NA SLOVÍČKO S MINISTRYNÍ

0

Jen na několik desítek minut při cestě z Prahy do Liberce se v Turnově v minulém týdnu zastavila ministryně práce a sociálních věcí ČR a také místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová. Společně s místním zastupitelem za tuto stranu Tomášem Hudcem probrala záměr města vystavět v návaznosti na turnovský Domov důchodců Pohoda nové centrum zaměřené na nemocné postižené tzv. Alzheimerovou chorobou, jejichž počet nejen v naší zemi v poslední době výrazně stoupá.

„Paní ministryně ví, že Turnov požádal o dotaci na stavbu tohoto centra a usiluje o její získání. Problémem jsou bohužel peníze, kterých je na tyto aktivity méně, než by bylo potřeba,“ uvedl městský i krajský zastupitel Tomáš Hudec. Jak doplnila sama paní ministryně, získat peníze na dotační tituly je každoroční boj s ministerstvem financí. „Před dvěma lety jsme na potřebné aktivity v návrhu rozpočtu z ministerstva financí dostali pouhých 40 milionů, přitom máme připravené projekty zhruba za miliardu. Nakonec se podařilo tuto částku významně navýšit, ale stále nestačí potřebám,“ uvedla Michaela Marksová.

Město Turnov dlouhodobě patří v nabídce služeb pro seniory i hendikepované mezi nejlépe vybavené v republice. Již na začátku 90. let minulého století zde vznikly domy s pečovatelskou službou, funguje zde terénní pečovatelská služba, domovinka pro seniory, od roku 2002 město provozuje Domov důchodců Pohoda. Stejně tak je to v péči o hendikepované děti a dospělé. Stacionář pro postižené děti vznikl začátkem 90. let, od roku 2012 je zde nadstavba v podobě denního centra pro dospělé postižené autismem Slunce všem, které je jediné v Libereckém kraji a širokém regionu. Nový objekt centra u nádraží funguje od jara 2015, v současnosti se připravuje přístavba patra pro odlehčovací služby, které budou sloužit všem postiženým, nejen lidem s diagnózou autismus (dětem i dospělým). Ve městě funguje také Fokus se službami pro duševně nemocné.

„Za ministerstvo práce a sociálních věcí chceme ještě v tomto funkčním období prosadit novelizaci zákona o sociálních službách. Ta by měla výrazně pomoci rodinám pečujícím o hendikepované děti a dospělé. Například rodičům pečujícím o ty nejhůře postižené by měl být navýšen příspěvek na péči až o šest tisíc korun. Cílem je, aby i další děti mohly opustit ústavní péči, která stát stojí několikanásobné víc. Je naším cílem více dětí vrátit zpět do rodin,“ vysvětluje ministryně Marksová. Jak doplnila, tvůrci novely opět narazili na ministerstvu financí, které argumentuje, že navýšení peněz samotným rodinám je pro stát moc drahé. „Že ale stát oklikou na děti v ústavech vynakládá mnohem více, to už nikoho nezajímá, protože to jde z jiných peněz. Tohle bych chtěla, aby se změnilo,“ dodala ministryně. Novela zákona o sociálních službách také mj. přinese lepší organizaci služeb hospicům, stát by měl více podporovat vznik různých preventivních služeb pro rodiny s dětmi, a to zejména pro sociálně slabé rodiny, paní ministryně by také chtěla, aby se výrazně do budoucna zlepšily a hlavně rozšířily služby posudkových lékařů, dětských psychiatrů, aby odpadly dlouhé čekací lhůty třeba na poskytnutí některých dávek sociální podpory. -pch-

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.