ROZPORY VE VEDENÍ MĚSTA SE ODRÁŽEJÍ V NÁZORU NA VÝSTAVBU DOPRAVNÍHO TERMINÁLU

0

Hned dva návrhy na usnesení v otázce pokračování prací na výstavbě dopravního terminálu u turnovského nádraží dostali k posouzení turnovští zastupitelé. Neschválili ani jeden. V průběhu podzimu se dopravní terminál ale jistě na pořad jednání tohoto rozhodujícího orgánu města vrátí. „Léta připravujeme stavbu společného odbavovacího terminálu vlakové a autobusové dopravy u nádraží, přijde mi to v této fázi příliš jednoduché, záměr opustit v půli cesty,“ říká starostka města Hana Maierová.

„Myšlenka je to dobrá, ale náklady na provoz budovy společného odbavovacího systému jsou ze strany Českých drah vypočítány tak vysoko, že provoz všech mateřských škol ve městě nás ročně tolik nestojí. Radnice bude nositelem dotace, riziko je velké, nemáme na to,“ uvádí místostarosta Jaromír Pekař, který navrhuje další práce na přípravě zázemí terminálu, tj. rekonstrukci výpravní budovy, ukončit.

 

Jakým způsobem tuto patovou situaci zastupitelé vyřeší, není v tuto chvíli známo, jisté ale je, že na jaře příštího roku budou předloženy výzvy programů Evropské unie právě na výstavbu dopravní infrastruktury. A bez projektu a stavebního povolení o peníze žádat nelze.

 

„Radnice v posledních letech vyhodila hodně peněz za projekty, které skončily v šuplíku a nikdy z nich žádný přínos nebude. Dopravní terminál je ale důležitý, měli bychom se tím ještě dál zabývat a hledat nějaké úsporné řešení,“ vyjádřil se opoziční zastupitel Otto Jarolímek.

 

Oprava nádražní budovy má přijít na zhruba 50 milionů korun, asi čtyři miliony by k dotaci Evropské unie musela přidat radnice z rozpočtu a k tomu ještě přibližně stejnou sumu na roční provozní náklady vypočtené Českými drahami. („Kalkulace Českých drah jsou přemrštěné. Proti budově naší školy jsou o řád vyšší, desetinásobek je prostě moc,“ přiblížil zastupitel Otakar Špetlík, jinak ředitel turnovské Obchodní akademie a Hotelové školy.)

 

Co je dnes jisté? Jisté je, že radnice v červnu letošního roku podala žádost o dotaci na první etapu výstavby dopravního terminálu v hodnotě projektu 100 milionů korun. V případě získání dotace bude podíl města činit 10 až 20 milionů.  A protože turnovský terminál patří k dopravním prioritám Libereckého kraje, dá se očekávat, že dotace bude získána. První etapa řeší přesun autobusového nádraží ze středu města k nádraží vlakovému.

 

Spor je to tom, jestli má nové autobusové nádraží mít také odpovídající společné zázemí s železnicí. Dopravní terminál, řešící komplexní odbavení cestujících, je logickým pokračováním záměru. Vlaky denně v Turnově přepraví asi 1600 cestujících, autobusy skoro dvakrát tolik. Odpovídající zázemí společně s velkým parkovištěm nebo parkovacím domem, by si tento prostor jistě zasloužil. Navíc by v opravené nádražní budově našlo místo informační centrum, pobočka knihovny nebo, a to by bylo nanejvýš v této lokalitě potřebné, mohlo by tu být sídlo městské policie! Proti tomuto záměru ale hovoří vysoké náklady na provoz výpravní budovy, které by radnice musela platit z už tak dost napjatého rozpočtu.

 

Kdybyste byli na místě turnovských zastupitelů vy, jak byste hlasovali?

Související články (celkem 13)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.