SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: FOTBAL, FUTSAL, HOKEJ A VOLEJBAL

0

V prvním větším sportovním přehledu nového roku se vracíme k zápasům hokejistů v Jičíně i Lomnici, podíváme se na mezinárodní žákovský halový fotbalový turnaj, který se uskutečnil v hale TJ ve Skálově ulici. Zastavíme se u futsalistů FC Dalmach, kteří snad mají nejhorší část sezony za sebou a slaví výhru ve dvou utkáních v řadě. Závěr přehledu patří turnovským prvoligovým volejbalistům, kteří si jisto jistě zahrají play-off, jen ještě neví, jestli začnou na domácí palubovce, nebo budou hrát venku…

FOTBAL

MEZINÁRODNÍ FOTBALOVÉ MLÁDÍ V HALE
Jestliže výkladní skříní každého fotbalového klubu je vždy první tým, zapomínat by se rozhodně nemělo ani na jeho budoucí generace. V divizním FK Pěnčín-Turnov mají štěstí na mládežnické trenéry, a to ve všech věkových kategoriích. Dnes však bude řeč o partě sdružené kolem Aleše Krejčíka, díky které se v úzké spolupráci s rodiči podařilo dát dohromady další ročník halového turnaje, který organizačně opět neměl chybu. Klání fotbalového potěru a jeho 28 utkání shlédlo v sobotu 10. ledna „průběžně“ na 200 diváků.
Mezinárodní punc dala akci účast hned dvou polských družin – AP Chojnik Jelenia Góra a LSK Lotnik Ježow Sudecki. Pořádající FK vyslal do bojů ročníků 2003 ještě druhý tým hráčů, narozených v roce 2004. Celkem osm týmů hrálo vždy 12 minut systémem každý s každým, pod řízením zkušených rozhodčích Jana Vydry a Dušana Bukvičky.
K vidění byly 3 ŽK, dvě penalty (0/1) a samozřejmě také hodně krásných branek. O to se měrou nejvyšší zasadili především dva hráči – Matyáš Kasal z Neratovic a Jakub Sloboda z polského Lotniku. Ten dlouho vedl, ale díky neproměněné penaltě a střelecké hitparádě, kterou neratovický borec předvedl ve svém posledním vystoupení na turnaji, kdy Boleslavi nastřílel 6 gólů, oba se dobrali k součtu 15 tref. V rozstřelu, kdy se jim do brány postavil nejlepší gólman dne – Aleksander Steffen z fotbalové akademie Chojnik, byl nakonec šťastnější Matyáš Kasal.
Dále publikum zaujal start nadějného Oskara Gerstesteina (7), který na palubovce haly Sportovního centra ve Skálově ulici v dresu Góry výborně doplňoval svého staršího bratra Lukasze. Také ve finále vítězný Lotnik představil bratry, a to Karmelity Michala a Mateusze. V neoficiálním hlasování byla MISS turnaje vyhlášena jediná dívka na hrací ploše – Sarah Pekařová z FK Pěnčín-Turnov 2003.
Díky perfektně klapající organizaci byl turnaj nejenže dohrán s časovou rezervou, ale pomyslné finále přinesl předposlední zápas mezi oběma polskými účastníky, v němž Lotnik po rušném průběhu zdolal akademiky 2:0. Povedený den symbolicky uzavřel duel obou turnovských celků. Také ten skončil stejným výsledkem ve prospěch dříve narozených, kteří tak pro srdce Českého ráje získali bronzové medaile.

