NEJLEPŠÍ KRONIKY V LIBERECKÉM KRAJI MAJÍ V DUBÉ A TURNOVĚ

0

Nejlepšími kronikami se mohou pochlubit v Dubé a v Turnově. Odborná porota je vybrala za vítěze Soutěže o nejlepší kroniku v Libereckém kraji, která se koná jednou za dva roky. Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 17 měst a obcí. Kronikáři s kronikami soutěžili ve dvou kategoriích, rozdělených podle velikosti přihlášené obce. Mezi obcemi do 2 000 obyvatel o vítězství usilovalo celkem 12 soutěžících, mezi kterými převažovali účastníci ze Semilska. V kategorii obcí nad 2 000 obyvatel bylo letos přihlášeno pět soutěžících.

„Kroniky jsou velmi důležitou součástí historie obcí a jejich tvůrci, tedy kronikáři, dělají obzvlášť významnou činnost. Jejich práce je obdivuhodná a každý své kronice vtiskne něco originálního. Jejich trpělivou práci obdivuji a nesmírně si ji cením,“ řekl při vyhlášení hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Za Dubou si cenu odnesl kronikář Kamil Matějovič, kterého doprovodila starostka obce Zdeňka Šepsová. Pomyslné 2. místo mezi obcemi obsadily Loučky z Turnovska a třetí místo Horní Branná.
Cenu pro Turnov, který zvítězil v kategorii obcí nad 2 000 obyvatel, předala radní pro školství LK Alena Losová kronikářce Alžbětě Kulíškové a Pavlu Charouskovi, který zajišťuje obrazovou část kroniky. Spolu s nimi cenu převzal i starosta Turnova Tomáš Hocke. Druhou pozici obsadila Lomnice nad Popelkou a třetí Železný Brod.

DUBÁ – KAMIL MATĚJOVIČ
n201509151446_zap_239_2015_kronikaPětaosmdesátiletý Kamil Matějovič začal přispívat do dubské kroniky v roce 1954, když nastoupil do místní školy jako učitel výtvarné výchovy. „Dubá tehdy kroniku neměla a požádali mě, abych napsal retrospektivu. Poslední zápisy pocházely z období do roku 1945. Něco jsem tehdy napsal, odevzdal to na městský národní výbor a opět nastalo období bez kronikáře, žádného neustanovili,“ popsal Kamil Matějovič. Opět se k psaní kroniky dostal v roce 1978. Od tohoto roku se však role kronikáře ujal naplno a o zápisy o významných i méně významných událostech se staral až dosud. Za vzornou péči o kroniku mu také v roce 2000 udělili Cenu města Dubá.
Bohužel vyhlášení soutěže o nejlepší kroniku Libereckého kraje bylo poslední významnou akcí, které se Kamil Matějovič zúčastnil. Z Dubé přišla smutná zpráva o jeho náhlém úmrtí. Kamil Matějovič nečekaně odešel v sobotu 12. září 2015.

TURNOV – ALŽBĚTA KULÍŠKOVÁ, PAVEL CHAROUSEK
n201509151446_zap_240_2015_kronikaAlžběta Kulíšková píše turnovskou kroniku třetím rokem. „Pracuji jako historička v muzeu a byla jsem před třemi lety oslovena, zda bych nemohla kroniku psát. Nejprve jsem říkala, že v žádném případě, ale nakonec jsem se nechala přesvědčit. Nyní jsem ráda, že jsem to zkusila a nehodlám to vzdát,“ řekla Alžběta Kulíšková. Podle svých slov se snaží zaznamenávat vše, o čem se dozví. „Překvapilo mě, jak málo lidí zastupujících místní organizace a spolky využívá možnost nechat do kroniky zaznamenat nějakou událost, tak se to snažím postupně měnit,“ podotkla Kulíšková.
Pavel Charousek se stará o obrazovou část kroniky od roku 2000, kdy zemřel jeho předchůdce Jaroslav Hajfler. „Má profese novináře mně umožňuje být všude, a tak se to, čím se živím, s kronikářstvím výborně doplňuje,“ objasnil Charousek. 

Poprvé byla soutěž o nejlepší kroniku Libereckého kraje vyhlášena v roce 2013, ocenění je udělováno vždy po dvou letech, letos se tedy jedná o 2. ročník. Vyhlášení nejlepších kronik se uskutečnilo v pátek 11. září v prostorách Severočeského muzea v Liberci.

Blanka Daníčková, oddělení tiskové a vnějších vztahů Krajského úřadu LK, blanka.danickova@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.