DOPRAVNÍ TERMINÁL? VŠE NASVĚDČUJE TOMU, ŽE DO KONCE ROKU STÁT BUDE!

0

O přerušení prací na stavbě dopravního terminálu u turnovského nádraží je veřejnost dostatečně informována. Stavba byla zahájena vloni na jaře a po pár týdnech byla přerušena. Důvodem bylo rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ten konstatoval pochybení v procesu výběrového řízení na firmu pro výstavbu dopravního terminálu, městu za to uložil pokutu ve výši 350 tis. Kč. Vedení radnice tuto situaci od počátku považovalo za velmi diskutabilní, protože postup výběrového řízení byl zajišťován zkušenou odbornou firmou. Úřad se navíc vyjádřil až po půl roce. Proto byl k rukám předsedy Úřadu podán městem rozklad. Ten byl ale také zamítnut.

S původním dodavatelem stavby, firmou Euromont Group, a. s., Velebudice, bylo dojednáno ukončení smlouvy a město ještě vloni na podzim vypsalo nové výběrové řízení, což bylo jediné možné řešení, jak projekt realizovat.

Město Turnov na stavbu první etapy dopravního terminálu obdrželo dotaci z fondů EU ve výši 89,5 mil. Kč, podíl města je 7,2 mil Kč. Problém je v tom, že stavba musí být dokončena na konci tohoto roku včetně vyúčtování, jinak je ohroženo čerpání dotace, která byla městu přiznána. Pro všechny zúčastněné půjde o šibeniční termín. Na nové výběrové řízení nicméně reagovalo 17 firem. Podle starostky města Hany Maierové jsou jejich nabídky v rozpětí od 41 do 64 mil. Kč bez DPH (původní firma zvítězila s cenou 63 mil. Kč bez DPH). „Některé zájemce jsme ještě vyzvali k doplnění podkladů, abychom se vyhnuli komplikacím, které nás postihly před tím. Vítěze výběrového řízení bychom měli znát po rozhodnutí rady města 10. ledna, pak ještě musí proběhnout zákonná patnáctidenní lhůta pro případné odvolání,“ uvedla starostka. Podle ní by práce na stavbě terminálu mohly začít na přelomu ledna a února s termínem dokončení na konci října.

 

Na staveništi již bylo proinvestováno 5 mil. Kč. V této věci probíhá ze strany města dovolání ke správnímu soudu. Pokud ten potvrdí rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž, bude částka vymáhána na firmě, která organizovala výběrové řízení. V případě, že správní soud rozhodnutí Úřadu zruší, bude částka vymáhána na státu.

 

Na první etapu, což je výstavba vlastního dopravního terminálu v podobě autobusového nádraží, má navazovat etapa druhá, která řeší rekonstrukci výpravní budovy jako společné zázemí pro cestující obou přepravců. Budova je v majetku Českých drah a tady podle starostky Maierové jednání váznou, takže se v tuto chvíli nedá říct, kdy by tato etapa mohla být realizována.

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.