FUTSAL

* FUTSAL, II. liga: Dalmach Turnov – TexColor Písek 9:4 (0:0). Branky: Petřík 2x, Kratochvíl 2x, Pařízek 2x, Krejčík, Šulc, Hurt V. – Frank 2x, Nováček, Šteier. Sestava: Koubus – Krejčík, Kratochvíl, Vítek, Pařízek, Mencl, Šulc, Hurt V., Petřík.
První poločas pro diváka příliš pohledný nebyl. Písek byl zatažený na svojí polovině. Dalmach si sice dokázal vytvořit tlak před brankou, ale žádná větší šance nepřišla. Ve druhé půli si pak diváci mohli smlsnout na třinácti brankách. Skóre utkání otevřel ve 22. minutě Vojta Hurt. O minutu později rozhodčí Milner nařídil pokutový kop pro hostující celek a Frank vyrovnal na 1:1. Ve 28. minutě si Nováček po samostatném úniku poradil s Koubusem a poslal Písek do vedení. Za chvíli se Písek mohl dostat do dvoubrankového vedení, ale střela hostů si našla místo jen na tyči a poté brankář Koubus zachránil míč na brankové čáře. Ve 31. minutě Hurt asistoval Pařízkovi u vyrovnání a hned na to opět Hurt předložil přihrávku navrátilci do sestavy Petříkovi, který dostal Dalmach do vedení 3:2. Další dvě brankové příležitosti si vytvořil Kratochvíl a ani jednou se nemýlil, 5:2. Hosté ještě našli zbytek sil a snížili Frankem na 5:3. Poté Krejčík z trestného kopu trefuje spojnici hostující branky. Domácí našli odpověď na snížení po dvou přihrávkách Krejčíka, když nejprve nalezl přihrávkou Pařízka a následně o minutu později Šulce, 7:3. Ve 39. minutě se mohl radovat i sám Krejčík, když mu asistenci vrátil Pařízek, 8:3. V poslední minutě pak padli branky na obou stranách a utkání tak skončilo výhrou Dalmachu 9:4.

* FUTSAL, II. liga: Malibu Mladá Boleslav – Dalmach Turnov 1:8 (0:3). Branky: Král – Hurt D. 3x, Šulc 2x, Krejčík, Hurt V., Petřík. Sestava: Koubus – Krejčík, Pařízek, Kratochvíl, Vítek, Šulc, Petřík, Hurt D., Hurt V.
V úvodu utkání se obě mužstva spíše oťukávala a každý čekal na svoji příležitost. První branka přišla ve 12. minutě, když Daniel Hurt nepříliš tvrdou střelou po chybě brankáře Kroupy otevřel skóre. Po nacvičeném rohu se o minutu později trefuje Petřík a v 19. minutě po asistenci Kratochvíla se na přední tyči prosadil Šulc. Ačkoliv se čekal v druhé půli nápor domácích hráčů, nic takového se nekonalo. Naopak na 4:0 pro hosty zvýšil Krejčík, kterého dokázal uvolnit Petřík. Ve 28. minutě se Dalmach radoval hned dvakrát, když se po sobě trefili Vojta a Daniel Hurtovi. V polovině druhé půle sáhlo Malibu ke hře bez brankáře, ale to hned dokázal Dalmach potrestat brankou přes celé hřiště Danielem Hurtem. O pár okamžiků později se prosadil i tým domácích, autorem branky byl Pavel Král. Konečnou tečku pak zajistil Dominik Šulc, 1:8.
Aleš Krejčík, krejca11@seznam.cz

