TURNOVSKÝ GRANÁT VSTOUPIL DO ROKU 60. VÝROČÍ SVÉHO VZNIKU

0

Ve středu 9. ledna se v Galerii Granát na turnovském náměstí uskutečnila malá slavnost, která odstartovala celý jubilejní rok. „V naší galerii se sešli členové volených orgánů družstva s pozvanými hosty, přítomna byla také starostka Turnova Hana Maierová a místostarosta Otakar Špetlík. Symbolicky zde byla předána kopie živnostenského listu z 9. ledna 1953, která byla zavěšena na čestné místo v galerii. V průběhu tohoto roku chceme výročí několikrát připomenout,“ řekl předseda představenstva Družstva umělecké výroby Granát Turnov Ing. Miloslav Šorejs.

V rámci oslav se uskuteční 17. května velké setkání současných pracovníků družstva v KC Střelnice, v klenotnici Muzea Českého ráje proběhne výstava unikátních šperkařských prací, které v Granátu za posledních 60 let vznikly, výstavy z historie družstva budou probíhat i v galerii na náměstí. Pro bývalé zaměstnance bude uspořádán den otevřených dveří, pro ty současné sportovní den.

n201301141130_zap_23_2013_granat„Za šest desetiletí naším družstvem prošlo 2 260 členů a asi 500 dalších zaměstnanců, v současné době máme 265 zaměstnanců, z toho je 172 družstevníků. Granátu se v poslední době daří, za loňský rok jsme vytvořili zisk vyšší než 20 milionů korun, což v posledních letech nebylo běžné,“ hodnotí Šorejs. Pro družstvo se otevřely nové trhy především ve východních zemích, jako jsou Rusko, Kazachstán, Čína a Indie. Zájem o specifické šperky z turnovského závodu znamená současně, že mohlo být výrazně investováno do nového vybavení, vloni družstvo přijalo 25 nových zaměstnanců. V České republice má Granát síť vlastních obchodů, tři jsou v Praze, po jednom v Českém Krumlově, Českých Budějovicích a Liberci, dva obchody jsou v Turnově.

n201301141130_zap_24_2013_granatVzniku družstva Granát předcházel vznik družstva Soluna Praha, do kterého byly po roce 1948 integrovány jednotlivé turnovské granátnické firmy. V roce 1952 Soluna převzala i strojní broušení od tehdejšího národního podniku Spojené turnovské brusírny. Tento stav se místním nelíbil, a tak prosadili vznik nového podniku přímo v Turnově. Přípravný výbor (viz snímek) se sešel 16. září 1952, živnostenský list byl družstvu vydán 9. ledna 1953. Do družstva byly začleněny jednotlivé granátnické závody z Turnova, Rovenska pod Troskami, Lomnice nad Popelkou, Dolního Bousova a Frýdštejna. Družstvo mělo ústředí v turnovské ulici Sokolovo (dnes Trávnice). V nové budově na Výšince Družstvo umělecké výroby Granát Turnov sídlí od roku 1960.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.