinu dobytka v okolí,“ uvádí starostka Karlovic Vlasta Špačková. Podle ní by ale archeologové neměli výrazně zpozdit výstavbu sportoviště, na kterou místní fotbalový klub získal dotaci z Evropské unie. Sportovní areál je v majetku obce, která se dlouhodobě snaží o rozvoj služeb v této části Českého ráje, která je hlavním nástupištěm do Hruboskalského skalního města.

 

Výstavba hřiště s umělou trávou je letos druhá větší akce v prostoru sportovního areálu. Na jaře bylo předáno do užívání nové travnaté fotbalové hřiště, které mj. využívají ke svému soustředění mládežnická mužstva Slovanu Liberec a dalších klubů. „Hřiště s umělou trávou nám umožní kvalitní zimní přípravu, protože je lehce udržovatelné i při sněhové nadílce. Bude mít rozměr dvacet krát čtyřicet metrů, technologicky bude nejmodernější v regionu,“ přiblížil předseda Fotbalového klubu Sedmihorky Petr Bajer. Jak dodal, hřiště bude k dispozici již na konci tohoto roku, do léta příštího roku bude ještě oploceno a bude zde instalováno nové osvětlení. Náklady se vyšplhají na 2,5 mil. Kč. Hřiště je víceúčelové, kromě fotbalu se na něm dá hrát například basketbal, házená ad.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.