HOKEJ

* 13. kolo Jičínské hokejové ligy: HC Pěnčín – HC Libáň 4:3 (2:3, 0:0, 2:0). Sestava HC Pěnčín: Volf – Kuťej, Kozderka A. Mikule, Fanta – Lamač M., Zahradník, Lhoták – Lamač L., Odcházel, Sluka – Šlechta P., Škréta Č I., Oplt.
Sestava HC Libáň: Valenta – Eliáš, Havel, Hubínek, Mikolášek, Moravec, Pažaut, Píša, Přibyl, Smetana, Vohnout.
Vstup do utkání jsme měli přímo tragický, v čase 4:24 byl stav utkání už 1:3. My jsme prohrávali o dvě branky a na naší výhru, s ohledem to co jsme předváděli na ledě, by si vsadil málo kdo. Utkání začalo s patnácti minutovým zpožděním, protože se čekalo až dorazí delegovaní rozhodčí. Nám se naštěstí podařilo v první třetině snížit a tak první třetina skončila přijatelným výsledkem 2:3.
Od druhé třetiny jsme postupně začali být lepším týmem, ale nedařilo se nám zakončovat dobře rozehrané akce. Nutno podotknout, že jsme nijak nepanikařili a trpělivě jsme bušili do obranných řad Libáně.
Ve třetí třetině nám konečně naše trpělivost přinesla kýžené ovoce. Dvěma góly jsme dokázali otočit vývoj utkání, když vedoucí gól jsme vsítili ve vlastním oslabení 11 minut před koncem utkání.
* 12. kolo základní části Lomnické hokejové ligy, hrané 15. ledna: BHK Turnov A – Kaspo 6:2 (0:1, 3:0, 3:1). Sestava BHK Turnov „A“: Kašpar – Zákoutský, Pitel, Mikule, Šimon – Drapák, Sojka, Řezníček – Hejňák, Hanzelín, Štěp J. – Hájek, Sluka. Branky: 23. Hanzelín, 25. Štěp J., 28. Drapák, 39. Štěp J., 41. Drapák, 43. Sojka – 8.
Dlouhá herní pauza se projevila hned v úvodu utkání, kdy jsme hráli dlouhé oslabení 3 proti 5 (v jednu chvíli na trestné lavici seděli 3 hráči!!!). Toto oslabení jsme ovšem zvládli na výbornou a soupeře k ničemu nepustili. Přesto to byli hosté kdo šel první do vedení, kdy jsme zbytečně ztratili puk na útočné modré čáře. Našeho zaváhání soupeř dokázal využít Jejich útočník vystřelil zpoza obránce a puk těsně před naším gólmanem nešťastně skočil a skončil nakonec v naší síti.Tento gól nás ovšem nerozhodil a my stále snažili aplikovat naši hru. Náš tlak neustále sílil, ale nemohli jsme se střelecky prosadit.
Střelecky jsme se prosadili až ve druhé třetině po faulu (zásah do oblasti hlavy a krku) na našeho kapitána, který měl krvavé následky, jsme hráli dlouhou 4 minutovou přesilovou hru, ve které se nám podařilo vyrovnat. Následně po ukončení přesilové hry jsme šli do vedení a do konce druhé třetiny přidali ještě jeden gól na 3:1. Tento gól se později ukázal jako klíčový.
Ve třetí třetině jsme si už zápas zkušeně pohlídali a nasypali jsme soupeři další 3 góly na cestu. V závěru zápasu přišlo jen kosmetické upravení výsledku při našem vyloučení.
V tomto zápase celý tým poctivě makal a náš gólman nás v důležitých chvílích dokázal podržet.
* 15. kolo základní části Lomnické hokejové ligy (17. ledna): Devro Jilemnice – BHK Turnov A 0:5 (kontumačně).
Důvodem kontumace byly problémy na straně Devra Jilemnice, kteří nemohli k zápasu nastoupit.
Libor Šlechta, libor.slechta@tiscali.cz

NEJVYŠŠÍ POJIZERSKÁ HOKEJOVÁ LIGA

Zápasy 13. kola:
* HC Modřišice – HC Sokol Turnov 3:2 (2:0; 1:2; 0:0). Střelci: Sojka, Šálek, Jiránek / Dědeček, Fajta. Modřišice: Hataš – Knížek, Krouza, Jiránek, R. Holán – Šálek, V. Vaníček, Sojka, T. Marek, J. Marek, Hlůže, Pelda, Chmurčiak. Sokol: Procházka – Augsten, Schwrazkopf, Patka, Vytina – Herrmann, Fajta, Dědeček, Richtr, Krotil, Lauko.
* HC SDH Hnanice – SDH Troskovice 4:7 (0:2; 1:3; 3:2). Střelci: L. Malý – 2, Stantejský, Mazánek / Stránský – 3, Semecký – 2, Zajíc, Truneček. Hnanice: Kašpar – Richter, Hájek, Mazánek, Bubák – D. Malý, L. Malý, J. Malý, Buchar, Stuchlík, Stantejský, Šourek. Troskovice: Louma – Novotný, Luděk Dubravský, Těhník, Martinec – Stránský, Semecký, Lukáš Dubravský, Truneček, Zajíc, Bláha.
* HC Performers Turnov – HC Všeň Pojizeří 4:1 (2:0; 1:0; 1:1). Střelci: Adam – 2, Vaníček, Mazánek / Dědeček. Performers: Mlejnek – Kopal, Černohouz, Kopecký, Hujer – Vaníček, Mazánek, Kolomazník, Sýkora, Adam, P. Janoušek. Všeň Pojizeří: Zuzaňák – J. Pařízek, Pitel, Šťastný, Z. Pařízek – Holas, Dědeček, Kobosil, Patočka, Egert, Šulc.
Pavel Mlejnek, DayLightThorn@seznam.cz

Tabulka po 13. kole NPL
1. HC Performers Turnov  13 11-0-1-0-1  66:27 34b.
2. SDH Troskovice  13 11-0-0-0-2  102:42 33b.
3. HC SDH Hnanice  13 9-0-0-0-4  58:37 27b.
4. HC Všeň Pojizeří  13 4-0-1-0-8  31:46 13b.
5. HC Modřišice   13 2-0-0-0-11  36:89 6b.
6. HC Sokol Turnov  13 1-0-0-0-12  17:69 3b.

