HISTORIE PŘÍŠOVIC V JEDNÉ KNIZE

0

Vrcholem oslav 700 let Příšovic bylo v sobotu 23. června odpoledne slavnostní představení knihy o obci, která vznikala víc než rok pod vedením Pavla Jakubce ze semilského okresního archivu – v týmu složeném od místního kronikáře a historika až po renomovaného archeologa. „Letos je to 700 let, co se skupina šlechticů začala hádat o své majetky a díky tomu máme dochovaný dokument, který je uložený v národním muzeu, a ve kterém jsou citovány názvy osad z Českého ráje. Jednou ze jmenovaných středověkých vesnic byly také Příšovice. Ty zde samozřejmě byly už dávno před tím, protože tohle místo bylo osídlené už před sedmi tisíci lety. To je ale jiná historie, my se bavíme o první dohledatelné zmínce o obci,“ přiblížil při slavnostním křtu knihy Pavel Jakubec.

Kniha volně navazuje na nedávno vydané publikace o Sezemicích a Kacanovech a ze stejného regionu kolem Turnova jsou další tři připravovány. „Vždy se snažíme dějiny obce dotáhnout až do současnosti, takže v knize je i zmínka o letošním roce. Doufám, že podobnou publikaci budou mít naši potomci chuť uspořádat i za 100 let. O tom jaké to čtení v knize Příšovice mezi lety 2018 až 2118 bude, záleží hodně na nás samotných a na našich potomcích,“ dodal Jakubec.

(Na snímku je tým lidí, kteří se na nové knize podíleli, uprostřed starosta obce František Drbohlav, Pavel Jakubec třetí zleva. K oslavám 700 let Příšovic se ještě vrátíme.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.