VOLEJBAL

* VOLEJBAL, I. liga, muži: TJ Zikuda TURNOV – VSK Hardman Staré Město 3:1 (17,21,-23,23). Sestava: Folprecht, Melich, Vacík, Konečný, Peníška, Čermák, libero Hýbl. Střídali: Kovář, Koláčný, Lukavec. Trenér Šimůnek.
V rámci 19. kola zavítal v pátek 16. ledna večer do turnovské haly ještě vloni extraligový tým Starého Města. Hosté přijeli v okleštěné sestavě, kdy jim chyběli úspěšní junioři z extraligového Zlína, ale většina základní sestavy působila v loňském extraligovém týmu, a tak o kvalitě hostů nebylo pochyb. Domácí tým také počítal absence, jelikož turnovský lodivod postrádal Nováka, Charouska, Vojtu a Šéna. Hosté působili v úvodu unaveně, kdy se na nich pravděpodobně podepsala dlouhá cesta. Domácí naopak vstoupili do utkání jako uragán a od úvodu si vypracovali několikabodový náskok, který přetavili v zisk první sady. Druhý set byl vyrovnanější, ale v koncovce byli opět přesnější domácí a bylo to 2:0. Stejný průběh měl i 3. set, kdy však domácí zbytečně polevili za stavu 16:12, hosté se chytili a dokázali v napínavé koncovce snížit na 2:1. Ve 4. sadě Moravané pokračovali ve zlepšeném výkonu a vypracovali si náskok 13:18. Domácí však nechtěli připustit ztrátu bodu a zlepšeným výkonem v závěru, kdy předvedli bodové šňůry především při podání Folprechta a Lukavce, dotáhli utkání do vítězného konce. Tímto vítězstvím získali Turnováci jistotu záchrany a postupu do play-off.

* VOLEJBAL, I. liga, muži: TJ Zikuda TURNOV – Volejbal Brno B 2:3 (-20,21,26,-17,-13). Sestava: Folprecht, Koláčný, Kovář, Konečný, Peníška, Čermák, libero Vojta. Střídali: Vacík, Melich, Lukavec, Hýbl. Trenér Šimůnek.
Do sobotního utkání nastoupili domácí proti dalšímu tradičnímu účastníkovi 1. ligy, kdy je čekal farmářský tým extraligového Brna. Domácí nastoupili ve stejném složení jako v pátek, do týmu se navíc vrátil na libero Vojta. Hosté přivezli výborně připravený mladý tým, kde vynikal především syn bývalého turnovského hráče Šulc, a dále Červinka, Neubauer a Žaba, kteří jsou hráči kadetských a juniorských reprezentací ČR. Domácí začali utkání velice špatně a brněnští mladíci je svou moderní strojovou a pestrou hrou doslova válcovali. První set se tak stal jednoznačnou záležitostí hostů. Do druhého setu provedli domácí několik změn v sestavě a tým začal opět šlapat. Turnovští se zlepšili ve všech činnostech a výsledkem byl stav 1:1. Třetí sada byla velice vyrovnaná, domácí si vytvořili náskok 24:22, který však nedokázali využít a set získali až v napínavé koncovce 28:26. Čtvrtá sada byla opět jednoznačnou záležitostí hostů a domácím jakoby docházeli síly. Rozhodnout tak musel tie-break, který doposud turnovští vždy vyhráli, ale každá série jednou končí. Od poloviny setu si hosté vytvořili dvoubodový náskok a dostali se až do vedení 11:14. Domácí ještě dokázali snížit, ale utkání zakončil razantní smečí nejlepší hráč utkání Šulc.
V tabulce tým drží po 21. kolech výborné 4. místo.
Honza Šimůnek, simano.h@seznam.cz

V příštím kole Turnovští zajíždějí k posledním utkáním základní části na palubovku Kladna (23. 1.) a rezervy extraligového ČZU Praha (24. 1.). Hned následující víkend začnou boje v play-off, ale jméno soupeře, a to, jestli to bude na domácí nebo venkovní palubovce, to rozhodnou až poslední dvě utkání základní části.